חלום? בלהות

אבי לוזון אמר שהוא חולם על ההעפלה למונדיאל. קשטן נשבע שהזימונים שלו מקצועיים. בניון התחנן לקהל שיגיע, וכולם ביחד היו שותפים לביזיון בהפסד 1:0 ללטביה, שתתחרה עם שוויץ ויוון על כרטיס לדרום אפריקה

שבת 05 ספטמבר 2009
מערכת TELESPORT
 כ-25,000 צופים הגיעו לאיצטדיון ר"ג הערב, למשחק גורלי של נבחרת ישראל בדרך למונדיאל 2010. האוהדים קיוו להתבדות ולראות נבחרת ישראלית מנצחת, כמו שהמאמן, דרור קשטן, ויו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, הבטיחו. אך במקום הם קיבלו נבחרת נרפה, שבלונית ואיטית, שספגה הפסד מביך ומביש לנבחרת לטבית בינונית. הפסד ביתי ראשון לנבחרת ישראל במוקדמות המונדיאל לאחר 16 שנים.הססטיסטיקה המוקדמת העידה לזכותה של ישראל, עם שלושה מפגשי עבר מול לטביה, שני נצחונות, תיקו ואפס הפסדים עד כה. מעבר לכך, נבחרת ישראל היא אחת מהנבחרות הביתיות ביותר באירופה, כאשר ההפסד האחרון שספגה בר"ג היה לפני כ-4 שנים, מול קרואטיה (4:3).

בצד הלטבי, רצו להפתיע בניצחון שיקדם אותם משמעותית, שכן הם עומדים כרגע במקום השלישי בבית, מעל ישראל, עם יתרון נקודה מעליה.
 
דרור קשטן פתח עם הרכב התקפי, ממנו נעדר בן סהר, שימתין על הספסל, וברק יצחקי, שלא נכלל בסגל. יניב קטן יחגוג את חזרתו להרכב הנבחרת, לאחר תקופה ארוכה בה נעדר ממנו

במחצית הראשונה, הנבחרת פתחה בהתלהבות וסיכנה את השער הלטבי. השילוב בין יניב קטן ליוסי בניון נראה מהוקצע, כמו בימים הטובים שלהם במדי מכבי חיפה, אך משחק ההתקפה העקר של הנבחרת, בצוותא עם משחק טוב של השוער הלטבי, מנעו יתרון של לפחות שני שערים לזכות המארחת.

המחצית השנייה הייתה הצגה אחרת לגמרי, כשהלטבים מעיזים יותר ויותר, והישראלים נראים מתוסכלים ועצבניים יותר ויותר. עד הדקה ה-59, בה גורקס נעץ את המסמר בארונה של ישראל והעלה את הלטבים ליתרון, שנשמר עד הסיום, על אף נסיונות של שחקני הנבחרת הישראלית לשנות את התמונה העגומה, שקבעה עוד פעם: נבחרת ישראל מחוץ למונדיאל.

כעת, על המאמן קשטן ויו"ר לוזון לספק את ההסברים ולשאת באחריות לכישלון הקולוסאלי של הנבחרת הלאומית, בבית המוקדם הקל ביותר שישראל קיבלה אי-פעם.מהלך המשחק:

הנבחרת הישראלית נראית טובה בדקות הראשונות של המשחק, כשחניכיו של קשטן, ובראשם יניב קטן ויוסי בניון, פורצים לרחבה הלטבית כמה פעמים ומעמידים את שער האורחת בסכנה.

בדקה ה-8, יניב קטן שיגר בעיטה מצויינת מחוץ לרחבה הלטבית, אך השוער הלטבי הדף בקושי.

בדקה ה-12, טעות בהגנת ישראל ודודו אוואט הודף בקושי, כדור חופשי של הלטבים, שנשלח לרחבה שלו.

רבע שעה למשחק, ישראל השתלטה על מרכז השדה, כצפוי, ומנסה להפעיל את שפונגין ובן דיין באגפים. הלטבים מתגוננים ומתבססים על מתפרצות מהירות.

בדקה ה-18, קרן משמאל של ישראל, פגשה בראשו של קשר מכבי חיפה, בירם כיאל, שנגח בחוזקה מ-12 מטרים, אולם הכדור עבר אך במעט את משקוף השער הלטבי.

בדקה ה-27, טעות של אלברמן מובילה למתפרצת של ורפאקובסקיס, שנכשל באחד על אחד מול אוואט, ומונע יתרון מביך ללטבים.

בדקה ה-34, הרמה מעולה של יניב קטן לרחבה הלטבית, מוצאת את עומר גולן, שבעט בעקבו מטווח קרוב, אך השוער הלטבי הודף בקושי ומציל את נבחרתו פעם נוספת.

בדקה ה-40, הרמה של בן דיין הגיעה לברדה שנגח ליד הקורה

עד המחצית, נדמה כאילו ההתלהבות שאחזה בנבחרת הישראלית, נרגעה, ואילו הלטבים החלו ליזום יותר ולסכן את השער הישראלי. הישראלים איימו 11 פעמים על השער הלטבי, כולל 3 בעיטות למסגרת. הלטבים מצידם, איימו 8 פעמים על שערו של אוואט.בתחילת המחצית השנייה, הוציא קשטן את גל אלברמן המאכזב, והכניס במקומו את תמיר כהן, קשרה של בולטון, למרכז השדה.

הנבחרת הישראלית פתחה את המחצית השנייה ללא ההתלהבות שאפיינה את דקות הפתיחה של המשחק, במשחק מסירות עקר במרכז השדה ובכדורים ארוכים חסרי תכלית.

בדקה ה-54, ברדה השתחל לרחבה מאגף שמאל, הוציא כדור ליניב קטן, וזה בעט מחוץ לרחבה, אך ואניס הדף בקושי לקרן.

דקה לאחר מכן, מתפרצת של הלטבים מצד ימין, ורפאקובסקיס פורץ לרחבה ומותיר שחקן לטבי מול שער ריק, אך הלטבי מחמיץ את הכדור ולא מבקיע שער בטוח.

שחקני נבחרת ישראל נראים עצבניים ומתוסכלים מאי היכולת שלהם להכניע את הלטבים.

בדקה ה-59, קרן ללטבים וגורקס גובר על המגן שלו ונוגח מטווח קרוב פנימה. 1:0 ללטביה!

בדקה ה-63, בן סהר נכנס למערכה במקומו של עומר גולן המאכזב.

בדקה ה-67, לאחר משחק מאכזב, יוסי בניון יצא לקול שריקות הבוז של הקהל, ונכנס אבירם ברוכיאן. בניון מתעמת עם עוזר המאמן, משה סיני, והקהל החל לקרוא "ביזיון".

הנבחרת הישראלית ממשיכה במשחק הנרפה, עם מסירות שבלוניות שלא מטרידות את ההגנה הלטבית. 

בתוספת הזמן של המחצית השנייה, אבירם ברוכיאן השתחרר מההגנה הלטבית ובעט בעיטה חזקה ישירות לידיו של השוער הלטבי.

שריקת הסיום נשמעה לקול שריקות הבוז של הקהל הישראלי המושפל ולמצהלות הלטבים החוגגים.

ההרכבים:

ישראל: אוואט, בן דיין, קינן, סטרול, שפונגין, כיאל, אלברמן, יוסי בניון, קטן, גולן, ברדה

לטביה:  ואנינס,אסטפייבס,  קלאבה,  איבנובס,  קקאנובס,  קאונה, ורפאקובקיס,  רובינס, קרלסונס,  קולסניצ'נקו , גורקס.


תגובות

1

טלספורט בפייסבוק