הכל מתחיל בחינוך

מעל לכל, הנבחרת הישראלית היא כישלון חינוכי מהדהד, שמשקף את החברה הישראלית כולה. יש צורך בשינוי התפיסה החינוכית והערכית של שחקני הכדורגל בישראל. וגם שאפו לנבחרת כדורסל הנכים של ישראל

שבת 17 אוקטובר 2009
אור בס

שנות השמונים מכות שנית. לא רק שאנחנו פתאום מתגעגעים לאוקיאניה, פרנקי ארוק ו-"אלי אוחנהההה" של ניסים קיוויתי, אלא גם חזרנו להתעסק "בחבורת הזבל", קרי נבחרת ישראל הנוכחית.

ייאמר מיד. אנו מכבדים את שחקני נבחרת ישראל, אבל מה לעשות שפעם היינו מעדיפים לאסוף קלפים עם תמונות של מוטי קקון וניר סביליה והיום אנו מצטערים שלא אספנו קלפים מדגם אחר.

בשנות השמונים העליזות, היו אלבומי המדבקות של "חבורת הזבל" שווי ערך לזהב בחלק ניכר מחצרות בתי הספר ברחבי ישראל. "חבורת הזבל" הנוכחית היא אמיתית ולא שווה הרבה. יתכן והיא כבר לא שווה כלום. מישהו רוצה להחליף איתי קלף של דרור קשטן תמורת קלף של "מפליצוני"?

נניח כרגע לכשלים המקצועיים, שמצדיקים הקמת וועדת חקירה ממלכתית סטייל אגרנט. היינו כבר בסרט הזה בעבר: כישלון הקונספציה, אופוריה וזלזול ביריבות, חוסר מוכנות מנטלית ופיזית ובסוף אבי לוזון ושטרן חלובה יטוהרו מכל אשמה ורבב, בעוד שקשטן ייצא חבול ופגוע, כמו גורודיש ודדו.

מעל לכל, הנבחרת הזאת היא כישלון חינוכי מהדהד. קשטן, שנודע כרס"ר משמעת קשוח בכל שנותיו כמאמן, לא ידע לתעל את הכבוד שזכה לו מקיר לקיר בכדי להתוות שינוי חינוכי אמיתי בקרב שחקני הנבחרת. הוא גם לא יכול.

במקרה הנוכחי, משמעת היא חסרת תועלת וריקה מתוכן. יש צורך בחריש עמוק שבמהלכו התלמידים יעופו הביתה, המורה יחתום אבטלה והמנהל יחזור לנהל בנקים עם אחיו.

אסופת השחקנים הללו, כמו התלמידים האלימים בבתי הספר, מגיעה מהבית מבלי שחוותה חינוך ערכי אמיתי, ופתאום כולנו מצפים שהם ידרסו את הנבחרות האחרות ויעפילו בקלות לגביע העולם. הבית ממנו השחקנים הללו הגיעו הוא בית הרוס, משכונת מצוקה וממשפחה שהיא מקרה סעד חמור: הכדורגל הישראלי. יוסי בניון ושאר חבריו הליגיונרים אולי עזבו את ישראל, אבל ישראל ותחלואותיה מעולם לא עזבה אותם. איך אומרים? " האדם הוא תבנית נוף מולדתו".

שחקני הנבחרת הם אינם שחקני כדורגל גרועים, להיפך, ראינו בעבר שהם די טובים ואני בטוח שבדימוי העצמי שלהם הם כוכבי על ( אחרת איך הם מעיזים לדרוש סכומים כאלה?!). הם פשוט בני אדם גרועים, רדודים ומעוררי רחמים, וכמו שאמרו חכמינו " דרך ארץ קדמה לתורה".

זה הזמן להפסיק לחנך את הילדים במחלקות הנוער על אתוס "הניצחון בכל מחיר", שיביא עימו
"חוזה מיליונים, מרצדס ופנטהאוז במרכז העיר". זה הזמן להפסיק להתפעל מכל דריבל שזאטוט מצליח לנפק מבין רגליו. זה הזמן להפסיק לדבר על " בעיה מנטלית", זה פשוט נשמע כאילו צריך לאשפז אותם במוסד פסיכיאטרי.

יש צורך בשינוי חינוכי מאסיבי. לעודד ילדים ובני נוער לאורח חיים ספורטיבי, למקצוענות לא-ישראלית בהוויתה, לתרומה לחברה, להומניזם וכבוד לכל אדם באשר הוא ובעיקר לשים קץ לעילגות, הרדידות והאלימות. שחקן שלא יעמוד בקריטריונים אקדמיים, שלא מסוגל לחבר שלושה משפטים בעברית מבלי שיבצע שגיאות לשוניות חמורות או ישמע בנאלי להחריד ושחושב שהרצל הוא המוכר מהפיצוציה, אין לו מה לחפש על המגרש.

תנו להם תרבות אמיתית, הרוו את צימאונם, עודדו בהם דימיון, חשיבה ביקורתית, אחריות אישית וקבוצתית, יושרה חסרת פשרות ודבקות במטרה. הפכו אותם לבני אדם, אחר כך דברו איתם על מערכים, תנועה בלי כדור וסיומת מול השער. זה הזמן להחזיר את הכבוד להשכלה ולאינטלקט, שקרנם כה ירדה בחברה הישראלית, ולהחזיר את שחקני, קברניטי, אוהדי וכתבי הספורט, אל המימדים הראויים והמידתיים, ללא השחץ האופייני והעיסוק הרכילותי.

לדידי, רק כך נוכל לראות כאן חברה טובה יותר ונבחרת כדורגל, שאולי באחד מן הימים, תצליח כמו התרנגולת העיוורת, " למצוא איזשהו גרגיר".

כדורגל-צנטריות

בתוך כל העיסוק ברפש של "חבורת הזבל", האם מישהו שם לב בכלל לעובדה שנבחרת ישראל בכדורסל נכים במקום השמיני באירופה?

לא חשבתי שכן. כולנו חוטאים בכדורגל-צנטריה. כולנו אשמים.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק