אז למה אין אוהדים לנבחרת?

התחנונים של יוסי בניון וראשי ההתאחדות להגעת האוהדים מעלים סימני שאלה: הרי הציבור מתעניין בנבחרת, אז מדוע הוא גם לא אוהד אותה? בכירי האוהדים בישראל טוענים: ההתאחדות לא עושה מאמץ למעננו

יום חמישי 03 ספטמבר 2009
שלמה חסיד

 ערב משחקה של נבחרת ישראל  מול לטביה עסוקים כולם בשאלה גורלית אחת: כיצד הגענו למצב של משבר אמון כה חריף בין הנבחרת לבין הקהל, כאשר קיימת חוסר התעניינות כללית בציבור לגבי הנבחרת, ובמוצ"ש צפויות קרחות רבות ביציעי איצטדיון רמת גן.

 אלא שהריחוק בין האוהדים לנבחרת לא נולד היום. לא שכחנו שלנבחרת אין חוג אוהדים, אין ארגון אולטרט'ז, מעטים ביותר רוכשים את חולצות הנבחרת (אותן חולצות אופנתיות שאבי לוזון הגנדרן אחראי להוצאתן), אין כמעט אוהדים שנוסעים למשחקי חוץ של הנבחרת ואין באינטרנט פורום אוהדים של הנבחרת, כזה שקיים אפילו אצל הקבוצות הזניחות. אז איך הגענו למצב הזה? יצאנו לבדוק.

הפובליציסט חיים ברעם חיווה את דעתו: "בארץ קיימת תופעה שאם לבית"ר ירושלים, נניח, יש הרבה נציגים בנבחרת אז באים הרבה אוהדי בית"ר, ואם לחיפה יש הרבה נציגים באים הרבה אוהדים של חיפה".

ובכל זאת קיים משבר אמון בין הנבחרת לקהל.

 "בצדק. הקהל לא מטומטם. מאז ששלמה שרף עזב, אנחנו משחקים משמים, לא התקפי ולא מודרני, אפילו כדורגל מפגר, טקטי מדי. עדיין יש הרגל מותנה שבמסגרתו עשרים אלף באים למשחקי נבחרת, ויש הרואים בכך הישג, כי במדינות אחרות באים 15 אלף איש למשחק נבחרת. בהונגריה, שהייתה בשנות החמישים הנבחרת הכי טובה בעולם, בכלל לא באים לנבחרת,  כך שזה תופעה כלל עולמית. היוצאת מהכלל היא אנגליה, שם יש קנאות לנבחרת כי בקבוצות כל השחקנים זרים, ובנבחרת משחקים אנגלים". 

 דודו עזריה, מהפעילים הבולטים בחוג אוהדי הפועל באר שבע, לא מוצא סיבה לעודד נבחרת כל תל אביבית: "19 שנה הנבחרת לא שיחקה בבאר שבע, וגם כששיחקו זה היה משחק ידידות מול מלטה. מאז ברצלונה שיחקה פה, אבל הנבחרת לא. גם נגד אזרביג'אן במשחק אימון הנבחרת לא הייתה יכולה לשחק כאן. למה? כי הנבחרת מרוחקת ומנותקת ולא מספיק נבחרת של כולם".

 אז מה תרגיש במוצ"ש במשחק הנבחרת?

"זה כמו גנק. כשאליניב ברדה משחק אני רוצה שהם ינצחו, כי זה ישראלים נגד גויים. יש לי חברים אוהדי ב"ש שרוצים שהנבחרת תפסיד, אני סתם פרווה ולא חשוב לי מה יהיה".

כוכב הנבחרת יוסי בניון בא מדימונה שזה לידכם

 "בניון מזוהה בישראל יותר עם מכבי חיפה, כי הוא מרגיש ככה. מבחינתי אליניב ברדה זה באר שבע. אבל תכל'ס השחקן הבאר שבעי האחרון ששיחק בנבחרת זה אפרים דוידי, וזה היה נגד קולומביה. בקיצור היחס שלי אליהם זה שהם לא באים אליי ואני לא בא אליהם. הנה עכשיו ארגנטינה משחקת נגד ברזיל ברוסאריו. למה ישראל לא משחקים בטדי? למה שלא יעשו משחק אימון בדוחא? אחר כך הם תקועים עם 'מי ייקח את הכרטיסים ומי יסכים לבוא לראות משחק'. הם שיחקו נגד הונגריה, זה היה קלאסי לבוא לבאר שבע, 10 אלף היו קונים כרטיסים, אבל בשבילם באר שבע זה שומקום". 

שי גולומב, יו"ר ארגון האוהדים הארצי, נדרש לסוגיה: "לא יכול להיות ארגון אוהדים לנבחרת כי ההתאחדות לא מגישה סיוע לדבר כזה. הנה למשל ארגון 'הגל הכחול' ניסו להרים פה משהו שיהיה כמו ארגון אוהדי הנבחרת. נגד יוון הם הכינו ציוד וכמה ימים לפני המשחק הם ניסו ליצור קשר עם ההתאחדות כדי שיהיה להם אישור כניסה למשחק ואף אחד לא ענה להם. המשחק התחיל בשש, והם ביקשו להיכנס בשעה שלוש ואף אחד לא עזר להם להיכנס. בסוף הם נכנסו אחרי שהמשחק התחיל. זאת בשעה שכל אוהד של קבוצה מקבל סיוע מהקב"ט של הקבוצה שלו להכניס אביזרי עידוד. אחרי דבר כזה, שלא יתפלאו שלנבחרת אין מועדון לקוחות".

 יש עוד סיבה לחוסר הפופולאריות של הנבחרת בציבור?

 "פשוט מזהים את הנבחרת עם אבי לוזון, ולכן אוהדים לא רוצים לעודד. ארגוני האוהדים לא רוצים לעבוד עם ההתאחדות ולוזון, בטח לא באופן רשמי".

אסף אייל, שהקים את עמותת פועלים באדום, לעזרה הדדית בין אוהדים של הפועל ת"א, סיפר: "אנחנו אוהדי הפועל מתעסקים נטו בהפועל, ולא רואים שום סיבה לאהוד משהו אחר. לא נשב ביציע עם אוהדי מכבי או בית"ר. אני לא יעודד את שמעון גרשון ולא אף אחד שהוא לא הפועל. לא תראו אצלנו דגל ישראל ביציעים גם כשאנחנו משחקים בחו"ל. אנחנו לא מייצגים את ישראל וככה זה צריך להיות. בעניין הזה אנחנו לא שונים מאף קבוצה בעולם, רק שונים מהקהלים פה".

 אז מה תרגיש במהלך המשחק בשבת?

"יהיה אכפת לי ששחקני הפועל לא יפצעו. מהמונדיאל לא אכפת לי באופן כללי, ואני לא אוהד אף נבחרת בעולם".
 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק