פלה בשבדיה, פלמנגו ברג

סיפור לשבת: קיץ 1958 היה מרגש עבור חובבי הכדורגל, שמתוך ימי החום המתינו למונדיאל בשבדיה. קבוצת פלמנגו באה לישראל לטורניר מרובע מלהיב בר"ג מי שראה, לא ישכח את באבא, לוס קרלוס ואלפרדו

שבת 17 אוקטובר 2009
אשר גולדברג
 חובבי הכדורגל בעולם וכאן אצלנו, בישראל, ספרו בחודש יוני 1958, את הימים והשעות לפתיחת טורניר גביע העולם בשבדיה. 

נבחרת ישראל חזרה בתחילת חודש יוני מאליפות אסיה בטוקיו, שם הודחה ברבע הגמר ע"י סין הלאומנית (פורמוזה) 2:0, והוחלט על הקמתה של ועידת חקירה ("ועידת טוקיו"), שגררה את התפטרותו של המאמן הלאומי משה וארון.

הרעב לכדורגל היה רב, ובארץ התקיים במקביל למונדיאל, טורניר בו השתתפו הפועל פ"ת, הפועל ת"א, פוסטיר היוונית ופלמנגו מברזיל.

פלמנגו נחתה בארץ אחרי סיור בן שלושה שבועות בבלגיה. שחקניה סיפרו שארבעה מחבריהם לא הגיעו משום השתייכותם לסגל נבחרת ברזיל לגביע העולם. קפטן פלמנגו, לוס קרלוס, אמר לעיתונאים הישראליים כי ברזיל היא זו שתהיה אלופת העולם אחרי האכזבות הקשות משתי האליפויות הקודמות בברזיל ובשוויץ. קרלוס נקב בשמותיהם של הקפטן בליני ובשמם של דידי, ואווה, זגלו ונילטון סנטוס, כשמות הבולטים בנבחרת הברזילאית. שום שחקן בפלמנגו לא הזכיר ילד בן 17 וחצי בשם פלה, שגם השתייך לסגל בשבדיה.

28 אלף צופים באו בתאריך ה- 24.6.1958 להצגה הכפולה באיצטדיון הלאומי: הפועל ת"א נגד פוסטיר היוונית, והמשחק המרכזי בין פלמנגו  להפועל פ"ת. 

הרכב הפועל פ"ת: יעקב ויסוקר, ראובן יפת, יחזקאל פריזט, אורי קרני, זיגי זילברשטיין, ג'רי חלדי, שלמה נהרי, נחום סטלמך, בועז קופמן, זכריה רצאבי ואבשלום רצאבי בחוד.

בסיום המשחק דיברו במקביל למשחקי גביע העולם, על קשרה של פלמנגו. הוא היה ילד בן 18, ושמו " באבא". כותרת המשחק בעיתון " חדשות הספורט" המיתולוגי הייתה " באבא הקטן- גדול הוא".  בכתבה נאמר: 

"באבא דומה לילד בדרך לתיכון. נראה שהכדור גדול ממידות גופו, אבל נדבק לנעליו כמו מגנט". 

בתידרוך של מאמן הפועל פ"ת, האנגלי ג'ק גיבונס, נאמר לשחקנים: " יש לכם חופש משחק מלא על המגרש. שחקני פלמנגו נולדו עם הכדור, ואתם תשחקו כמו שלמדתם ברחוב ובשכונות של פ"ת".

אולם תדריך לחוד ומציאות לחוד, באבא עשה קרקס מההגנה המלאבסית. הכדרורים שלו ושינויי הכיוון הביכו וסחררו את כל המערך האחורי. 

לצידו של באבא, היו גדולים גם מס' 10- הקפטן לוס קרלוס, ומס' 11- אלפרדו. רק יום זינוקים ועצירות ענק של השוער יעקב ויסוקר, הביאו הפסד מכובד להפועל פ"ת- 3:0, משערים של לוס קרלוס ( 11, 71) ואלפרדו (53'). גיבונס מתאמן

אלפי הצופים שבאו לגמר בין פלמנגו להפועל ת"א נותרו המומים, כשפלמנגו ריסקה את האדומים- 0:7. אבל במקביל החלו להגיע התוצאות של ברזיל משבדיה, ושל נער אלמוני בשם פלה, שתפס את הפיקוד על עולם הכדורגל.

מונדיאל 1958, הלך לברזיל של פלה, גרינצ'ה וחבריהם, שהצליחו למחוק את סיפור באבא מרחוב הכדורגל, אבל לא להשכיח אותו.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק