למה דווקא ברבע ל...?

שאלתם את עצמכם פעם למה משחקי ליגת האלופות מתחילים דווקא ברבע לתשע שעון אירופה ולא בשעה עגולה? אם לא שאלתם, שלמה חסיד עשה זאת עבורכם וגילה שלמעטים יש תשובה. עד שהוא מצא את זה שיש לו מושג

יום שלישי 13 ספטמבר 2011
שלמה חסיד

ליגת האלופות. המון נכתב על המפעל היוקרתי שמרתק אליו מיליוני צופים מסביב לגלובוס, ורק שאלה אחת פתאום עלתה במוחנו דווקא השבוע כשישראל עברה לשעון חורף ובכך השעה אצלנו דומה לזו שבמרבית אירופה: מדוע לעזאזל, מתחילים כל המשחקים דווקא בשעה רבע לתשע שעון אירופה, בלי שום חריגה מהזמן בכל המגרשים? מה זו השעה הזו? מדוע לא להתחיל את המשחקים בשעה עגולה, אולי בחצי שעה עגולה? מכיוון שהמתח גבר עלינו, חייגנו למספר מומחים בתחום לברר איתם את פשר התופעה.

גברי לוי, יו"ר ההתאחדות לשעבר, ומקורב לעניינים בהתאחדות האירופית, אמר: "זו מסורת, ומסורת זה הדבר הכי חשוב באירופה. כבר שנים זה ככה, ולא רוצים לשנות משהו שנהוג כל כך הרבה זמן. הרי מכבי חיפה לא תחליף את המדים הירוקים, ואירופה לא תשנה את השעה של ליגת האלופות. כל חובב כדורגל באירופה ובעולם יודע בדיוק באיזה שעה מתחילים המשחקים וזה נכס של ליגת האלופות".

אבל למה דווקא רבע לתשע?

"כי זאת הקונספציה. זה חלק מהמיתוג של המפעל. כל המגרשים מקושטים בדיוק באותה צורה, הכול בול אותו הדבר, וגם השעה אותו הדבר בכל פינה ביבשת. זה נראה שטותי אבל באירופה הכול צריך להיות מתוקתק לפי הספר".

איתמר צ'יזיק, מנכ"ל מכבי חיפה, אמר: "במקור זה נועד בשביל שלא תהיה עדיפות לקבוצה מסוימת. הכול צריך להיות שוויוני, ספורטיבי ועם פייר פליי. כל המשחקים צריכים להתחיל בדיוק באותה שנייה, אחרת גול שהובקע במגרש אחד יבטל את הערך הספורטיבי במגרש אחר, ומתחילה שכונה שעושה צחוק מכל המפעל. ליגת האלופות זה חלון הראווה של אופ"א ומי שמרשה לעצמו לעבור על החוק נענש".

עד כדי כך?

 "ממש. כל הקבוצות מקבלות תזכיר לפני המשחק, כיצד יש להיערך אליו, ושעת המשחק, או בעיטת הפתיחה "קיק אוף", היא ערך עליון. זה רק אצלנו שמחזור ליגה אחד מתפרס על חמישה ימים. באירופה יש דין אחד לכולם, וככה זה צריך להיות".

שגיא כהן, פרשן ליגת האלופות של ערוץ הספורט, מסביר: "הסיבה שהמשחקים מתחילים ברבע לתשע היא שככה החליטו באופ"א. הכול שרירותי, נקבע על ידי הועדה המתאימה באופ"א, כחלק מהיערכות שכוללת את כל המשתתפים במפעל. כשאתה מריץ טורניר כל כך יוקרתי כמו ליגת האלופות, אתה לא יכול להרשות לעצמך אפילו תקלה אחת, הכול צריך להיות מתוזמן היטב, ככה זה באירופה".

 וזה לא קצת מצחיק?

 "מה שמצחיק הוא שאנחנו עם הכדורגל שלנו עוד מרשים לעצמנו לצחוק על מה שקורה באירופה".

עוזי דן, עורך מדור עולם ב"ספורט הארץ", הוא היחיד עם תשובה ברורה: "הסיבה היא שבדיוק בשעה הזאת מתחיל הפריים טיים הטלוויזיוני באירופה, זה ממש אחרי מהדרות החדשות. אז מתכנסת כל המשפחה מול המרקע ורואה את המשחקים. בימים אלה הרייטינג הוא חזות הכול וגם באופ"א זה ככה".

אבל למה דווקא רבע לתשע?

"על מנת שהמשחקים יסתיימו בשעה נורמאלית לפי שעון אירופה, כדי שכולם יוכלו לראות את המשחקים. החשיפה זה הדבר החשוב ביותר, כי היא זאת שמביאה את החסויות והפרסומות, ובלי זה אין כדורגל".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק