הקונספציה שקרסה

דרור קשטן נכשל, אבל האם שאלתם את עצמכם למה זה קרה. קשטן לא ממש מאמין באמצעים המודרנים ולא הבהיר האם יש לו מערכת סקאוטינג. נפתלי חזקיה, מומחה וידאו וסקאוטינג מאמין שקשטן מאמן מעולה שטעה בקו החשיבה

יום שלישי 13 אוקטובר 2009
נפתלי חזקיה

  דרור קשטן נכשל במבחן התוצאה – זה ברור.  ישראל ראויה להיות בן 32 הנבחרות הטובות בעולם – זה ברור.  דרור קשטן מאמן מעולה – זה ברור !!. מסקנה –קשטן לא מאמן נבחרת טוב

 היום בכדורגל המודרני כל פעולה של כל שחקן נמדדת ונספרת בכמה מימדים ,לדוגמא – מסירה של שחקן יכולה להיות אחורה ,עם מרחק בינוני ,תחת לחץ – לא מדוייקת .  כמה פעמים השחקן ביצע זאת במהלך משחק?  כמה פעמים מסר קדימה באופן מדוייק? כמה פעמים הוא נלחם על חטיפת כדור ? האם הוא צלח?  מה אחוזי הדיוק של החלוץ בבעיטות לשער? כמה מתוכן בצד ימין? מה מידת הדיוק באאוט ?  כמה קרוסים הורמו ?  כמה מתוכם הגיעו לראש שלנו? כמה נלקחו על ידי הגנת היריב ? , כמה עפו ליציע?  מאיפה היריב בועט בעיקר ? , מי הבועט המדוייק יותר? , מי החוליה החלשה?  מי הסקאוט של נבחרת ישראל? ,מה הוא עושה? מהי מערכת הבקרה שלו  יש לו את השידורים של בלילי מטורקיה? הוא ראה את המשחקים האחרונים של מולדובה?  

ובכן מהו תפקידו של מאמן הנבחרת הלאומית (בכל העולם , לא רק בישראל)?  ללמד שחקנים  טכניקה ? לא!.   ללמד שחקנים קורדינציה? לא!.  להכניס שחקנים  לכושר משחק ? אין לו זמן לזה.  להעניק לשחקנים שיעורים בציונות? לא ממש.  אז מה כן? מאוד פשוט  - לבחור את השחקנים המצטיינים בכל תפקיד!. 
 
ובכן משימה פשוטה , אך אל תקלו בה ראש , עובדה שאף אחד לא מצליח בה .   יחד עם זאת יש המון כלים כדי לזהות בכל שלבי העונה את יכולות השחקנים והשינויים הדרושים ברוטציה ...

 תוכנות ואפליקציות שונות ומשונות שמסייעות למאמנים בניתוח וסידור המידע הרבה המונח על שולחנם בכל שבוע . אלפי פרטים ועשרות קלטות ווידאו

 האם קשטן יודע מיהו השחקן הישראלי הלוחם ביותר בליגה?, המוסר הטוב ביותר ? , המקבל הטוב ביותר ?, הכסחן ביותר ....אתם יודעים מה – מלך השערים?

 קשטן לא מכיר את הסטטיסטיקה , הוא לא מאמין בה – הוא מאמן מה"גוורדיה הישנה " , אלו שמספיק להם מבט מעוייף מעיניים ללא שינה כדי להחליט אם שחקן פלוני אלמוני מתאים או לא מתאים להרכב הנבחרת. 

קחו למשל את אלישע לוי. הוא  נשאל מדוע אינו נוסע לראות את בורדו במשחק ליגה והוא ענה בפשטות , "לא צריך ,הקליטו לי את הוידאו ..."  הוא צודק , מאמן לא צריך לכתת רגליו בשבתות מהאורווה לקופסא בואכה טדי פינת קטמון.

 אבל מה הוא כן חייב לעשות – לבקש לצפות  בכל הקלטות של כל משחקי הליגה , ושל טל בן חיים ושל יואב זיו , ושל תמיר כהן ושל בלילי וכיו"ב כל השחקנים שלנו ברמות הגבוהות .

 הוא מוכרח היה לבקש דו"ח מפורט שמתאר  מה עשה כל שחקן בכל פרמטר ולאורך תקופה , על מנת שיוכל לדעת מה ההערכה של השחקן ביחס לעצמו וביחס ל4 מתמודדים על אותו תפקיד.

 הנבחרת היא לא כיתה סגורה , ההיפך , כולם חיילים של הנבחרת שבאים והולכים ,הנבחרת "מנצלת" את הטובים ביותר וממש לא צריכה להיות מקום של קבע עבור אף שחקן , גדול ככל שיהיה ולהיפך – שום שחקן לא צריך לראות עצמו מוקצה מהנבחרת בגלל מריבות העבר .

 על מה דברים אמורים ?

 קשטן הוא מאמן המאופיין בהרכבת להקת לוחמים שמשרתים את אדונם עד חירוף הנפש. בקבוצות שלו הוא ידע עם המון משמעת , קפדנות וחוקים ברורים למצוא את הלוחמים הטובים ביותר שימותו עבורו בשדה הקרב , הם ראו אותו כל יום , כל שעה וכל חלום .קשטן עומד שם עם המשרוקית ומאיים וצועק וצורח ומאדים!

 בנבחרת הוא לא הפחיד אף אחד , זה ברור , מבחינת השחקנים , הם באו חייכו למצלמות , רצו בעיגול , דיברו קצת במלון , באו להנות ממשחקים , טלוויזיה מצלמות וחוזרים לביזנס האמיתי – הקבוצה שלנו , שמשלמת לנו משכורת ורק לה הם חייבים דין וחשבון , קשטן? שיאדים לבד!

 קשטן כשל במערכות המודיעין הגרועות שהקיפו אותו ,לא היה לו מידע איכותי בזמן אמת לגבי יכולות השחקנים בליגה , מי טוב בקרוס ? , מי טוב בבעיטה לשער וכו כאמור לעיל.

 המאמן הבא של נבחרת ישראל חייב להיות יסודי ומדוייק , לא באופן שיבדוק האם השחקן מגולח או עם עגיל , אלא באופן שיכיר את כל השחקנים הישראלים שקיימים איפשהו באיזה חור בעולם – ופשוט להרים אותם ולהביא אותם לכאן , לר"ג , ממש מתחת לשיפודיה של האצטדיון הלאומי.

 קשטן לא מאמן רע – הוא מאמן נבחרת רע, אין ספק שכשיחזור לקבוצת ליגה , הוא יצליח בהשגת מטרותיה , כי קשטן הוא מפקד ליומיום , לא למסיבות פרועות . 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק