לפרק את הנבחרת

מאז ההפסד לוייטנאם ב-1964 לא ספגנו הפסד לנבחרת שבליגת העל היא במרכז הטבלה. אסור לתת למאמן לקחת אחריות לבדו. זו נבחרת שחייבת ללכת לפירוק ובנייה מחדש. אשר גולדברג ביום שאחרי ההפסד ללטביה

יום ראשון 06 ספטמבר 2009
אשר גולדברג

 משהו רע עובר על נבחרת ישראל. כולנו זוכרים את תצוגת הוידיאו של תחילת הקמפיין ואת ההצהרות היומרניות\חוצפניות של ראשי הנבחרת וההתאחדות לכדורגל שהבטיחו למחוק את שנת 1970 מהמפה. הבטיחו למחוק ולהעלים את ההישג של עמנואל שפר המאמן. למחוק את השמות הנוסטלגיים של ויסוקר, בלו, פרימו, רוזן, רוזנטל, טלבי, שמילוביץ', וואלך, בר, שפיגל, שפיגלר ושייע פייגנבוים.

הרצון לקחת מאוהדי הכדורגל את העבר, את הנוסטלגיה ואת הזיכרון על-ידי מי שלא ראוי לכך חייבה ענישה ובגדול. ההפסד ללטביה הוא משפיל. גורם בכיר בהתאחדות לכדורגל אמר בסיום המשחק: "לטביה במקרה הטוב מסיימת בליגת העל במקום השישי".

אבל לטביה לא אשמה. הנבחרת הפכה לנבחרת רב לאומית ופרימיטיבית בחשיבה ובהתנהלות. כל עובר אורח, כולל פליט מליגה זניחה ועלובה כמו בלגיה לדוגמא, הופך לשחקן הרכב בטוח בכחול-לבן של ישראל. אין לנבחרת ישראל דמות קבועה או איש שאמירתו קובעת, שיכול לרסן את ההתנהלות של המאמן.

רק במדינות כדורגל כושלות מציבים בהרכב הראשון שחקנים שלא רואים מגרש כבר חודשים ארוכים. שחקנים שלא נמצאים מתאימים בקבוצותיהם באירופה כמו סלים טועמה, עומר גולן, גל אלברמן ואפילו תמיר כהן היו חייבים "במשחק המשחקים" לשבת מול הטלוויזיה.

שחקנים כמו דדי בן-דיין, ביראם כיאל ואפילו דודו אוואט אינם מבינים את תפקידם והנבחרת סופגת שערים של חובבנים. קשטן והמאמן הבא חייבים להתבסס על שחקנים תוצרת בית מהליגה הישראלית. רישום בלוקרן, ביוון או בבולטון אינו מחייב זימון אוטומטי, גם לא כשהופכים שחקן יהיר כמו בן סהר למי שדומה לסופרמן. ההתעסקות באלירן עטר הייתה גועלית וחייבה רבים להקיא מהמאבק שנוהל על שירותיו של כוכב בני-יהודה.

ב-1964 אימן את נבחרת ישראל אנגלי בשם איינסלי. לשונות רעות וטובות סיפרו וטפטפו שאיינסלי, חובב הטיפה המרה, אינו מגיע מרוכז למשחקים וההרכבים שלו מריחים רע עד סירחון. ישראל הייתה קרובה לאולימפיאדת טוקיו 1964. הנבחרת שלנו ניצחה בחוץ בסייגון, בירת דרום וייאטנם את הנבחרת המארחת 1:0. 45 אלף צופים באו לאצטדיון ר"ג לראות את איינסלי ושחקניו עושים היסטוריה נגד הנבחרת החלשה מהמזרח הרחוק והאקזוטי. 

ההרכב שהעלה איינסלי עורר ויכוחים בתקשורת. אבל על כר הדשא היה ההלם הישראלי דומה להלם מהמשחק אתמול מול לטביה. שום שחקן, החל מאיציק ויסוקר דרך לבקוביץ', פרימו, טיש, זלצר, בכר, סטלמך ושפיגלר לא תפקדו. כמו נגד לטביה, משקולות ברזל היו קשורות לנעלי הכדורגל. הפסדנו 2:0 לנבחרת פרימיטיבית שרזי הכדורגל לא היו מוכרות לה.

ההפסד אז היה משפיל ונחשב לאחד המשפילים בתולדות נבחרת ישראל. נגד לטביה ראינו את הקפטן יוסי בניון וחבריו שפוכים, ללא מהלכי כדורגל וללא דרך. בלי ניצוץ ובלי כבוד. השחקנים ממש ירקו לאוהדים ביציעים ובבית לפנים. צריך לעשות סטופ. לעצור ולקחת פיקוד על הנבחרת הזו, נבחרת שכשלה, ביישה ואינה ראויה.

אחרי לוקסמבורג ביום רביעי, בכל תוצאה שתהיה, צריך לפרק את הנבחרת הקיימת. להקים ועדת הצלה של מומחי הכדורגל ולבנות נבחרת רעבה להישגים. השמות של עכשיו, כולל יוסי בניון, עשו את שלהם בקטן ובעלוב. כמעט כולם צריכים לקבל צו הרחקה, צריך שחקנים שהכסף לא סינוור אותם. שחקנים שיביאו אותנו ב-2012 ליורו באוקראינה ופולין

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק