רבין ביציע, גלזר במגרש

סיפור לשבת: ההפסדים של חיפה והפועל ת"א הפכו למפגן פרגון הרואי? ב-1949 הפסדנו 2:5 ליוגוסלביה, ומדינה שלמה סגדה לשני הגולים של גלזר

יום שישי 02 אוקטובר 2009
אשר גולדברג

סוף השבוע האחרון היה מוזר משהו בכדורגל שלנו. מכבי חיפה הפסידה לבורדו רק 0:1 והפרשנים מכל החורים יצאו לפזר מחמאות ממטולה ועד אילת. בעיטה עלובה של רפאלוב ומסירה של יניב קטן הפכו את מכבי חיפה למדל קטן של ריאל מדריד?

הפועל תל-אביב הובסה ק' 2:4 בהמבורג ופרשנינו הפכו את שני שערי הכבוד של שכטר ויבואה לדבר הבא שאירופה לא ראתה עדיין? 

חזרנו להפסדי הכבוד, לכתיבה לרצות את ספקי הידיעות שהם גם בעלי הקבוצות. פשוט חזרנו בזמן לדבר שאהבנו לכנות "הפסד בכבוד".

ב-1949 השתתפה ישראל במוקדמות מונדיאל 1950 בברזיל. פיפ"א סעדרה לנו מפגש כפול בבלגראד ובת"א נגד יוגוסלביה. היוגוסלבים נחשבו באותה תקופה לאחת הנבחרות המובילות באירופה, שמות שחקניה דוקלמו על-ידי כל נער בישראל וברחבי היבשת: האחים צ'יקובסקי, סטנקוביץ', ז'איץ, מיטיץ', בובק וואולוק.

את נבחרת ישראל אימן לאיוש הס, מכוכבי הכח וינה, שעלה בשנות ה-30 לישראל ושיחק במכבי תל-אביב, שם גם אימן לפני שעבר לבית"ר ת"א. המשחק הראשון נערך במגרשה של פרטיזן בלגראד ב-21 באוגוסט 1949. יוגוסלביה הייתה גדולה על נבחרת ישראל ובעידוד של 45 אלף צופים הביסה את ישראל 0:6. רק יכולת מזהירה של השוער יעקב חודורוב מנעו הפרש שיא כפול. 

משחק הגומלין נקבע באצטדיון המכביה שעל גדות הירקון בתאריך 18 בספטמבר. הגומלין עורר התעניינות שיא במדינת ישראל. כולם דיברו על שחקניו של מנהיג יוגוסלביה, המרשל טיטו. למשחק הגיעו בכירי השלטון, המשטרה וצה"ל. בין הנוכחים ביציע הכבוד (מסומן בעיגול) היה מפקד חטיבת הראל בפלמ"ח היוצא דאז, יצחק רבין ז"ל, חובב כדורגל מושבע. 


חודורוב ואלי פוקס מול בובק ו-ואלוק

ערב המשחק פרסם המאמן לאיוש הס את ההרכב וכלל בעמדת החלוץ המרכזי את חיים גלזר, שחקן הפועל תל-אביב. בבוקר המשחק ומרוב התרגשות חש חיים כאבי בטן וביקש שלא לשחק. המאמן הס פסק במהירות: "חיים בחוץ, במקומו ישחק היום שייע גלזר". הס הוציא מההרכב בבלגראד את דוביד שויצר, וייס, צ'צ'יק וליטבק. במקומם עלו לשחק יצחק גמבש, פלמן, סטודינסקי ושייע גלזר.

22 אלף צופים מילאו את היציעים מעץ שסביב המגרש. תזמורת צה"ל נגנה את המנוני שתי המדינות. שחקני יוגוסלביה, שקיבלו פרחים, פרצו לעבר הקהל וזרקו לשם את הזרים והתקבלו בתשואות סוערות. זה היה מבחינת חידוש לקהל הישראלי הססגוני. 

הרכב נבחרת ישראל: יעקב חודורוב, יצחק שניאור, זלמן פלמן, יצחק גמבש, אלי פוקס, יעקב גמבש, צבי סטודינסקי, יוסף מרימוביץ', שייע גלזר, ארנסט וורמש, משה וארון.

הרכב יוגוסלביה: סטיוארץ', סטנקוביץ', בורונוביץ', ז.צ'יקובסקי, יובנוביץ', ז'איץ, סאנצ'ר, בובק, ואלוק, פאייביץ' וב. צ'יקובסקי.

האוהדים שלנו נרגעו במהירות לנוכח קונצרט כדורגל אותו ניהל זלטקו צ'יקובסקי. ואלוק כבש שני שערים וזלטקו קבע עד להפסקה 0:3 קליל לאורחים.

ואלוק העלה בדקה ה-64 את התוצאה -0:4, לפני שהחל סיפור המשחק. בדקה ה-65 יצחק גמבש הימני בעט לשער כדור שהשוער סטיוארץ הדף למרכז הרחבה, שם המתין שייע גלזר שבשעט לתוך הרשת, 1:4 והקהל רגש וגעש.

בדקה ה-76 הצעקות מהאיצטדיון נשמעות בכל תל-אביב. גלזר חטף כדור מהמגן סטנקוביץ', פרץ לעבר השער ובעט מ-16 מטרים, תוך כדי נפילה, כדור לפינה השמאלית ופנימה, 2:4, שגורר חגיגות של יום העצמאות ביציעים.

ישראל המשיכה לתקוף וכדור של אלי פוקס פגש את הקורה. היוגוסלבים התעצבנו קצת ובדקה ה-82 בעט זלטקו צ'יקובסקי כדור רעם מ-35 מטרים אל חיבורי הקורות ופנימה, 2:5.

הצמד של גלזר היה סיפור של כבוד, סיפור שעבר במשך שנים רבות מפה לאוזן. גולים של כבוד מול יריב אירופי מפואר.


שייע גלזר בפעולה

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק