המדריך המלא לבית הישראלי

ביום שני תיפתח בפולין אליפות אירופה בכדורסל. מקדוניה תנסה לסגור עם ישראל חשבון ארוך. קרואטיה ויוון פגיעות מתמיד. אסף בילגורי מכין אותכם לבית הישראלי ביורובאסקט

יום שני 07 ספטמבר 2009
אסף בילגורי

הערב זה מתחיל. היורובאסקט בפולין ייצא לדרך, ובניגוד לכדורגל הכל כך פופולארי, נבחרת ישראל כמעט כרגיל נמצאת בין 16 הגדולות ותנסה להפתיע כפי שעשתה ביורו הקודם.

כשמעיפים מבט חטוף על כל ארבעת הבתים המוקדמים ביורובאסקט, אפשר בהחלט לומר שהבית שקיבלה ישראל הוא הבית הכי פחות קשה באליפות הזו. יוון מגיעה לאליפות הזו חסרה מתמיד, קרואטיה כבר מזמן לא המעצמה שהיתה פעם ומקדוניה היא נבחרת שישראל יכולה וצריכה לנצח.

יוון: מגיעה בלי הכוכבים, ובלי ינאקיס

נבחרת יוון היא תמיד נבחרת שצריך לקחת אותה בחשבון כמועמדת לזכות בתואר אירופי, אולם ליורובאסקט הנוכחי יוון מגיעה פגיעה מתמיד. יונאס קזלאוסקאס, המאמן הליטאי של יוון צריך להסתדר ביורו הזה ללא שלושה מפתח כגון תיאו פאפאלוקס, הרכז הכל יכול של אולימפיאקוס, דימיטריס דיאמנטידיס, שחקן ההגנה המושלם של פנאתינייקוס ופנאיוטוס ואסילופולוס. יוון תמיד הצליחה בעבר בזכות המשחק הקבוצתי המשובח שלה והגנת הברזל. המשחק הקבוצתי ללא ספק צפוי להיפגע ללא פאפאלוקאס, מי שהיה אחראי על הדבק וניהול המשחק בקמפיינים קודמים וחוכמת המשחק שלו בוודאי תחסר. המשחק ההגנתי הכמעט מושלם של יוון, בוודאי ייפגע ללא דיאמנטידיס, שחקן ההגנה הטוב באירופה וללא ינאקיס המאמן היווני בקמפיינים הקודמים, שתמיד שם דגש על ההגנה. קזאולסקאס הליטאי מנחיל בנבחרת שלו שיטת משחק שונה והתקפית יותר.


בורוסיס (במרכז) שחקן מפתח במחנה היווני

בהעדרם של הכוכבים, וללא ינאקיס האגדי על הקווים תנסה יוון ללכת עד הסוף. ואסיליוס ספאנוליס, הרכז המצויין של פנאתינייקוס ינסה להיכנס לנעליים הענקיות של פאפאלוקאס. ניקוס זיזיץ, גם הוא נחשב לשחקן ברמות הגבוהות ביותר וניק קלאטס, הצעיר המבטיח של פנאתינייקוס, ינסו למלא את החלל העצום בקו האחורי. יוהניס בורוסיס, שנתן עונה נהדרת באולימפיאקוס, יהיה השחקן שיניב גרין והגבוהים של ישראל יצטרכו להשגיח עליו. סופוקוליס שחורציאניטיס, הסנטר העבה להחריד של אולימפיאקוס ינסה לסחוב כמה שיותר בלי שייגמר לו האוויר מהריאות הענקיות שלו. למרות שיוון עדיין נהנית משירותם של כמה מהשחקנים הבכירים ביבשת, הספסל שלה קצר מתמיד וזה עלול לפגוע בה מאוד בשלבים המאוחרים.

קרואטיה: שם גדול, הווה בינוני 

אחרי שסיימה שישית ביורו הקודם בספרד וגם במשחקים האולימפיים בבייג'ין, בקרואטיה העלו את הרף ורוצים להשיג מדליה בפולין. עם יסמין רפשה המנוסה על הקווים, הקרואטים רוצים לעלות מדרגה ולשם כך נקרא לדגל ניקולה ווצ'יץ, אקס מכבי ואחד הסנטרים המוערכים ביבשת. שמתייצב לסגל לראשונה מאז 2005. גם מאריו קאסון, הסנטר של אפס פילזן, שנח ולא התייצב לסגל באולימפיאדת בייג'ין, חוזר לסגל של רפשה, כך שיחד עם ניקולה פרקאצ'יץ, יש לקרואטיה הפעם, בניגוד לשנים קודמות קו קדמי בהחלט לא רע.


רוקו לנו אוקיץ'. (מימין) הכוכב של קרואטיה ואיש עליו ישראל תצטרך לפקוח עין

דווקא הקו האחורי, שהיה החלק החזק של קרואטיה בשנים האחרונות, נחלש משמעותית. מרקו תומאס, הגארד המצויין של ריאל מדריד, פצוע ולא נכלל בסגל של רפשה לאליפות הזו. זוראן פלאניניץ', מגיע לנבחרת אחרי עונה מאוד מאכזבת ואנמית בצסק"א מוסקבה וגם מרקו פופוביץ', שאמור להיות זה שמרכז את המשחק של נבחרת קרואטיה, הוא יותר סקנד גארד מאשר רכז טבעי. אם ישראל תשים דגש על הגבוהים של קרואטיה, ותוציא את הכדור מהידיים של פופוביץ', היא בהחלט מסוגלת לתת פייט לקרואטים.

מקדוניה: רוצים לנקום בישראל

המשחק של ישראל מול המקדונים, יהיה משחק אותו החניכים של צביקה שרף יהיו חייבים לנצח אם הם חולמים להעפיל מהבית המוקדם. עצם ההעפלה של מקדוניה לטורניר הזה (בפעם השניה בלבד) מהווה הישג גדול לנבחרת הזו, אולם למרות זאת לא מומלץ לישראל לזלזל במקדונים. המקדונים כבר מחכים לסגור חשבון עם ישראל, שהיתה אחראית להדחה של מקדוניה מהיורו הקודם שלה ב-1999 וגם ניצחה אותה בטורניר ההזדמנות האחרונה בקמפיין הקודם ומנעו ממנה העפלה.

 אז נכון, פטר נאומובסקי כבר פרש מזמן, אבל ורביצה סטפנוב הבלתי נגמר בן ה-37 מוכן ומזומן למשימה אולי האחרונה של חייו. ג'רמייה מאסי, הפורוורד המתארח של ריאל מדריד הוא בהחלט תוספת כח משמעותית ושחקן שיכול לגרום לליאור אליהו ויניב גרין צרות צרורות. גם טודור גצ'בסקי מזאדאר הוא כוח יעיל ומשמעותי בצבע. תשאלו את הפועל ירושלים, שחטפה ממנו בראש כששיחקה מול זאדאר ביול"ב קאפ.

תמונות: גטי אימג'

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק