הפועל חיפה. כך זה התחיל

סיפור לשבת: 1923 , בקצה שכונת שדליה (היום הרחובות שפירא וסירקין) עמד צריף קטן של קבוצת הבנאים "אחווה". כאן נולדה הפועל חיפה, הסיפור הנוסטלגי והשמות של דור המייסדים לפני 87 שנים

שבת 02 ינואר 2010
אשר גולדברג
  בתחילת שנות ה-20, בתחילת הבניה והסלילה בעיירה הערבית-יהודית חיפה, היו על הכרמל המיוער מספר קבוצות עבודה של בנאים ורצפים. 

"אחווה" ו"שומרון" היו הבולטות שבהן, כשצריף קטן בשכונת "שדליה", במקום בו נמצאים היום הרחובות סירקין ושפירא, היו מרכז העשייה. כשלא הייתה עבודה רבה החלו הפועלים, שרובם ככולם עולים מרוסיה, לרוץ ולבעוט בכדור ישן דמוי כדורגל. כולם חלמו על קבוצת כדורגל כמו שהיו קיימות בתל-אביב ובפתח-תקەוה. 

יום אחד, כשהחלה סלילת רחוב "החלוץ", שלף בחור בשם צימרמן מקבוצת העבודה "שומרון" כדור והחל לבעוט בו. בערב הוחלט על-ידי ראשי הפועלים להקים קבוצת כדורגל מאוחדת מ"אחווה" ו"שומרון". צימרמן סיפר ששיחק בנוער של "גאלאץ" ברומניה כרץ מרכזי. המנהלים החלו לבחור את השחקנים והשמות הראשונים מופיעים בספר בשם "היה הייתה חיפה" של י.דוידון משנת 1924, אשר התגלגל לידי מעדי טוקר, שאביו היה בקבוצה.

הבנאי הראשי, אמיץ לב, תפקד כרץ ימני. ߞוישל'ה שטרייך כחלוץ מרכזי. איגנץ אבני, חיים דגני, ינטש בריאר ופרידהוף היו בקו ההגנה. למאיר דגני הארוך והגמיש הדביקו כינוי "לוקש". למאיר שטרייך הנמוך והעגלגל קראו "בובעל'ה".

דונין מונה למאמן על-ידי החבר שפרלינג, שהפך למנהל ߔקבוצה ועברת את שמו לאנקורי. דונין הביא לאימונים את מאיר וינשטיין הישר מהאוניה בנמל חיפה. וינשטיין סיפר כי היה בנוער של הכח וינה. 


הפועלĠחיפה, ינואר 1924. הקבוצה הראשונה בהיסטוריה של הפועל חיפה

שפרלינג מדד את רגליהם של השחקנים, עלה למנהלי העבודה והודיע כי השחקנים החליטו לשבות מעבודה במידה ולא ירכשו להם נעלי כדורגל עם מסמרים. גם הכדור של צימרמן התפוצץ והיו צריכים כסף לӛדור ולכדורגלנים.

הציוד נרכש, הוכשר מגרש כדורגל שסויד בסיד טרי מהבניינים שבאזור והמשחק הראשון של הקבוצה בלי שם היה על מגרש כדורגל של מכבי במושבה הגרמנית, סמוך לרחוב יפו. קבוצת "השומר הצעיר" מנהלל באה ברגל היישר למגרש וניצחה 0:1 לעיניĠמאות מסתכלים בשבת בצהריים. בגומלין בנהלל ניצחה שוב קבוצך "השומר הצעיר", 0:3. הקבוצה ישבה בצריף אבלה וחפוית ראש.

כעבור ימים לא רבים, בחדר האוכל של מטבח הפועלים בסמטת רחוב אלנבי, התנוססה מודעה של פועלי חיפה להירשם לסניף הפועל. החבורה העצובה מיהרה לאספת היסוד שהתקיימה ב-24 באפריל 1924. בישיבה השתתפו: גרוספלד, וינשטיין, שרפשטין, שטרייך, אמיץ-לב, י.דגני, ח.דגני ובראור משחקני קבוצת אחווה ושומרון. קבוצת הכדורגל בחסות "מועצת פועלי חיפה", הפועל חיפה, הפכה למציאות.

בחג הפועלים העולמי, באחד במאי 1924, התקיים המשחק הראשון בהיסטוריה של הפועל חיפה נגד "פועלי הרכבת חיפה", קבוצה חזקה על טהרת גוף קומוניסטי ובצרוף של מספר שחקנים ערבים. אלפי צופים באו לארוע החגיגי. הפועל חיפה הזמינה כשחקני חיזוק את קרול ואת בלום ממכבי חיӤה. הפועל חיפה ניצחה 1:3, משחק שהפך לשיחה המרכזית בחוגי הספורט ברחבי ארץ-ישראל.

קבוצת הכדורגל זכתה לשחקני חיזוק נודעים: יענקל'ה שטרומינגר ויענקל'ה לוין, שכולם כינו אותו יעקב בת-גלים. זאת משום הבעיטה המשונה שלו כמגן שהעיפה את הכדור עד שכונת בת-ߒלים.

גל העליה פלט מהאוניות שחקני כדורגל נוספים ומפורסמים כמו יונה, אברהם שוורץ, אמרה יעקבי, יונה שטרן מהכח וינה ומוקולו. מקבוצת מכבי חיפה עברו קליין, אפשטיין, פרידמן וריקלין.

הפועל חיפה הפכה לקבוצה מהטובות בארץ-ישראל. עד 1927 כשאӞרו הפועל- התכוונו להפועל חיפה.

והיום, לדור הנוכחי, למי שאינו יודע על העבר- דעו לכם. צריף דל אי שם בקצה שכונת "שדליה", קבוצת בחורים חולמים ממקצוע הבניין הקימו קבוצה שכעבור שנים תזכה בגביעי מדינה ואליפות.העיר חיפה שנת 1923

תגובות

טלספורט בפייסבוק