כישלון האינטגרציה

מחדל ליגת האלופות נמשך במכבי חיפה: הקבוצה גדולה על אלישע לוי ששוב הפסיד במו ידיו. בבית שבו הייתה צריכה לעלות לשלב הבא, מדדה מכבי חיפה ללא נקודות וללא שערים במקום האחרון

יום חמישי 22 אוקטובר 2009
עובד קראוס

 בתחילת שנות התשעים הגה מישהו בעיריית תל-אביב את הרעיון הכושל של האינטגרציה: תלמידים מדרום העיר הנחשל ילמדו בחלק הצפוני הבורגני. כמובן שפרויקט זה  רק הנציח את הפערים בין התלמידים וגרם למבוכות רבות.

יענקל'ה שחר, אישיות נעלה,  החליט כנראה ליישם את שיטת האינטגרציה דווקא במכבי חיפה, כשמינה את אלישע לוי – המאמן שפסגת חייו המקצועיים הייתה אימון בני סכנין. לראות אותו מנהל משחק בליגת האלופות, כשרואים בבירור שלא הוא קשר את העניבה, מביך אותי כאיש כדורגל וודאי שלא מוסיף לעניות דעתי כבוד לכדורגל הישראלי.

גם את המשחק נגד יובנטוס, כמו גם שני המשחקים הקודמים במסגרת האירופית, הפסידה מכבי חיפה בגלל היעדר מאמן המתאים לה. עם רוני לוי, תהיו בטוחים, הייתה מכבי חיפה מוציאה בבית כה חלש לפחות 4 נקודות עד כה. משחק הבית מול באיירן מינכן התאפיין בהפקרות הגנתית בחסות אלישע לוי, משחק החוץ בבורדו הזמין את חיפה לנצח – אך כמו נגד יובה – גם אז – היריב החלש לא עורר כל ניסיון יצירתיות מצד הספסל של חיפה. נהפוכו.

יצחק שום וניר קלינגר מתבוננים בקנאה ביריבות החלשות שקיבלה מכבי חיפה הפעם. זהו בית שמזמין עלייה היסטורית לשלב הבא, אבל בחייכם – אפשר לעלות שלב עם אלישע?.. במחצית הוא שולח לדשא את ישראל זגורי – שחקן מוכשר – לכישלון מובטח. צריך לתת במה לצעירים, אך מי עושה חילוף כזה בטורינו מול יובנטוס, כשיש לו את אלון חרזי המנוסה על הספסל.
כמה מעצבן לראות אימפריות כמו באיירן, יובה ובורדו נראות גרוע ומעלות בסך הכל חצי הילוך כדי לרשום 3 נקודות קלילות מול אלופה ישראלית עם פוטנציאל ענק. 

נחמה אחת יש לי מהכשל הקולוסאלי בליגת האלופות (ולא רק כאוהד מכבי חיפה): הוא מבליט ומעמיד את אלישע לוי באור הנכון – אחד שמועדון כמו זה ששחר עומד בראשו גדול עליו בכמה וכמה מידות. בכל פעם שהייתה הזדמנות לשלוח אותו בחזרה לגודלו הטבעי, קרה לו נס אחר: אליפות בזכות אוזלת היד של אלי גוטמן והפועל, 3:4 מצחיק מול קונוסים מקזחסטן ופגישה עם זלצבורג חודש לפני שהיא מתחברת ומסתדרת. 

ביום שני מחכה לו יצחק שום, שכמו הרבה מאמנים מובילים אחרים בליגת העל, גם הוא לא רואה את אלישע ממטר. זו התקווה למשחק עונה שקול בין מכבי חיפה המוכשרת והעדיפה לבין בית"ר ירושלים אפופת הבלגנים. 

הליגה שלנו כה חלשה ומפורזת, עד שמכבי חיפה יכולה לקחת אליפות בהליכה ובלי מאמן.

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק