הכי אדום. הכי גדול. הכי בבוץ

סיפור לשבת: ב-1957 זכתה הפועל ת"א באליפות הראשונה אחרי קום המדינה. בינואר 1957 נערך ב"באסה" (בלומפילד) דרבי בוצי וגשום בו הביסו האדומים את מכבי 2:4. חיים גלזר ניצח את שייע גלזר בקרב הסוער

שבת 29 אוגוסט 2009
אשר גולדברג
 הפועל ת"א של אלי גוטמן, היא העונה המועמדת מספר אחת לזכות בתואר האליפות, בליגה בת 16 קבוצות.

הוותיקים שבאוהדי הפועל ת"א, מזכירים במפגשים החברתיים את האליפות הראשונה של הקבוצה אחרי קום המדינה, האליפות הבלתי נשכחת של 1956/7, בהדרכתו של המאמן היוגוסלבי איבן יזבנצ'יק (בצילום מצד ימין).

זו הייתה עונה שנמשכה כארבעה חודשים והשתתפו בה עשר קבוצות בלבד: הפועל ת"א (איבן יזבנצ'יק), מכבי ת"א (ג'רי בית הלוי), הפועל פ"ת (ג'ק גיבונס), מכבי חיפה (אלי פוקס), מכבי נתניה (יצחק כספי), מכבי יפו (יצחק שניאור), הפועל ר"ג (משה וארון), בית"ר ת"א (יעקב רייך), מכבי פ"ת (לייזר שפיגל), הפועל חיפה (דוביד שוויצר).

הדרבי של ת"א נקבע למחזור השמיני, והעיתונות עסקה בו בהרחבה. בעיקר סביב השאלה האם יהיה דרבי ב"באסה"?

חודש ינואר היה קר וגשום, והמשטח במגרש "באסה" הצדיק את הכינוי שדבק בו עוד מלפני שמועצת פועלי ת"א יפו זכתה בו: "הביצה".

המשטח התמלא בבוץ ושלוליות ענק, בעיקר ברחבות ה-16 של שני השערים. שופט המשחק משה כהן, לשעבר כדורגלן במכבי פ"ת, התייצב בחדרי ההלבשה כשעתיים וחצי לפני שריקת הפתיחה.

אלפי חובבי כדורגל המתינו מחוץ למגרש, ששעריו לא נפתחו. משה כהן מלווה בקווניו ובעסקני שתי הקבוצות, עלה למגרש ובחיוך רחב אמר: "יש דרבי היום, במלאבס לא מבטלים כדורגל בגלל כמה טיפות גשמי ברכה".

6,000 צופים בלבד שהאמינו שיהיה משחק, תפסו מקום ביצעי העץ. מי שנכח צפה בדרבי הטוב ביותר של הפועל, טוב יותר אפילו מהניצחון 0:3, עם שערו המדהים של פיני בלילי.

בחדר ההלבשה של הפועל, אחרי התדרוך של המאמן יזבנצ'יק, ביקש השוער יעקב חודרוב את רשות הדיבור. חודרוב אמר: "אני בן 30, אין לי שום תואר בהפועל ת"א. תנו היום את הנשמה, ניצחון על המכביסטים יביא לאליפות". חלוץ הפועל חיימקה גלזר פנה לחודרוב ואמר לו: "אל תפחד מאחי שייע,היום אני אכבוש וננצח". (צילום  שני האחים  משמאל)

במכבי ת"א ביקש הקפטן יוסל'ה מרימוביץ', לשלוח כדורים ארוכים לשייע גלזר, שבגלל הבוץ והמים יכבוש את הגולים שלו.

הרכב הפועל ת"א: יעקב חודורוב, מישה פיימן, בן ציון צינוביץ', אשר בלוט, אמציה לבקוביץ' (בתמונה משמאל), דני גולדשטיין, בני גולדשטיין, גדעון טיש, חיים גלזר, רחביה רוזנבויים, מיכאל מיכאלוב.

הרכב מכבי ת"א: אברהם בנדורי, אליעזר פרופר, שאול מתניה, בנימין רבינוביץ', נח רזניק, יונה פוקס, שמואל ישראלי, יצחק נחמיאס, רפי לוי ,שייע גלזר ,יוסף מרימוביץ'.

זה היה דרבי מרתק שבו נכנסו השחקנים למשחק מיד עם שריקת הפתיחה. השלוליות הרבות, הבוץ והקור, הביא לשני שערי בזק בתוך שתי דקות.

יוסל'ה מרימוביץ' היה הראשון שזכה לחיבוקי חבריו, אבל בתוך שניות לא ארוכות, הוא ראה דבוקה בחולצות אדום לבן, מקיפה את חיימקה גלזר שקבע 1:1.

הפועל המשיכה לדהור. הכדור נתקע בשלולית ענק ברחבת מכבי, הבלם נח רזניק בעט והעלה סילון מים, מיכאל מיכאלוב הקיצוני השמאלי הצנום שלח כדור חד בין רגליו של בנדורי, 1:2 לאדומים.

המשחק נכנס לדקה ה-26, כשרחביה רוזנבויים האלגנטי בעט מ-25 מטר, כפי שהורה לו המאמן יזבנצ'יק. הכדור טס במהירות למרכז השער, שם ניצב בנדורי מוכן לקרוע ולקלוט. אבל הכדור פגש גבשושית בוץ, ועשה דרכו לרשת, 1:3 להפועל.

ליו"ר מרכז מכבי שלום זיסמן, זה מספיק והוא נראה עוזב את באסה. שייע גלזר כבש שער מצוין, אבל הוא נרגע במהירות בעקבות הנפת דגל לנבדל.

עוד פריצה של גלזר, שחלף על פני ארבעה מגנים ונעצר על ידי הכשלה של חודורוב, מזכה אותו בפנדל מוצדק. נח רזניק בעט מצוין פנימה, 2:3 והמתח בשיאו.

המתח גורר עימות בין השחקנים. בדקה ה-64 בשיא הלחץ של מכבי, נפסק כדור חופשי לטובתה, מיכאלוב הפריע לבעוט והעלה את הדם למח של יונה פוקס שרתח מזעם. 

פוקס בעט בכדור והדביק אותו לפניו של מיכאלוב, השופט כהן שלח את פוקס לחדר ההלבשה והשאיר את מכבי בעשרה שחקנים.

מכבי חיפשה את השוויון והפקירה את ההגנה. כדור שבלם אמציה לבקוביץ' הועבר לרוזנבויים שכדרר לאורך 60 מטר ומוך הרחבה בעט לרשת, 2:4 ענק לאדומים.

האחים גלזר ירדו חמורי סבר מכר הבוץ. אל שייע ניגש בן ציון צינוביץ' מגן הפועל שניסה לנחם: "הגול שלך היה חוקי, השופט אכל אותה".

צינוביץ' המשיך שנה לאחר מכן לארה"ב, שם הפך לאחד ממדעני הטילים הבכירים ביותר, אבל לפני כן הוא היה שותף לאליפות היסטורית של הפועל ת"א.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק