הקהל ביקש. הקהל מקבל

הקבוצות הבכירות באירופה כובשות בצרורות וגם סופגות לא מעט. אנחנו ניסינו לברר האם הגנות הן כבר לא חלק מהסיפור. הבלם אבי כהן מסביר למשל ש" פעם היינו יכולים להרוג את חלוץ היריבה. היום אי אפשר"

יום שלישי 22 ספטמבר 2009
שלמה חסיד
 צו אופנה חדש שולט באירופה. חלק מהקבוצות זנחו לגמרי את ההגנה ומתמקדות בעיקר  בהתקפה. אריות אירופה מדברות בשלישיות, רביעיות, חמישיות וכל המרבה הרי זה מצוין. 

ביום שבת מנצ'סטר יונייטד ספגה שלישיה והבקיעה רביעיה בדרבי העירוני, צ'לסי כבשה שלישייה, וזה רק באנגליה. בספרד בארסה וריאל כבשו חמישיות  וההגנות הפכו ללא רלבנטיות. מיטב אנשי הכדורגל מנסים לפענח את התופעה.

אז מה קרה פה בעצם שהכדורגל נע לכיוון ההתקפה? ג'ימי טורק, פעם אחד שעשה הכל כדי למנוע התקפות, מסביר: "מי ש'אשם' במצב זה החוקים החדשים של פיפ"א. אם פעם היה מותר להרים באוויר את השחקנים היצירתיים, היום החוק שומר עליהם, והשופטים שולפים אדומים בלי חשבון, שורקים פנדלים ולא רואים בעיניים. שחקנים ששיחקו בזמני היו מקבלים מאסר היום תוך עשר דקות בכדורגל של היום".

אז אתה בעד או נגד מה שקורה היום?

 "מאה אחוז בעד. היום יש המון גירויים, ובשביל שלטלויזיה יהיה רייטינג היא חייבת חמישה שישה שערים כל משחק, אחרת אין סיבה להעביר משחק ישירות, ואפשר לשדר תקציר . בגלל זה המלכים האמיתיים היום הם החלוצים, ומאמנים שחשבו טאקטי ונסוג יושבים היום בבית בלי עבודה, כי הם פאסה".

אבי כהן, שבלם פעם במכבי ת"א ובליברפול, אמר: "הכדורגל הוא היום משחק שונה בתכלית לעומת התקופה שלי. מי שאכל אותה בגדול ההם שחקני ההגנה, שממש קושרים להם את הידיים והרגליים עם כל מיני חוקים שמטרתם היא אחת: לראות יותר גולים. משנה לשנה יש עוד ועוד חוקים נגד שחקני ההגנה. היום כבר אסור להחזיר כדור לשוער, הנבדל השתכלל ונהיה בקו אחד, שורקים בקלות מדהימה לעבירות וכל נגיעה ברחבה זה פנדל ואדום. שחקן שעושה עבירה כשהוא אחרון מורחק, והשחקנים פשוט מפחדים מזה".

 לאן זה יילך?

"זה יילך ויחמיר. במשחק האחרון של הפועל נגד סלטיק ראינו שישה שופטים, כששלושה עומדים מאחורי השער ומחפשים בנרות לשרוק פאולים. פעם היינו יכולים להרוג את חלוץ היריבה ואיש בכלל לא ידע מזה. היום יש טלביזיה, הכול מצולם, ואם מישהו משחק פראי מיד מסמנים אותו ושורקים לו על הכול. היום אי אפשר להרביץ ברחבה"

זאביק זלצר, מאמן הכדורגל ופרשן הטלביזיה,  מתמוגג: "בזמן האחרון אני באמת בא לעבודה בכייף, כי אני יודע מראש שהולכת להיות לי משמרת נעימה באולפן. המאמנים זנחו לגמרי את ההגנות ומטילים את כל יהבם על ההתקפה. מי שמרוויח מכך זה אך ורק הצופים, בכל מקום בעולם".

איך זה קרה?

 "כמו בכל תחום בחיים, מה שמכתיב את המצב הוא טעם הקהל. מנג'ר כמו אנצ'לוטי, למשל, יודע שאם הוא לא לוקח אליפות הוא מוחלף. כי התקשורת תחתוך אותו, הקהל לא ירחם ובסוף הוא ימצא את עצמו בחוץ. אז הוא מדבר בלשון התקפית וככה הוא שורד".

ומה עם שחקני ההגנה?

"גם הם משתתפים בחגיגה כי בכדורגל המודרני ההתקפה מתחילה בהגנה. הכול נהיה התקפי יותר, ואני לא מתלונן".דני נוימן, פרשן הערוץ הראשון, מקנא בזלצר: "אצלנו בארץ מפגרים בכמה שנות אור אחרי הכדורגל האמיתי שבא אלינו מחו"ל דרך הטלביזיה. אני יושב במגרש וכבר שלושה משחקים מתפלל שיפול גול וזה לא קורה, ולעזאזל מדובר במשחקים מרכזיים בליגת העל. באירופה זה אחרת לחלוטין".

מה ההבדל בעצם?

"באירופה בעלי הקבוצות עובדים בשביל האוהדים. אצלנו אם אתה חבר של איזה בעל קבוצה תהיה לך עבודה כמאמן, בעוד שמנג'ר בליגה האנגלית יודע שהוא חייב לכבוש ללא הפסקה בשביל להחזיק בתפקיד. כי אחרת הקהל לא יקנה מרצ'נדייזיג, הטלביזיה לא תשלם על זכויות השידור והקהל יעדיף בילוי אחר לשעות הפנאי. ככה זה בכלכלה, כשהתחרות גבוהה הקהל מרוויח".

אז מי שנהנה בעיקר הם החלוצים. אליניב ברדה, חלוצה של גנק,מסכם: "הכדורגל היום זה בידור נטו, וככה מתייחסים אליו. השחקנים היום טכניים ויצירתיים, ואם תסתכלו על כל העיסקאות הגדולות שבוצעו הקיץ, תגלו שכולם הביאו חלוצים. בארסה הביאה את זלטאן, אינטר את אטו, וריאל שכחה שצריך גם הגנה. למה התקפה? כי זה מה שמוכר. זה מזכיר לצופים את הכדורגל ששיחקנו פעם, בשכונה, וזה נוסטלגי ויפה מאוד".

אז כבר לא נחזור לשיטה ההגנתית?

"יהיה קשה להזיז את הגלגל אחורה, כי האיצטדיונים יתרוקנו.החיים זה סופרמרקט. מוצר שהציבור  לא קונה,  לא יחזיק מעמד על המדפים ולא ניתן לדכא את הצופים".
".   

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק