עצוב. פשוט עצוב

התבוסה שספגה נבחרת הנערים, בתוספת הכישלון של נבחרת הנוער, נראית לכאורה לא קריטית, אבל נשלם עליה בגדול בעוד כמה שנים. נכון, אי אפשר להחזיר את זלצר ובכר, אבל מוכרחים לעשות שינוי

יום חמישי 15 אוקטובר 2009
דורון ברגר

בזמן משחקה של נבחרת הנערים של ישראל בפולין (7:0 לפולין), הרצה זאב זלצר בפני אנשי מקצוע גרמנים בכנס מיוחד בגרמניה. מדובר כאן באירוניה בהתגלמותה. זאב זלצר, שעמד בראש נבחרות הנערים והנוער ופוטר לפני כשנתיים מסביר את משנתו לאנשי כדורגל בגרמניה בעוד טל בנין מושפל עם נבחרת ישראל באחת התבוסות הקשות בתולדותייה.

טל בנין יודע להעריך את היופי והחשיבות שבנבחרת נערים. אחרי הכל, אפרופו אירוניה, בנין היה שותף לאחת מנבחרות הנערים הגדולות בכל הזמנים, זו שבאמצע שנות ה-80 סיימה שלישית באליפות אירופה. נבחרות הנוער והנערים של סוף שנות ה-80 היוו את הבסיס לדור השחקנים הנהדר של שנות ה-90.

אי שם באמצע העשור הקודם מונו זלצר ואברהם בכר לראשי נבחרות הנערים והנוער. שני מאמנים אפורים שמעולם לא זכו באליפות, אבל עבדו 24 שעות ביממה במטרה לטפח את הדור הבא של נבחרות ישראל. תחתם גדלו כל שחקני הנבחרת הנוכחית. בין השאר הם גידלו את יוסי בניון, מיכאל זנדברג, טל בן חיים, אבי סטרול, ברוך דגו ורבים וטובים אחרים.

אבל לפני שנתיים אבי לוזון קיבל את ההחלטה שהיא אחת הגרועות ביותר בקדנציה שלו. בעקבות לחצים אדירים בעיקר של שחקני  עבר, ושל  מספר אנשי תקשורת אינטרסנטיים, נשלחו בכר ואחריו זלצר אל ביתם. האמת, הרעיון למנות שחקני עבר אחרים לתפקיד שעשו בכר וזלצר היה לא רע. אבל עם כל הכבוד לבחירות באלי אוחנה, טל בנין ואלון חזן, יש שחקני עבר בכירים שכבר הוכיחו את עצמם כמאמנים כמו למשל ניר קלינגר ורן בן שמעון.

לוזון העדיף את המפורסמים והנערצים יותר, שלא לומר את "החברים" יותר מאשר את המצליחים יותר. בלא מעט מדינות באירופה טיפוסים כמו זלצר, ממשיכים בתפקידם יותר מ-20 שנה. לוזון העדיף להעניק את ההזדמנות לצעירים יותר.

צודק אייל ברקוביץ', שאומר שהתוצאות ממש לא מעניינות את גילאי הנערים והנוער. ובכל זאת, תחת בכר נבחרת הנערים הייתה באופן קבוע באליפות אירופה ותחת בנין, הנבחרת נכשלה פעמיים כבר בשלב המוקדם של המוקדמות.

גם לוזון יודע שהוא טעה בהחלטה שלו. גם לו ברור שיש גבול לכישלון, אבל גם הוא לא צפה שנבחרת ישראלית  תרד עם שביעייה בשער שלה. יותר מכל, תאמינו שזה היה יום עצוב גם עבור לוזון.

התשלום שלנו אוהדי הכדורגל יהיה בגדול עוד כמה שנים כי אחת הדרכים לטפח שחקנים צעירים היא גם לאפשר להת להתנסות במשחקים בטורנירים גדולים ולא במשחקי מוקדמות מול ארמניה ואזרביג'אן.

אם בניון, זנדברג וחבריהם הגיעו לבוגרת עם ניסיון בינלאומי עם ניסיון באליפות אירופה הרי שהייתם ח'לבי, הכוכב הגדול של נערים א', יוכל להתפאר רק בהופעה בטורניר גביע החלב עם מכבי חיפה.

אז מה עושים? יכול להיות שזלצר ובכר היו שמחים לחזור, אבל לא צריך להשפיל את לוזון. גם לא בטוח שזה בריא וספק אם זה נכון, אפשר בהחלט להמשיך עם מגמת שילוב כוכבי העבר כמאמני המחלקות. 

חובה למנות מאמן על (גיורא שפיגל מתאים בול לתפקיד) ובכל מקרה ההתאחדות צריכה לבדוק את עצמה היטב. דבר אחד בטוח - כמו שהדור הנוכחי של נבחרות הנוער והנערים נראים,  אנחנו בבעיה. בעיה עצובה, אבל בעיה שאפשר לפתור.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק