עשרים פלוס מינוס

היום בערב, בקהיר, ייפגשו ברזיל וגאנה לקרב על גביע העולם עד גיל 20. כשירות לצרכני הכדורגל האדוקים, הנה כמה פרטים על הגמר הזה ובסופם, נבואה שלבטח תתבדה

יום שישי 16 אוקטובר 2009
אור בס

היום ב-20:00 ( שידור חי ב-EUROSPORT) זה יקרה- גמר גביע העולם "המונדיאליטו" עד גיל 20 ייערך בקהיר, בירת מצרים,  וכולם יידעו מי הולכים להיות הכוכבים הגדולים שיבהקו בשמי הכדורגל העולמי בעוד מספר שנים.

הגמר ה-17 במספר יהיה מעניין במיוחד ויפגיש שתי נבחרות שכבר נפגשו בעבר במעמד דומה: גאנה וברזיל. הגנאים ירצו לנקום בברזילאים על ההפסד 2:1 בגמר הגביע 1993, שנערך בסידני, אוסטרליה. זה גם יהיה הגמר השישי בו לא לוקחת חלק אף נבחרת אירופית.

מי פייבוריטית?

אין ספק שהברזילאים הם הפייבוריטים במשחק. הנבחרת הטובה ביותר בהיסטוריה של המפעל, עם שש זכיות בגביע וסגנות אחת, הגיעה לגמר הנוכחי רק אחרי שעברה בקושי את קוסטה ריקה המפתיעה בחצי הגמר, עם שער בדקה ה-67 של חלוץ אינטרנסיונאל, אלן קרדץ' בן ה-20. 

גם הגנאים, להם כבר שתי סגנויות (1993, 2001) עברו אך בקושי את הונגריה, הנבחרת המפתיעה השנייה של הטורניר, כשניצחו אותם 2:3, משער פנטסטי של אביקו קוואנסה, חלוצה בן ה-18 של ניס הצרפתית. הגנאים הובילו כבר 0:2 משני שערים של דומיניק אדיה, הכובש המצטיין עד כה של הטורניר, עם שמונה שערים בשישה משחקים., אך ההונגרים הצליחו לחזור ולמרר להם את החיים בדרך לגמר.

ניצחון לכדורגל היפה

הגמר הזה הוא קודם כל ניצחון לכדורגל ההתקפי ושובה-העין:  שתי הנבחרות הציגו לאורך כל הטורניר כדורגל התקפי ואטרקטיבי, כשגאנה כבשה את כמות השערים הגדולה ביותר בטורניר עד כה (16) וברזיל כרגע במקום השלישי עם 14 שערים בלבד. אך מעבר לכך, זהו ההפסד של הכדורגל הטקטי והמתוכנת שלרוב מתלווה אל הנבחרות האירופאיות. האם זהו סימן לעתיד? מוקדם לדעת.

מה שבטוח זה שרק שלוש נבחרות אירופאיות לשלב רבע הגמר (גרמניה, איטליה והונגריה) ורק אחת העפילה לחצי הגמר. אין ספק שלפחות בגילאים הצעירים, ההגמוניה נוטה כרגע מחוץ לאירופה ואל אפריקה ודרום-אמריקה.

למי לשים לב?

קודם כל, לרשותו של מאמן " הסלסאו" - רוג'ריו לורנצ'ו, יש סגל מוכשר בכל העמדות, אך יש לשים לב לחלוץ הפורה של אינטרנסיונאל, אלן קרדץ'. קרדץ', תוצר מחלקת הנוער של ואשקו דה גמה, הוא חלוץ מטרה חסון וחזק,  עם משחק ראש מעולה, שכבש עד כה ארבעה שערים בשש הופעות באליפות.

בסגל " הלוויינים השחורים", עומדים לרשות המאמן סלס טטה, כמה ממיטב השחקנים הצעירים באפריקה, שרובם פרי מחלקות הנוער של מועדונים אירופאיים. שני שחקנים שממולץ לשים אליהם לב, הם דווקא שני המגנים של הנבחרת הגנאית: דוויד אדי, המגן השמאלי של קבוצת רנדרס הדנית, וסמואל אינקום, המגן הימני של באזל השוויצרית. שניהם מהירים, טכניים, בעלי הרמה מדויקת לרחבה והם אחראים לבישול שישה מ-16 השערים של נבחרתם בטורניר עד כה.

אז מי תיקח?

כידוע, הנבואה ניתנה לשוטים, אבל למרות הצהרות שני המאמנים על כך שהם מרוצים מעצם הגעתם חניכיהם לגמר, ברור שאף אחת מהנבחרות לא תוכל לוותר על הזכייה בגביע בקלות. 

הראש אומר ברזיל. למה? כי זאת ברזיל, זה למה. זאת נבחרת שנושמת, אוכלת, שותה, ישנה ורוקדת כדורגל. זאת הנבחרת עם המסורת המפוארת ביותר במפעל, שהפסידה רק בגמר אחד עד היום. בנוסף לכך, הברזילאים עברו נבחרות חזקות מאלה שגאנה פגשה בדרך לגמר (אורוגאוי, גרמניה וקוסטה ריקה).  מצד שני, זאת גם נבחרת נטולת הכוכבים הגדולים שנראו בה בעבר הקרוב והרחוק, שדי התקשתה בחלק ממשחקיה ולא הפגינה כדורגל מלא ברק וחן, כמו שאנחנו מצפים לראות מנבחרת ברזילאית.

הלב, לעומת זאת, אומר גאנה. סליחה, לא אומר גאנה, צועק "גאאאננהה!". לא רק כי זה יהיה צדק פואטי שסוף סוף הם ינצחו את הברזילאים ויזכו בגביע, אחרי שתי סגנויות. אלא גם כי זאת נבחרת משופעת בכוכבים שכבר מוכיחים עצמם באירופה, נבחרת ששיחקה כדורגל שמח והתקפי, ומעבר לכך, היא גם תוכל להפוך לנבחרת הראשונה מאפריקה שזוכה בתואר הנחשק, אחרי שגם ניגריה כשלה בכך פעמיים בעבר.

בקיצור, גאנה של היום נשמעת כמו ברזיל של פעם, וזה אמור להספיק בשביל הגביע ההיסטורי, ואם לא בשביל הגביע, אז לפחות בשביל משחק מהנה במיוחד, וכמה כאלה כבר יוצא לנו לראות בזמן האחרון?....

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק