מאמן אחד. שיטה אחת. זו הדרך

הכדורגל הישראלי זקוק למאמן בכיר אחד שיקבע את הדרך ושיטות האימון לכל הנבחרות בכל הגילאים, ומוטב שזה יקרה באופן מיידי. חיים צימר, מהבולטים בראשי הכדורגל בישראל, עד עידן לוזון, ממליץ בחום

יום שני 12 אוקטובר 2009
חיים צימר

תם ולא נשלם מחזה האבסורד של נבחרת ישראל ואני מרשה לעצמי להוסיף נבחרות ישראל. משהו רקוב בממלכת הכדורגל ורקב טבעו להתפשט, אלא אם כן מונעים זאת בזמן. 

ההפסדים של נבחרות הנוער והנערים בתקופה האחרונה הן בטורנירים רשמיים והן במשחקי ידידות יצרו מצב שלא היה כדוגמתו שנים רבות והסיבה לכך היא שאין יד אחראית ומכוונת, אין מעקב מקצועי, אין מי שיקבל דו"ח של המשחקים, אין מי שיגיע למסקנות הנכונות והחמור מכל שאין תגובה הולמת של ראשי ההתאחדות לכדורגל. 

החלטתם של ראשי ההתאחדות למנות מאמנים שהיו בעבר שחקנים בכירים בנבחרות ישראל, כאלה שיהוו מוקד משיכה ודוגמא לשחקנים צעירים, ההחלטה הזאת התבררה ככושלת. הגרוע מכל שאותם שחקנים הינם התשתית העתידית של הכדורגל הישראלי ותמונת המצב הנוכחית משדרת פסימיות בעיקרה.

מה בכל זאת אפשר לעשות כדי לשפר את המצב? יש למנות באופן מיידי בעל תפקיד בהתאחדות לכדורגל עם סמכות מקצועית אשר תהווה את הידע והסמכות המכוונת לשיטות העבודה והזימון של שחקני הנבחרות. יש לערוך מעקב תמידי אחרי השחקנים בקבוצות בעת משחקם בליגות השונות ולפעול על פי השיטה האירופאית שהנבחרות מתכנסות אך ורק לפני משימה ועיקר העבודה המקצועית והטכנית נעשית בקבוצה עצמה.

הדמות המקצועית שאני מכוון אליה הוא המאמן שייבחר לאמן את נבחרת ישראל. יש בידיו די והותר זמן לכל הפעילות הזאת. הוא צריך לתכנן את קו החשיבה לכל הנבחרות תוך תיאום עם המאמנים בדרגים השונים. רק מצב כזה יאפשר בעתיד לנבחרת ישראל להשתתף באחד המפעלים המרכזיים של הכדורגל העולמי ועל כך אמרו חז"ל- "ויפה שעה אחת קודם".

למרות אין הנחתום מעיד על עיסתו, כך עשיתי בתחילת שנות השמונים כאשר מונה גיורא שפיגל למנג'ר ראש הקבוצה שעמדתי בראשה, הפועל פתח-תקווה, ודרור ברנו שימש כמאמן. במסגרת זו צמח גם אברהם גרנט כאשר היה קו אחד לכל הקבוצות במועדון וההצלחה באה בעקבותיה. חלק נכבד משחקני הקבוצה נמכרו לאחר מכן לקבוצות הבכירות בארץ ומכאן הייתה דרכם סלולה לשחק בנבחרות ישראל. אין לי אלה לסיים בתפילה שדבריי אלה יפלו על אוזניים קשובות. זה חשוב לכדורגל שכולנו כל-כך אוהבים.

חיים צימר היה בעבר הלא רחוק סגן יו"ר ההתאחדות לכדורגל ומנכ"ל ההתאחדות. בשנות ה-80 עמד בראש הפועל פתח תקווה ולאחר מכן, הפועל תל אביב.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק