צדק? לא במכבי

מוני פנאן נתן את נשמתו למכבי ת"א ושחקניה ולא קיבל את ההוקרה לה היה ראוי. עובד קראוס מאמין שזה מה ששבר אותו

יום שלישי 20 אוקטובר 2009
עובד קראוס
 כמה סמלי שבשיאו של פסטיבל אוכלי החינם במכבי ת"א כדורסל, הלך לעולמו באופן כה טראגי – הסמל האמיתי שלה.

הכרתי במשך שנים את מוני פנאן. הוא לא ביקש לעצמו דבר וגם לא עניין אותו כלום חוץ מאשר מכבי ת"א ושחקניה. הם היו כל חייו, הם היו העולם שלו. הם ואין בלתם. האישה והילדים ידעו שמכבי היא לא לפני הבית – היא לפני לפני הבית. 

פנאן הוא קודם כל מבחינה היסטורית אחד ממנהלי הקבוצות הטובים שהיו בכדורסל האירופי, אם לא הטוב מכולם. אין שחקן אחד שעבר במכבי ת"א ולא התפעל מכושר התפקוד של מוני, מהנתינה האינסופית שלו, מהעובדה שגם בשעה 3:20 בבוקר אפשר להתקשר אליו ולדסקס על כל נושא שבעולם. עבור רבים מהם, היה פנאן מעבר לחבר או אח או אב – הוא היה פסיכולוג במשרה מלאה.

כאבו של פנאן מובן וטבעי. האנשים להם נתן את הנשמה – היפנו לו עורף ברגע האמת ושכחו אותו ביום בו הניח את המפתחות על השולחן כמו גבר ופינה את הבמה. מוקדם מדי לטעמי. מוני רצה לעשות את זה בדרך שלו ובאחת הפגישות שהיו לנו הסביר לי כי הוא מסוג האנשים שהולכים עד הסוף: או שזה יעשה בדרך שלו, או שלא יעשה בכלל.

כמו בחייו, כך גם במותו – הוא הלך עד הסוף. 

אשתו סיפרה על הכאב הגדול שחש, כשראה את המסיבה המאוסה לשמעון מזרחי, בעוד הוא – מוני לא מוזמן ונשאר בחוץ. וכמה שהוא צודק! לא יודע איך הוא עושה זאת, אבל מזרחי הוא אלוף ביצירת התדמית שעשה לעצמו. רענן כץ ודייויד פדרמן רבים – וכל אחד מהם מלא שבחים למזרחי... במקום שיתאחדו שניהם ויוציאו את מזרחי ממעגל מקבלי ההחלטות (צעד הגיוני מבחינה כלכלית), הם רבים ביניהם והשלישי זוכה. ובגדול.

היו"ר שמחזיק בתפקיד שלו כבר קרוב ל-40 שנה, לא שם כמיטב ידיעתי פרומיל מהשקעותיהם העצומות של דייויד פדרמן ורקנאטי ובכל זאת יש לו מילה וגם תפקיד יפה, אותו הוא מנצל היטב לבניית מוניטין.

במשך שנים ניהל מזרחי את מכבי מהכסף של דייויד פדרמן ואת מקבץ הטעויות שעשה בשנות השמונים ותחילת התשעים נשאיר לפעם אחרת. הוא מנכס לעצמו את תהילת מכבי ת"א בעוד אלו שבאמת עשו אותה – נשארו בחוץ, עם לב שבור. שמלוק מחרובסקי, שתרם לדעתי הרבה יותר ממזרחי בלשון המעטה, הלך מהמערכת, כבש את הרגשות והמשיך בחייו. מוני, כנראה שלא יכול היה עוד. אפשר להבין למה.

בדינאמיקה של מכבי ת"א, יש מקום לחגיגות של איש אחד בלבד. הוא יחגוג יומולדת 70 וימשיך לטייל באירופה כבעל בית, בעוד את מוני פנאן אף אחד לא יכול כבר להחזיר. צדק? לא במכבי.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק