כדורעף, זכרונות מ-1956

היום יוצאת ליגת "המעופפים" לדרך. ב-1956 התקיימה האליפות הראשונה, בה זכתה הפועל בית-זרע. נבחרת הכדורעף השתתפה באותה שנה באליפות העולם בפריז. זכרונות מהימים שהתרגשנו באמת מספוטאי הקיבוצים

יום שלישי 06 אוקטובר 2009
אשר גולדברג

ליגת הכדורעף של ישראל תצא לדרך היום בערב. האמת, קשה לומר שהליגה הזו מלהיבה יתר על המידה את הציבור בישראל. כמעט תמיד זה היה כך, אבל איכות הייתה פעם יותר.

בעשרים שנותיה הראשונות של מדינת ישראל התמקד ענף הכדורעף בעיקר בקיבוצים. האליפויות היו פנימיות ונבחרות ישראל שהשתתפו באליפויות עולם ואירופה, גברים ונשים, נבחרו מתוך העוסקים בענף בשעות הפנאי. 

ב-1956 יצאה ליגת הכדורעף הרשמית הראשונה לדרך. האלופה הראשונה הייתה הפועל בית-זרע. בשנות ה-50 המאוחרות ובשנות ה-60, שבו היה הענף בשיא הפופולאריות, שלטו האלופות המתחלפות: הפועל עין שמר, הפועל שריד, הפועל נגבה והקבוצה הגדולה ביותר בתולדות הענף, הפועל המעפיל, ששמות שחקניה כמו דוד בר-נצר, עמי שפרן, אהוד דקל וגיורא הלפרין נישאו בפי כל. יצוין שרק ב-1976 זכתה קבוצה עירונית, מכבי תל-אביב, בתואר הראשון שלה.

ב-1956 הייתה מדינת ישראל עסוקה במאבק נגד חוליות "הפאדאין" שפשטו מעזה על ישובים יהודיים. פעולות התגמול של צה"ל ורוחות המלחמה שנשבו בישראל הבליטו כותרות במדורי הספורט על זימונה של נבחרת ישראל בכדורעף לאליפות העולם בפריז, בירת צרפת. 

פריז לא הייתה זרה לקפטן, חיים בורר וליעקב גרופ שהשתתפו ב-1951 באותו מקום בפריז באליפות אירופה. המאמן מיכה שמבן השאיר כאמור בנבחרת את בורר ואת גרופ והקים נבחרת חדשה, בה היו שחקנים צעירים ברובם: צבי אומשוויף (עין המפרץ), חיים בורר (בית זרע), יעקב גרופ (בית-קמה), אהוד דקל (עין שמר), יגאל הנגבי (נגבה), אריה זלינגר (עין המפרץ), דוד כפרי (שריד), עמוס ירושלמי (נען), מיכה מילשטיין (עין שמר), עמוס מלר (עין החורש), עמוס פורת (דן) ואהרון רוטשילד (בית-זרע).

לקראת היציאה לפריז התכנסה נבחרת הכדורעף למחנה אימונים בן שלושה שבועות, בקיבוץ גבעת ברנר. זה לא היה כמו היום ובארץ הייתה תקופת הצנע. השחקנים עבדו חצי יום, החל מהשעה 5 לפנות בוקר ועד הצהריים בקטיף תפוחי עץ ותפוחי אדמה. האימונים התקיימו בשעות הערב היותר קרירות. אחרי האימונים התקיימו ערבי מוסיקה על הדשא בהם נרדמו השחקנים לצלילי מחול החרבות של חצ'טוריאן.

הישראלים התאכסנו בקומפלקס הספורט "לשאטו ונסאנס" בתוך יער מוקף אגמים יחד עם 21 המשלחות בטורניר.

נבחרת ישראל פתחה את האליפות בניצחון קל על לוקסמבורג, 0:3. השחקנים קפצו לבקר את פריז והתלהבו בעיקר מהביקור במוזיאון הלובר. בלובר יש מראות גדולות שמגדילות את גודלו של האולם. "הצברים" מישראל שהיו בסערת הביקור בדרך לתמונת "המונה ליזה" נתקלו במראות ונזקקו לטיפול רפואי. אחד השחקנים דרך ברכבת התחתית על רגלה של גברת יפיפייה, הוא פלט בהתרגשות את המילה מרסי (תודה) וזו היפיפייה העיפה לו סטירה לקול צחוקם של חבריו השחקנים.

נבחרת ברזיל העמידה את המחנה על הרגליים עד אור הבוקר בשירה, בריקודי סמבה ובתופים. זה לא הפריע לברזילאים להביס את ישראל, 0:3. משחק דרמטי ענק התקיים עם קוריאה, בו הפסידה ישראל 2:3 במערכות. במשחק הצטיין במיוחד אהוד דקל, הספורטאי הנערץ על בני הנוער. אהוד היה מצטיין גם בענפי הכדורסל והכדורמים.

סיפור דרמטי היה במשחק נגד מזרח גרמניה. הקפטן, חיים בורר מקיבוץ בית-זרע, סירב ללחוץ את ידו של הקפטן המזרח גרמני. בורר היה גדול שחקני הכדורעף של ישראל, מן שייע גלזר של הכדורגל. בנו של חיים בורר, רז, רשם 76 הופעות בנבחרת ישראל.
מלר עם מדי המשחק

את האליפות סיימה ישראל במקום ה-16. בהמשך גברה ישראל על בלגיה: 1:3, על אוסטריה 0:3 ועל קובה 0:3. ההפסדים של ישראל היו רבים: הפסדנו למזרח גרמניה, 1:3, לאיטליה 1:3, להולנד 1:3, לפורטוגל 1:3 ולצרפת 0:3.

כל שחקני הנבחרת היו בהמשך לשחקנים ומאמנים מובילים בכדורעף הישראלי. נזכיר שמותיהם של אריה זלינגר, שנחשב היום לאחד המאמנים הטובים בעולם וכיום מאמן את נבחרת הנשים שלנו. זלינגר הוביל את נבחרת הנשים של ארה"ב והגברים של הולנד למדליות אולימפיות. צבי אומשוויף הפך לטייס בחיל האוויר. יגאל הנגבי היה מג"ד נערץ בצנחנים, עמוס מלר היה מנצח מוכר במקהלת צדיקוב.


המעפיל הקבוצה הטובה בהיסטוריה.  ראשון משמאל דוד בר נצר, לידו עמי שפרן. במרכז אהוד דקל וכורע ראשון מימין גיורא הלפרין

והיום: משחק מסקרן בהדר יוסף

 

 

 

 

 

 

 

עונת 2009/10 של ליגת העל לגברים בכדורעף תיפתח מחר בערב רשמית.

במחזור הראשון נזכה למספר מפגשים מעניינים, כשבראשם המשחק בין הדאבליסטית, מכבי 'כלל ביטוח' תל אביב וא.ס רמת השרון, משחק שיתקיים במרכז הרב ספורט בהדר יוסף ויועבר בשידור ישיר החל מהשעה 19:30 בערוץ הספורט.

משחק מסקרן נוסף יפגיש בין שתי קבוצות שמתכוונות גם השנה לדבר חזק בצמרת, הפועל כפר סבא וסגנית האלופה מכבי 'מוסינזון ' הוד השרון. המשחק יחל בשעה 19:00 באולם 'בר לב' בכפר סבא.

יתר משחקי המחזור:

הפועל 'מילואות' מטה אשר – אליצור 'מייסדים' כרמיאל (היכל הספורט נעמן, 19:30)

עירוני 'קסטרו' בת ים – הפועל עירוני קריית אתא (אולם 'עופר' בת ים, 20:00)

מ.ס עילבון – מכבי 'ארזים' רעננה (אולם ספורט עילבון, 20:00).

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק