כשמנחם אשכנזי שפט כדורגל

מנחם אשכנזי הוא עד היום מודל לחיקוי לשופטי הכדורגל שלנו. אשכנזי ז"ל זכה לכיבודים חובקי עולם והראשון שזכה במדליית זהב אולימפית. סיפורו של איש המשרוקית מספר 1

שבת 05 ספטמבר 2009
אשר גולדברג
 משבר השיפוט בכדורגל הישראלי ממשיך להעסיק אותנו בכל שבת ובכל מחזור. עידן הטלוויזיה וההילוכים החוזרים מקשה על ההחלטות של שופטי הכדורגל בארץ ובעולם. הוותיקים שבינינו וגם דור הביניים מתגעגעים לשופטי העבר של שנות ה-60 וה-70, כששני השופטים הכי בכירים של מדינת ישראל שרקו על כרי הדשא בישראל ובעולם, ובראש וראשונה, איש פ"ת מנחם אשכנזי ז"ל.

סיפור תחילת דרכו ותהילתו של אשכנזי, החל בתחילת שנות ה-60. קבוצות כדורגל מאירופה שביקרו בארץ, התלהבו מיכולתו של שופט צעיר בשם מנחם אשכנזי. הדיווחים האוהדים והמחמיאים הגיעו עד למשרדי נשיא פיפ"א האנגלי, סר סטנלי רוס. רוס שלח את נציגי ועדת השיפוט שלו לעקוב אחרי הישראלי. בהוראה של רוס, מונה אשכנזי להיות השופט הראשי במשחק החוץ בלידס של אנגליה עד גיל 23 נגד ישראל. 


בובי מור, אשכנזי ונחום סטלמך.

רוס ואנשיו ישבו בתא הכבוד באצטדיון בלידס וראו את אנגליה קורעת את ישראל, 1:7. אשכנזי נתן בתוך הערפל תצוגת שיפוט מרהיבה שגררה את רוס להגיד לסובבים אותו: "תנו לישראלי מהר תג שופט בינלאומי של פיפ"א, הוא יגיע רחוק".

ב-1964 התקיימה האולימפיאדה בטוקיו, יפן. פיפ"א שיבצה את מנחם אשכנזי להיות הנציג הישראלי מבין השופטים באירוע היוקרתי. אשכנזי פתח את הופעותיו כקוון, אבל סטנלי רוס ונציגי פיפ"א שלא התלהבו מהשופטים במשחקים האחרים החליטו לשבץ את אשכנזי במשחק רבע הגמר ומיד לאחר מכן בחצי הגמר.

על האירועים באולימפיאדת טוקיו סיפר אשכנזי במשך שנים וזו הייתה כמעט שיחה קבועה במפגשי הנוסטלגיה שהיו לי (אשר גולדברג) עם מנחם: "אחרי חצי הגמר ביקשתי לצאת לבלות בטוקיו, דבר שלא הספקתי קודם. סגרתי את הדלת בחדר המלון כשהטלפון צלצל ושופט ארגנטינאי מידידי בישר לי שמוניתי לשפוט את גמר האולימפיאדה בין צ'כיה להונגריה. זה נראה לי כמו מתחילה, שהארגנטינאי מהתל בי. מיהרתי לטלפן לביתו של יו"ר איגוד השופטים, אליעזר לרנר, ושאלתי אותו. הוא אמר לי בצחוק: "השתגעת? קיבלת מהם יותר מכול שופט אחר" וניתק".

כעבור שעה קלה טלפן לרנר לחדרו של אשכנזי ואמר: "שופטי הכדורגל הטובים בעולם נמצאים בטוקיו כרגע, אבל אתה עולה מחר כשופט ראשי. הכותרות ממתינות לך, בהצלחה".

75,000 צופים חזו במשחק הגמר הנוקשה באצטדיון האולימפי בטוקיו. הונגריה גברה בקרב מרתק על צ'כוסלובקיה 1:2. מנחם אשכנזי יקבל מדליית זהב ראשונה עבור מדינת ישראל ואיתה ניגש להודות לסטנלי רוס על המינוי והאמון. רוס הגיב בצחוק: "מנחם, אינך צריך להודות לי. אני זה שחייב להודות לך. זו הייתה תצוגת שיפוט מצוינת".

אשכנזי הסתובב כשידו של רוס נגעה בכתפו. רוס ואנשיו המתינו שבכירים נוספים יתאספו סביבם ופנה שוב למנחם אשכנזי: "אני מזמין אותך עכשיו לשמש כשופט במונדיאל של 1966 באנגליה. אתה יכול להכין את המזוודות, להתראות בן".

בסיום המשחק בטוקיו התכוון אשכנזי לקחת את הכדור המשחק למזכרת כפי שנהוג. הקפטן ההונגרי ניגש לאשכנזי, לקח את הכדור, נישק אותו ובבכי מרגש ביקש לאפשר לו להביא את הכדור לשדה התעופה בבודפשט. אשכנזי נעתר ופלט: "העם בהונגריה ממתין לך. הכדור שלך, רואים את זעה של חבריך על הכדור".אשכנזי שפט במונדיאל באנגליה וזכור במיוחד המשחק בין פורטוגל לצפון-קוריאה. הקוריאנים מהצפון הוליכו 0:3, לפני שאוסביו וחבריו עשו מהפך של 3:5. בהמשך עבר אשכנזי לנהל משחקים בליגת הכדורגל המקצוענית החדשה בארצות-הברית, שם שהה מספר שנים שאחריהם שב לישראל.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק