לאן נעלמה הטריבונה?

במשך שנים היא הייתה התוכנית שהכעיסה ועניינה את האוהדים. אבל "בטריבונה" של אבי רצון נעלמה מהמסך וספק אם תחזור. למה? תלוי את מי שואלים. כתבה למי שמתגעגע להרבה בלגאן על המרקע

יום שני 14 ספטמבר 2009
שלמה חסיד

 זו השנה השנייה ברציפות בה אברהם גרנט. האיש שהיה ממובילי הכדורגל הישראלי בחלק הראשון של השעור הנוכחי,  נח בצד. גרנט, כמעט מעולם לא ספג דברי ביקורת ואם קיבל כאלה, ידע איך להגיב, כמו גם אשתו.

במשך שנים, היה העיתונאי אבי רצון מגדולי מבקריו של גרנט, בעיקר בתוכנית הטלביזיה "בטריבונה". גרנט נמנע בדרך כלל מלהגיב ומספר אנשי תקשורת מספרים שצופית הייתה שולחת מסר דרכם לרצון. התברר שרצון אולי מעצבן את גרנט, אבל הוא גם מעניין את המשפחה.

 הספורט הישראלי מעולם לא המריא לרמות יותר מדי גבוהות, אבל תמיד דיברו עליו בכל מקום בארצנו הקטנטונת. רק שכעת נעלמו להן תוכניות ה"טוקשואו'ז" הספורטיביות השונות בטלביזיה, ונשארה רק יציע העיתונות שהיא תוכנית בה מדברים אנשי התקשורת עם עצמם ועם שלמה שרף או צביקה שרף. 

לפני עשור היה כאן אחרת. אבי רצון, עיתונאי ותיק, ייסד את "בטריבונה" ששודרה בערוץ המזרח התיכון ולאחר מכן בערוץ בריזה ב"יס" ומשם עברה לערוץ 10 ולערוץ הראשון. בערוץ הספורט התגאו במשך שנים ב"שער 5". הערוץ גם סיפק במשך השנים תוכניות מגזיניות שונות, אבל היום רק ענף הכדורסל זוכה לתוכנית שכזו - "חמישיות".

ללא ספק המומננטום עבר לרדיו. למעשה, כמעט בכל תחנות הרדיו האזוריות וברשת ב' משודרות מידי ערב תוכניות ספורט שונות. נראה כי אנשי הכדורגל מעדיפים את הנוחות שבראיון הרדיו מאשר להתעמת עם המצלמה וכמובן עם עיתונאים כמו רצון.

לאן נעלמה "בטריבונה"? האם היא תחזור יום אחד, ובאיזה פורמט? אם גם לכם נעשה משעמם על המרקע, כדאי שתקראו.

 אסף כשר, עורך "יציע העיתונות" בערוץ הספורט, אמר: "תוכנית כמו 'בטריבונה' חסרה בלוח המשדרים, ואני יודע שהיא עומדת לחזור מתישהו. בשנים האחרונות זה לא היה קיים בגלל בעיות בירוקרטיה של ערוץ אחד ועשר וכו'. אבי רצון עושה עבודה טובה כשהוא מביא כותרות ומספק אקשן. זה יוצר עניין".

 אתה בעצמך תראה את התוכנית כשהיא תחזור?

 "אני לא יכול להתחייב שאצפה בכל תוכנית, אבל אם אני אהיה פנוי מול המסך ותשודר התוכנית אני אראה, כי זה מוצר ראוי. עובדה שזה שרד כמה שנים".

 למה אצלכם בתוכנית אין מרואיינים?

  "אני לא אביא לתוכנית שלי מרואיינים סתם ככה, אלא רק אם יש סיבה. השנה היו אצלנו אלישע לוי יום אחרי ההעפלה לצ'מפיונס ליג, ויהודה מעיין ביום של הזכייה במדליה באליפות העולם. חוץ מהם עוד לא היה אף אחד שהייתה סיבה להביא אותו לאולפן. בשנה שעברה כולם זוכרים את הראיון שעשינו עם דיוויד פדרמן שהביא לפיצוץ בהנהלת מכבי. אם יבטיחו לי שמרואיין מסוים יספק את הסחורה כמו פדרמן,  אני מוכן לפנות לו זמן מסך בתוכנית הבאה".

 השבוע יהודה מעיין הגיע לאולפן בשביל לסגור חשבונות עם אוחנה ולא בשביל לדבר על המדליה

 "לא נכון. לא ידעתי מראש שהוא יגיד מלים כאלה על אלי בשידור חי, ואני מסתייג מהסגנון הזה. הוא נשאל לגבי המדליה והשיב על זה".

 אבי רצון, שייסד את תוכניות הצעקות בספורט, אמר: "יש דיבורים עם הערוץ הראשון על כך שהתוכנית שלי תחזור מתישהו במהלך העונה, כשהפנטזיה היא שזה יקרה אחרי החגים. אנחנו היינו המקור של הטוקשואו'ז הספורטיביים בארץ, ויציע העיתונות היא חיקוי שלנו, מבלי לחוות את דעתי על הרמה שלה".

 למה שלא תגיד אם אתה נהנה מהתוכנית?

 "כי בחיים לא ראיתי אותה. אני יודע שמופיע שם רון קופמן שאותו אנחנו גילינו. הוא היה פנליסט קבוע של התוכנית שלי, בערוץ הספורט  ראו אותו ונדלקו. כשהתוכנית שלי תחזור, אין לי ספק שאנחנו נחזיר לעצמנו את הצופים כי אנחנו הדבר האמיתי".

 ששי אפרתי, מנהל מחלקת הספורט בערוץ הראשון, אמר: "היינו עם רצון במשא ומתן מתקדם, אבל בסוף זה נפל, בעיקר בגלל בעיות שיש לערוץ הראשון להפיק תוכנית כזאת. בסוף הגענו עם רצון להסדר שהוא יהיה פרשן של הערוץ בכל מיני הזדמנויות כמו משחקי נבחרת. יכול להיות שבמהלך השנה נפיק תוכנית דיבורים, אבל זה לא יהיה כמו מה שהיה בטריבונה".

 אתה בעד הפורמט של הטריבונה, עם הצעקות, ההתלהמות וכו'?

 "כן, אבל עד גבול מסוים. לדעתי הגבול נחצה בכל מיני הזדמנויות, גם אצל רצון וגם ביציע העיתונות, ואני לא אוהב את זה. בערוץ כמו שלנו דבר כזה לא עובר. אני בעד תוכנית ספורט שתדמה לסגנון של פופוליטיקה שהייתה פעם בערוץ הראשון. שם היה סגנון יפה לטעמי".

  תוכנית כמו בטריבונה זו משאבת רייטינג?

 "תוכנית כזאת יכולה להביא צופים, אבל זה גם מותנה ביכולת של הערוץ להביא טאלנטים שימגנטו את הצופים למרקע. אני לא יודע כמה תקציב יהיה לנו לדבר כזה". 

חזרה לצופית גרנט, שבעלה אברם הותקף רבות על ידי רצון בתוכניתו, והיום נשמעת אחרת:  "לשמחתי הרבה אני לגמרי מחוץ לביצה של הספורט, ואני בכלל לא יודעת אם התוכנית של רצון משודרת, לא משודרת, באיזה ערוץ ובאיזה שעה. אני מנותקת מזה לגמרי, וזה לא מדבר אליי בכלל, תודה לאל".

בזמנו טענת שהיה שם ניסיון לעשות רייטינג על חשבון בעלך

  "שיגיד רצון מה שהוא רוצה. לפעמים אנשים אומרים דברים בשביל למשוך תשומת לב ולא בגלל שהם מאמינים בהם. ברור לחלוטין שזה לא משפיע, בטח לא עלינו". 

גורם בכיר בענף התקשורת מסכם: "בטריבונה הייתה ונשארה תוכנית הספורט היחידה שעברה מערוצי נישה לערוצים מסחריים. אף תוכנית אחרת לא זכתה לכבוד הזה. היא הביאה לערוץ 10 רייטינג שהוא בערך פי 2 או 3 ממה שליאור שליין הביא. למה היא לא משודרת? לא יודע, אבל ללא ספק היא סיפקה עניין".

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק