זו השפלה כמו בפוקלנד

התאבדויות, התמוטטות כלכלית וירידה קיצונית במצב הרוח. זה מה שעשוי להתרחש החל מהלילה בארגנטינה אם הנבחרת המקומית לא תעפיל למונדיאל. מיטב המומחים מנסים להעריך מה יקרה ביום שאחרי בבאונוס איירס

יום רביעי 14 אוקטובר 2009
שלמה חסיד

נבחרת ארגנטינה ודייגו מראדונה יערכו הלילה באורוגוואי את המשחק החשוב ביותר שלהם בשנתיים האחרונות, ניצחון של ארגנטינה והיא מעפילה למונדיאל. תיקו וניצחון של אקוודור בצ'ילה וארגנטינה תשחק במשחק הפלייאוף נגד יריבה מצפון מרכז אמריקה על הכרטיס למונדיאל. הפסד של ארגנטינה וניצחון של אקוודור בצ'ילה וארגנטינה מחוץ למונדיאל!.

המתח בבואנוס איירס מגיע לשמים. עידן דייגו מראדונה הוא בעיני רבים כישלון, בעיקר בגלל שמדובר בנבחרת שמשחקים בה קאנונים כמו מסי ומסצ'רנו. לאור הסיכוי הסביר שארגנטינה תראה את המונדיאל מהבית, צלצלנו לכמה מבינים בתחום בשביל לשאול אותם כיצד זה עלול להשפיע על מצב הרוח הלאומי במדינה.

גיז'רמו ישראלביץ', הארגנטינאי של מכבי תל אביב, נשמע מודאג: "לא רוצה לחשוב בכלל על תסריט שאנחנו לא עולים למונדיאל. אף אחד בארגנטינה לא מדמיין תסריט כזה, זה יהיה גיהנום. אני מעדיף לחשוב שננצח את אורוגוואי, אבל אנחנו מעולם לא ניצחנו אותם במשחק חוץ".

 מה בכל זאת יהיה מצב רוח בארגנטינה במקרה של כישלון?

 "זה יגרום לתוהו ובוהו. גם ככה החיים בארגנטינה קשים. אין כסף, הכול נגוע בפוליטיקה והכדורגל הוא המפלט היחיד. אם גם את זה לא יהיה לתושבים, פשוט לא יהיה במה להתנחם, וזה יהיה אסון. ובכל זאת אני מאמין שלא רק שנהיה במונדיאל, אנחנו גם ניקח אותו. כי בפעם האחרונה שזכינו במונדיאל בשנת 86', גם כן העפלנו מהמוקדמות רק ברגע האחרון".

סלבה ברזילאי, מומחה לא קטן בענייני דרום אמריקה, אמר: "מאז מלחמת פוקלנד לא הייתה לארגנטינה השפלה כזאת. אם היא לא תהיה במונדיאל, זה ברמה של פוקלנד. לא שאני מאחל להם לא להיות, כי אנחנו הברזילאים הכי אוהבים לנצח אותם במונדיאל, אבל מבחינתם זה יהיה אסון. אני מאמין שהם יעלו".

למה זה יהיה כל כך נורא?

 "כי זה לא רק העובדה שלא יהיה להם מונדיאל, זה גם יוכיח שמראדונה הוא לא כזה אלוהים כמו שהם עשו ממנו, וכאן האסון הגדול. לראות אותו נופל מגובה רב, עם המעמד שיש לו במדינה, זה משהו שהם לא רוצים לראות. יש לי הרבה חברים מארגנטינה ואני מקווה שהם ינשמו לרווחה ביום חמישי".

מרטין יונה, יו"ר ארגון אוהדי ריבר פלייט בארץ, אמר: "אי ההעפלה למונדיאל תשפיע לרעה על הכלכלה בארגנטינה, וזה דבר שבטח תהיה לו נגיעה למצב הרוח של התושבים. בזמן מונדיאל אנשים בארגנטינה קונים הרבה מרצ'נדייזנג של הנבחרת, וביטול גל הקניות ישפיע על הכלכלה. כמו כן נוהגים לקנות שם חבילות תיור למונדיאל, שבטח אף אחד לא יקנה בלי שהנבחרת תהיה שם".

 האם אנשים עלולים להתאבד בגלל אי ההעפלה?

"בהחלט אין להוציא מכלל אפשרות שאנשים ישימו קץ לחייהם כתוצאה מכך. הכדורגל בארגנטינה זה הכול, וזה עלול להביא למצבים קיצוניים  בנוסף, איש לא יילך לראות כדורגל בארגנטינה בליגה המקומית, וזה ישפיע לרעה על מצב הקבוצות שם".
חיים ברעם
, אוהד של נבחרת ארגנטינה, ומי שמעורה בחיי החברה במדינה, אמר: "אי ההעפלה למונדיאל עלולה להביא לשבוע אחד של דכדוך, אבל אחרי זה הם ייצאו מזה. בסך הכל לא מתאים לאופי הדרום אמריקאי לשקוע בדיכאון, מה גם שמדובר במדינה שרגילה לחיות בתוך אסון, ויש להם כבר את הנוגדנים לכך. אז עוד צרה אחת לא תשנה, חוץ מזה שהמונדיאל לא יעניין אותם בכלל, ומסכן מי שקנה את זכויות השידור של הטורניר בארגנטינה, כי הרייטינג שלו יהיה אפס. הדבר היחיד שיעניין אותם במונדיאל זה שברזיל לא תזכה בתואר".

ככה מהר הם ייצאו מזה?

ת: "כן. כבר ביום חמישי מראדונה יודח או יתפטר, ותוך שבוע ימונה מאמן חדש שירכיב נבחרת חדשה עם הפנים למונדיאל הבא. זה ייתן לאנשים ברחוב תקווה מחודשת. לא יהיה שם ואקום, זה לא נבחרת ישראל".


צילומים: GettyImages

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק