קוף ירוק על הגב

במכבי חיפה הסתובבו עם הצריבה בבשר ועם ההקנטות, קראו ושמעו שהכדורגל שלנו כבר קטן על גילי ורמוט ושהסקאוטים של אינטר בדרך לפגישה עם מוני הראל. שלומי לויה מסכם משחק עונה שהסתיים עם מינוס אדום גדול

יום שלישי 22 ספטמבר 2009
שלומי לויה

 במשך מספר ימים גדל ולבלב העלבון אצל אנשי מכבי חיפה. לגלגו על אלופת ישראל בעקבות התבוסה הביתית לבאיירן מינכן והציגו להם היישר לפנים כיצד אפשר לעשות זאת נכון גם בישראל.

הנה, תראו את הפועל ת"א. עוד מועדון שמשחק באירופה והצליח להביא גאווה לכדורגל הישראלי בניצחון על אחת מקבוצות הפאר של האי הבריטי, סלטיק.

לא כמוכם, ירוקים נלהבים, שפיזרתם אופטימיות לפני המפגש עם רובן וחבריו, ומכרתם מנויים בטירוף, אבל בסוף יצאתם מאיצטדיון ר"ג עם הזנב בין הרגליים. שהרי הכדורגל הישראלי רגיל להצליח בליגת האלופות ולהגיע לשלב הבתים כל שנה, אז איך העזתם לבזות את המעמד ואת שמו של הכדורגל שלנו בפני הגרמנים האלה, שממש לא רגילים לחום וללחות של ישראל? תעלו את החבורה של אלי גוטמן למפגש נגד הגרמנים ותראו שהכל ייראה אחרת.

אז בחיפה הסתובבו עם הצריבה בבשר ועם ההקנטות, וקראו ושמעו שהכדורגל שלנו כבר קטן על גילי ורמוט ושהסקאוטים של אינטר, יובנטוס וליון מנהלים מרדף אחרי וויצ'יצ'ביץ', שעוד רגע עולה על מטוס ועוזב את הליגה שלנו שקטנה על מידותיו ועם המטען הזה הגיעו אתמול לבלומפילד והוכיחו שבכדורגל שלנו מכבי חיפה היא עדיין סחורה חמה. בבית של האדומים חיפה שוב הראתה לסגניתה שיהיה קשה מאד להוציא ממנה השנה את תואר האליפות.

עם שני משחקים בשבוע ובחסות הגרלה נוחה, האלופה שלנו עדיין מושלמת. 4 משחקים אחרי שנשרקה שריקת הפתיחה, וכבר 7 נקודות מפרידות בין האלופה לבין הקבוצה שעשתה הקיץ את החיזוק המשמעותי ביותר בישראל (ונזכיר למען ההגינות שהפועל ת"א, בניגוד לחיפה, הגרילה הגרלה קשה בפתיחת הליגה שלנו).

מישהו באמת משווה ברצינות בין סלטיק לבאיירן מינכן?

פרט לעובדה שחיפה והפועל ת"א שיחקו בשבוע שעבר במפעלים באירופה, התקשיתי להבין את ההשוואה בין סלטיק לבאיירן מינכן.

נכון שהפועל ת"א הביאה וממשיכה להביא גאווה לכדורגל הישראלי בהופעותיה באירופה. אבל עם כל הכבוד, ויש כבוד, אי אפשר להשוות בין באיירן מינכן, הקבוצה של גרמניה וחברת כבוד במועדוני העילית של אירופה, בדרג של ברצלונה, ריאל מדריד, מנצ'סטר יונייטד, מילאן וכדומה לקבוצה הסקוטית החביבה, שהיא לא בדיוק אחת מהאריות הכדורגל באירופה. מדובר בדרג אחר לחלוטין. 

מי שהשווה בין הבאוורים, מספר פעמים אלופי אירופה, להזכירכם, לבין הסקוטים, שהיו מתברגים אולי במרכז הטבלה בפרמיירליג, הרחק מארסנל (שהביסה את הסקוטים לא מכבר), צ'לסי, ליברפול, מנצ'סטר סיטי ואחרות, פשוט עשה טעות והחמיא מאוד לסקוטים. כן, מדובר בשתי קבוצות מאירופה, אבל לא מדובר בקבוצות מאותה דרגת איכות. באיירן היא ליגה בפני עצמה, גם אם בשנתיים האחרונות היא קצת מקרטעת.

 מעלים מהר ומורידים עוד יותר מהר – מה תגידו על ורמוט?

התקופה האחרונה הייתה התקופה של גילי ורמוט, שביצע קפיצת מדרגה משמעותית ביכולת, כבש שערים חשובים, בישל אחרים ובכל פעם שהכדור הגיע אליו, קרו דברים טובים להפועל ת"א.

לורמוט יש את זה, את הדבר שעבורו אנשים משלמים כרטיס כדי שיזכירו להם עד כמה מענג הוא משחק הכדורגל.

אתמול ורמוט היה חלש, כמו שאר החברים שלו, שחלקם לא הגיעו למשחק. יש גם ימים כאלו, אין מה לעשות. היכולת החלשה של ורמוט לא מפחיתה במאומה את ההתפתחות היפה שלו העונה. יכולת של שחקן לא נמדדת במשחק בודד, גם אם הוא חשוב ומהווה מבחן אופי רציני לכל שחקן אישית ולקבוצה כולה.

קל היום, בעקבות התוצאה והיכולת, להיכנס בורמוט ולהתחיל להדביק לו תוויות, למשל של שחקן שלא מגיע למשחקים גדולים, שנעלם ברגעים שבהם הקבוצה שלו ממש צריכה אותו וכדומה.

זו תהיה טעות, לטעמי. משחק אחד לא מעיד על הכלל וורמוט עוד ייתן הרבה להפועל ת"א.

אלישע לוי למד מצוין את המשחק של האדומים ובכל פעם שורמוט או וויצ'יצ'ביץ' נגעו בכדור, מייד סגרו אותם שני ירוקים ולא נתנו להם לנשום. הפועל ת"א תצטרך ללמוד למצוא פתרונות למצבים בהם סוגרים את שני השחקנים המובילים שלה (רמז: ביבארס נאתכו).

הקוף הירוק של הפועל ת"א

לא שאפשר לתכנן משחק שבו כבר בדקה הראשונה אתה מוצא את עצמך בפיגור, אבל בהפועל ת"א וודאי זוכרים מצוין את משחק העונה בשנה שעברה בקרית אליעזר שבו שער של יניב קטן חרץ את גורל האליפות. הפועל לא הגיעה לאותו משחק ונכנעה לעליונות של מכבי חיפה.

ניתן היה לצפות שהזיכרונות מאותו משחק יישבו היטב באונות של שחקני הפועל במפגש הבא מול חיפה והפועל תיראה אחרת לגמרי כדי להראות שמשהו השתנה ולסמן לחיפה שהשנה דברים ייראו אחרת. זה לא קרה ועבור האדומים זה חבל מאוד. עד לפעם הבאה יש קוף ירוק גדול שיושב על הגב של האדומים.   

  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק