קהל אדום. אל תשנו עורכם

הפועל ת"א עשתה בקיץ את הרכש האיכותי ביותר. שניים מעמודי התווך של האדומים, עליהם דיברו כעל עוזבים בטוחים, נשארו במועדון. אבל הגרלת המשחקים קשה ולכן גוטמן צודק כשהוא כועס על האוהדים

יום שני 31 אוגוסט 2009
שלומי לויה

 ההתנהגות של חלק מהקהל של הפועל ת"א אתמול אחרי התיקו הביתי בבלומפילד נגד מכבי פ"ת ממחישה שוב את הקלישאה השחוקה: כגודל הציפייה, כך גודל האכזבה.

בקיץ קרה משהו מוזר אצל האדומים. היא הפכה אצל המומחים והפרשנים למועמדת רצינית לאליפות.
 
ההצלחה הגדולה של הפועל בשנה שעברה נבעה בין היתר כתוצאה של ציפיות נמוכות. לא ציפו ממנה להגיע לצמרת הגבוהה ובטח שלא להתמודד על האליפות. זו הייתה אמורה להיות של מאבק דו ראשי בין בית"ר ירושלים של ארקדי גאידמק לקבוצת המיליונרים הצהובה של אלכס שניידר. בסוף זה באמת היה מאבק דו ראשי, אבל בין שתי קבוצות שאף אחד לא ספר כרלוונטיות במרוץ לכתר, מכבי חיפה והפועל ת"א.

בקיץ הנוכחי זה כבר היה סיפור אחר. השילוב של היכולת בשנה שעברה, הרכש הגדול שבוצע וגם ההצלחה הנוכחית באירופה, הפנו את הזרקורים למתחם וולפסון והעמידו רף ציפיות גבוה.

הפועל ת"א ואליפות? בתחילת העונה? התשובה לשתי השאלות חיובית והיא לא משתנה גם אחרי שתי תוצאות תיקו בשני מחזורי פתיחת העונה.

קיץ אדום חלומי

זה היה קיץ חלומי עבור האדומים. את חלק מהיריבות הפוטנציאליות לאליפות עטפה חוסר ודאות באשר להמשך הדרך, חלק אחר היה שרוי באווירת קיצוצים ואילו הפועל הצליחה לשים יד כמעט על כל שחקן שרצתה.

בימים בהם הבלגאן בירושלים חגג ולא היה ברור אם בית"ר תפתח את העונה או תלך לפירוק, כשמכבי ת"א פספסה שחקן אחרי שחקן מאחר והייתה שרויה גם היא בעלטה כשלא היה ברור אם יירקם הסכם בין אלכס שניידר, האגודה ומיץ' גולדהאר, וכשבמכבי חיפה דיברו על שפיות וקיצוץ (טרום העלייה לשלב הבתים של ליגת האלופות), מבין כולן הפועל ת"א הסתדרה מבחינה ניהולית מהר מאד (אחרי פרק זמן קצר של חוסר בהירות בנוגע לשילוב של אלי טביב בצורה פורמאלית במועדון) והתחילה לעבוד על עיבוי וחיזוק הסגל כדי לעשות את קפיצת המדרגה הקטנה ולעלות בטבלה מקום אחד מהמקום שבו סיימה את העונה שחלפה.

כמעט כל ההחתמות הנוצצות של הקיץ הגיעו למתחם וולפסון כשהפועל עושה טוב לאוהדים שלה ומנחיתה אצלה כמעט כל שחקן שמכבי ת"א התעניינה בו. מכבי דיברה ואילו הפועל עשתה והחתימה.

מכבי ת"א מדברת כבר שנתיים על החזרת דדי בן דיין למועדון ורצתה אותו גם העונה. הפועל הייתה מעשית וכשהחליטה ללכת על מגן הנבחרת, היא שמה עליו יד. מכבי ת"א רצתה את איתי שכטר (בו הייתה מעוניינת גם לפני שהגיע למכבי נתניה), אבל הפועל הייתה זו ששמה את היד בכיס ושלפה את הסכום שריצה את דניאל יאמר והפכה את שכטר לאדום. מכבי ת"א רצתה מאד את מיכאל זנדברג ונראה היה שהגעתו של הקשר היא רק עניין של זמן לקרית שלום, אבל שוב הפועל הייתה תכליתית וזנדברג עשה אף הוא את הדרך לצד האדום של העיר.

בקיצור, הפועל עשתה בקיץ את הרכש הנכון, העמוק והאיכותי ביותר מבין קבוצות ליגת העל.
לא פחות חשוב, שניים מעמודי התווך של האדומים בעונה שעברה, עליהם דיברו כעל עוזבים בטוחים לאירופה, נשארו במועדון.

הפועל ת"א עם וינסנט "חצי קבוצה" אניימה ובלעדיו היא לא אותה קבוצה. השוער, שהיה בטוח שיזנק במגרשים בליגות קצת יותר איכותיות מאשר ליגת העל הישראלית, לא הצליח למצוא קבוצה ונשאר בשלב זה באדום. גם סמואל יבואה, למרות דעיכה מסוימת בחלק האחרון של העונה שעברה, הוא מניה בטוחה עם כמות שערים מובטחת בכל עונה ועושה עבודה שמקלה על ומשחררת שחקנים אחרים בקבוצה.  

וכיאה לקבוצה השנייה בישראל (יחד עם מכבי חיפה) שיש לה רזומה אירופאי מכובד, הצליחה הפועל להפתיע בגטבורג בשבדיה במשחק מעולה, שהרים את הציפיות מהקבוצה לגבהים חדשים. החיזוק המרשים וההצלחה באירופה גרמו לכך שהפועל נתפסת כקבוצה אטרקטיבית שיכולה לדרוס את היריבות שלה. עם המטען הזה והמעמד החדש של קבוצה שיש לה חומר שחקנים מאומן היטב שיכול לתת הצגות (רחוק מהתדמית של הפועל "0-1" ת"א), ניגשה הפועל לפתיחת העונה. 


הגרלה לא קלה

הגרלת הליגה לא ממש חייכה אל האדומים. בניגוד למכבי ת"א ומכבי חיפה, שזכו להגרלות נוחות  בתחילת העונה שמאפשרות להן לצבור ביטחון (מכבי ת"א) ולשרוד שני משחקים בשבוע (מכבי חיפה) הפועל ת"א נתקלה במשוכות קשות כבר מהמחזור הראשון.

במחזור הפתיחה היא קיבלה את בית"ר ירושלים בטדי. אחד המשחקים הכי קשים שיש, במגרש הביתי בישראל כשבית"ר עוד מתודלקת בהתלהבות של בעלים חדש, גומא אגייר. הפסד לא היה מתקבל בהרמת גבה, אבל הפועל הצליחה לקחת במשחק חוץ קשה נקודה.

המחזור השני זימן להפועל את מכבי פ"ת בבית. הקהל של האדומים נלחץ משני הניצחונות הרצופים של מכבי חיפה ומכבי ת"א וציפה לשחיטה כשרה, אלא שמכבי פ"ת של רוני לוי לא פראיירית ולא התכוונה להגיש את הראש למאכלת. פ"ת עוד תיקח הרבה נקודות העונה מהקבוצות שירוצו בצמרת.
 
לשתי הקבוצות היו הזדמנויות מצוינות להכריע את המשחק. אניימה בהרחקה שלו מנע שער בטוח, אלא רגע לפני השריקה האחרונה מהרן לאלא היה מרחק סנטימטרים מהפגשת הכדור עם הרשת ולקיחת שלוש נקודות, שהיו מביאות שקט למועדון.

אלא שכמעט לא נמדד בנקודות והקהל של הפועל, שבעיני רוחו ראה את הקבוצה שלו מפרקת כל דבר שזז, מוצא את עצמו משקיף מלמטה בפיגור של ארבע נקודות כבר אחרי שני מחזורים אחרי היריבה העירונית ואחרי האלופה והדיסוננס הזה בין הרצון לראות את הפועל מגשימה את הציפיות ודורסת כל מה שזז למציאות בה ההרגשה היא שהצמרת בורחת להפועל וצריך בשלב כ"כ מוקדם להתחיל לרדוף, היא שהביאה לשריקות הבוז של הקהל בדגש על אחד השחקנים המוכשרים של האדומים, ביברס נאתכו.

קהל אדום – בבקשה לקחת אוויר ולנשום עמוק


קהל אדום, נא לנשום עמוק ולהירגע. הפועל תרוץ העונה חזק מאוד בצמרת ותהיה פקטור משמעותי במאבק האליפות. היא עוד תיתן קונצרטים שיגרמו לאותם אוהדים ששרקו אתמול בוז למחוא כפיים וללקק את השפתיים בהנאה. לאלי גוטמן יש עוד לא מעט עבודה, כולל מנטלית, אבל הוא והקבוצה שלו זכאים ליותר קרדיט וליחס אחר מצד חלק מהקהל האדום.

מבחינת האוהד האדום, הדבר הכי גרוע שאפשר יהיה לומר עליו הוא שהוא הפך לקהל של מכבי ת"א. הקהל של הפועל במשך השנים אופיין ככזה שהולך עם הקבוצה שלו באש ובמים ונמצא עם הקבוצה גם בימים פחות טובים כשלא הולך. הפועל מקבלת בראש והקהל שלה ממשיך לעודד את השחקנים. האם משהו נסדק בחיבור הזה בין הקהל לקבוצה? האם הרכש בקיץ גרם לכמה אדומים לשנות את עורם ולהפוך לקהל שמקדש רק את ההצלחה, וברגע שהוא לא מקבל את ליטרת הבשר שלו, לא מהסס להביע את כעסו ואכזבתו?

תזכרו, מכבי חיפה פיגרה בשני משחקי פתיחת העונה שלה מול העולות החדשות, רעננה ועכו, והצליחה בעור שיניה, בדקות האחרונות, להיחלץ מזה. גם מכבי ת"א נהנתה ממפגשים מול שתי קבוצות שלא ממש ירוצו העונה לאליפות, סכנין והפועל פ"ת.
 
סדרו לירוקים ולצהובים את ההגרלה של האדומים או תנו לאדומים את ההגרלה של הירוקים ו/או הצהובים ונראה אם גם אז הטבלה הייתה נראית כמו שהיא נראית היום.
 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק