לוד ניצחה? באיזה מפעל?

משחקי גביע הטוטו של הליגה הלאומית מגיעים לשלב ההכרעה ולנו לא נותר אלא לשאול: חוץ מאת המהמרים, את מי בעצם מעניינים המשחקים? התשובות מגוונות, אבל השורה התחתונה היא שהמושג "עניין" פשוט לא קיים במפעל

יום שלישי 13 אוקטובר 2009
שלמה חסיד

 בימים האחרונים , אם לא ידעתם, נערך מחזור נוסף במסגרת גביע הטוטו של הליגה הלאומית. בשקט בשקט, ומול יציעים שוממים, נערכו שמונה  משחקים, כל זה בזמן שעם ישראל מנצל את השמש הסתווית בשביל להעביר את הזמן על חוף הים או בעבודה. 

לנו ב-telesport אין מה להתלונן, לאור כמות הכניסות היפה שזכינו לה ממהמרים שגלשו בלוח התוצאות שלנו, אבל דומה שהציבור הרחב די אפאתי כלפי המפעל הסהרורי. אז למה ממשיכים לשחק אותו? יצאנו לחקור. 

לופא קדוש ידע לא מעט משחקים במפעל: "למשחקי גביע הטוטו בלאומית דווקא יש פוטנציאל גדול, רק שלדעתי זה מתפספס ובגדול, וחבל מאוד. הטוטו רק חושב על האינטרס שלו ולא של הקבוצות. במקום לסדר את זה בימים נורמאלים, משגעים לגמרי את הקבוצות וקובעים את המשחקים בימים לא נוחים כמו שני ורביעי. גם שיטת הבתים הנהוגה כיום לא נכונה. במקום לעשות ארבע בתים כמו שיש היום, אני הייתי עושה שני בתים, ואז עובר לשלב של נוק אאווט עם שמינית, רבע וחצי גמר. בשיטה הנוכחית, הקבוצות שמפסידות בהתחלה משחק או שניים, מבינות שאין להן סיכוי ומתחילות לזלזל, אז המפעל נראה כמו שכונה. זה טוב בשביל שלמהמרי הטוטו יהיה משחקים להמר, אבל אין לזה ערך".

ואם נעבוד לפי השיטה שאתה מציע, מה זה יתרום לכדורגל?

"הרבה. גביע הטוטו יכול לסייע לקבוצות הלאומית, שלא יוצאות למחנה אימונים, לעשות הכנה ראויה לליגה, עם מספיק משחקי מבחן. בנוסף, הזרים שמגיעים לליגה הלאומית אינם בעלי עבר משמעותי, ובשביל להתרשם מהם צריך משחקי מבחן ובשביל זה נועד גביע הטוטו. אבל כשהמשחקים מאבדים ערך ספורטיבי כמו שקורה פה, הכול מתמסמס".

כפיר לייבוביץ', שחקנה של עראבה, לא מסכים עם קדוש: "אני חושב שגביע הטוטו בלאומית הוא מפעל חשוב מאוד. אצלנו מתייחסים אליו במלוא הרצינות. הסיבה היא כלכלית. זה ידוע שכיום כל הקבוצות במצב כלכלי שביר מאוד, כמו כל המשק העולמי, ואם יש הזדמנות לשפר את המצב הכלכלי באמצעות השקעה בגביע הטוטו, אז זה חשוב מאוד. לכן אנחנו נותנים גז במשחקים".

אז אתה חד משמעית בעד גביע הטוטו?

 "לא לגמרי. הלו"ז של המשחקים צפוף ורצחני ועלול לגרום לפציעות. כבר ביום שלישי יש לנו עוד משחק של גביע הטוטו ובשבת הבאה יש ליגה. האם זה רציני שאנחנו נשחק כל כך הרבה משחקים בפרק זמן כה קצר? מצד שני, אולי זה זמן טוב לתת לשחקני נוער לשחק. אחרת איפה הם יקבלו את ההזדמנות שלהם?".

שמעון הדרי, מאמן כדורגל מאזור הצפון, חזה לפני כחודש בנס ציונה משפילה את קריית שמונה וגוברת עליה 1:6 בחוץ, בתוצאה המדהימה והזויה של המחזור הקודם: "אני חושב שקריית שמונה זלזלה במפעל, ונענשה בגדול", הוא פוסק. "לא יכול להיות שיעלו עם שחקני נוער למשחק כזה. תוצאה כזאת עלולה להקרין הלאה על הקבוצה. לדברים כאלה יש השפעה וזה עלול לא להשתלם לקריית שמונה".

 איך אתה היית נוהג במקומם?

 "נותן לגביע הטוטו את כבודו הראוי. זה מפעל לגיטימי, וצריך להתייחס אליו ברצינות. בתחילת העונה זו הזדמנות קלאסית להריץ הרכב, ובמהלך העונה ניתן לבצע רוטציה בסגל. ככה ניתן להוציא מהמפעל רק טוב".

ארז נחמני, אוהד הכח רמת גן, הולך לכל המשחקים, חוץ מגביע הטוטו: "מה זה מעניין בכלל?", הוא תוהה. "שיחקנו ברמת השרון, שני קילומטר מהבית, ולא שרק שלא הלכתי למשחק, אפילו לא שאלתי מה התוצאה. אני חושב שגביע הטוטו בכלל לא מעניין, ולא סתם המציאו לו את השם גביע הטוטו".

מה רע לראות כדורגל במשך שעתים אחרי הצהריים?

"אפשר בזמן הזה להיות עם המשפחה, שזה משהו שפחות עושים כשיש ליגה. מי שרוצה הולך לים ומי שרוצה לראות כדורגל הולך לראות את הנבחרת, או שהוא רואה משחקים מחו"ל בטלויזיה, כמו ברזיל נגד ארגנטינה. גביע הטוטו בטח לא יכול להתחרות בעניין שלו עם משחקים כאלה, אז שלא יעבדו עלינו".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק