רצים לגן העדן

שלושת מקרי המוות המצערים והמסתוריים במרתון דטרויט האחרון, הכו בזעזוע את חובבי הספורט ברחבי העולם, והעלו שוב את השאלה- כיצד קרה ששלושה גברים בריאים, קיפחו את חייהם?

שבת 24 אוקטובר 2009
אור בס
 כשפייר דה קוברטן ומישל ברל, מהוגי המשחקים האולימפיים המודרניים, החלו במסורת ריצות המרתון באולימפיאדת אתונה ב-1896, כמחווה לאפוס ההיסטורי על השליח פידיפידס, שבשנת 490 לפנה"ס, רץ משדה הקרב בעיר מרתון לעיר-המדינה אתונה, בישר על ניצחון הצבא האתונאי בקרב מול הפולשים הפרסים העדיפים, ונפח את נשמתו, הם כנראה לא שיערו לעצמם כי המירוץ ההירואי והמפרך, יהפוך שוב לקטלני.

אך רצה הגורל, ובתחילת השבוע התבשרנו שוב על שלושה רצים שחייהם נגדעו לאחר ריצת מרתון בת 42.2 ק"מ, במסגרת מרתון דטרויט ה-32. דניאל לנגדון (36), ריק בראון (65) וג'ון פנלון (26), רצים מנוסים ובכושר שיא, סיימו את חצי-המרתון של "עיר המכוניות", התמוטטו ומותם נקבע לזמן קצר לאחר מכן. זוהי ללא ספק מכה קשה למארגני המרתון, שכבר ידעו בעבר מקרה מוות- סמואל גרפטון בן ה-42, רץ מנוסה, נפטר לאחר ריצת 35 ק"מ במרתון ב-1994.

 מותם של השלושה מעלה כמה שאלות קריטיות, שסביר להניח כי יעסיקו בתקופה הקרובה את מיטב הפיזיולוגים, הרופאים ופרנסי הענף בעולם ובארה"ב.

הנתונים היבשים של המוות


מוות לאחר ריצת מרתון הוא אירוע די נדיר, ביחס של 1 ל-67 אלפי משתתפים ( לפי מחקר אחר- 1 ל-100,000), כשלפחות מחצית ממקרי המוות התרחשו ב-1.5 ק"מ האחרונים של המרוץ. מבחינה סטטיסטית ברור שהאירוע העגום במרתון דטרויט, אליו נרשמו כ-19,300 משתתפים הוא נדיר במיוחד, על אף העובדה, שבמירוץ חצי-מרתון באנגליה בשנת 2005, כבר נרשמו ארבעה מקרי מוות מצערים של רצים.

 בעשור האחרון כבר נרשמו מספר מקרי מוות במהלך ריצות המרתון: גבר צעיר בן 23 הלך לעולמו במהלך מרתון בולטימור שנערך בשבוע שעבר, שני רצים שנפטרו לקראת סיום מרתון סן חוזה בתחילת החודש, וכמו כן, נרשמו מספר מיתות במהלך מרתון ניו יורק בשנת 2008 ובמרתון שיקגו ב- 2007. בכל המקרים המדוברים היו מעורבים (20-35) גברים צעירים, מנוסים בריצת למרחקים ארוכים ובמצב בריאותי מעולה.

 המלחמה בגוף ובתנאי השטח

הסרט התיעודי "איך תהפוך לגיבור" של הבמאי הסרבי מלאדן מטיסביץ', מתאר בצורה מעולה את הקושי המפרך בהפיכתו של אדם, בייחוד אדם כמו מטיסביץ' שנהג להתאמן ברביצה על הכורסא מול מסך הטלוויזיה,  לרץ מרתון. מטיסביץ', שחווה את משבר גיל הארבעים והחליט לשנות את חייו, מתעד בסרט בצורה הומוריסטית את רגעיו הקשים, ובייחוד מלחמתו המנטלית כנגד גופו המאיים לקרוס בכל רגע, במהלך השתתפותו במרתון בלגרד.

 כאמור, ריצת מרתון מהווה את אחד מענפי האתלטיקה הקשים ביותר בספורט המודרני. רצי מרתון מתחילים נדרשים להתאמן מספר פעמים בשבוע, כשהם רצים במרחקים הנעים בין 60 ל-80 ק"מ. מטרת האימונים היא כמובן פיתוח היכולת האירובית של הגוף, אך בעיקר בכדי לפתח את מסת השריר ואת מטעני הגליקוגן, עתודות הפחמימות המצויות בין סיבי השרירים ותפקידן הוא להתפרק במהירות בעת מאמץ ולספק אנרגיה זמינה לרצים. רץ מנוסה יכול ל"אחסן" בין שריריו כמות עצומה של כ-2,000 קילו-קלוריות. ברגע שהגליקוגן בגוף אוזל, מתחילים השרירים לשרוף את רקמת השומן, שנשרפת לאט יותר ובאופן יעיל פחות. שלב זה, המכונה "הקיר", הוא קשה במיוחד ומלווה בתשישות וכאבים רבים, וחלק ניכר מאימוני הרצים מוקדשים להתגברות עליו.

 כמובן, שעל הרצים גם להתרגל לשתייה בזמן הריצה, פעולה שאינה מובנת מאליה בשעת מאמץ פיזי שכזה, ולצרוך כמויות עצומות של פחמימות ( בד"כ פסטות) טרם המירוץ, בכדי שאלה יעניקו לגוף את כמות האנרגיה העצומה לה הוא זקוק.

 כמובן שישנה גם שאלת תנאי השטח והשפעתם על הגוף. אין ספק שקשה ומסוכן הרבה יותר לרוץ כשהטמפרטורות גבוהות ואחוזי הלחות מרקיעים שחקים (תשאלו את הרצים במרתון ת"א).

 מחקרים אחרונים של היסטוריונים גורסים כי ריצתו של פידיפידס התרחשה בכלל בחודש אוגוסט ולא בחודש סמפטבר, כפי שסברו בתחילה, וכך התווסף הסבר נוסף למאמץ העצום שהביא למותו, שכן הטמפרטורות בחודש אוגוסט באתונה, עשויות לטפס עד 39 מעלות צלזיוס.

 אך דווקא הטמפרטורות הנמוכות, כפי ששררו בדטרויט במהלך המירוץ (0-5 מעלות צלזיוס) הן המסוכנות בהרבה. אמנם סכנת ההתייבשות של הגוף נמוכה, אך הסיכוי ללקות בהיפותרמיה, ירידה קיצונית בחום הגוף (מתחת ל-27 מעלות צלזיוס), הוא גבוה במיוחד, כיוון שהפרשי הטמפרטורות בין הגוף עצמו, החם מהפעילות הגופנית הקשה, ולסביבה החיצונית, הם עצומים.  היפותרמיה בשלביה הראשוניים עלולה להבין לאובדן הקואורדינציה ולבילבול, אך הידרדרות נוספת בחום הגוף עלולה להוביל לדום לב, אובדן נשימה, ובסופו של דבר, למוות.

 על כל פנים, המשתתפים במירוץ המרתון, עשויים לחוות אחריו תחושת חולשה קשה בשריריהם, ומחקרים מראים כי הם אף עלולים לחוות ירידה דרמטית בפעילות המערכת החיסונית ובאיזון הכימי של הדם, כך שאין ספק, כי לא חסרים הגורמים שעלולים לסכן את בריאות הרצים באופן המיידי.

 אז מה קרה בדטרויט?

 עד שיפורסמו תוצאות הנתיחות לאחר המוות שנערכו לפני כמה ימים, נותרו המשפחות האבלות המומות ומבולבלות: "כפי שידוע לנו, הוא היה בכושר מעולה", אמר חותנו של דניאל לנגדון, תושב ליינסבורג במדינת מישיגן, שעסק בבניין. לנגדון התמוטט בסמוך לקו הסיום, שעה שהגיע לתחנת השתייה, ונפטר זמן קצר לאחר מכן בביה"ח, כשהוא מותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הערכת הרופאים הראשונית היא כי הוא נפטר מכשל לבבי.

 שישים הרופאים ואנשי הצוות הרפואי, שהתנדבו לסייע באירוע, לא הצליחו לסייע גם לריק בראון מאוהיו, המבוגר מבין הנפטרים, שלמרות שסבל ממחלת ריאות, היה כשיר לריצה. בראון, שהתמוטט ונפל על ראשו ממש בסמוך לקו הסיום, "לא היה בכושר שיא", כך טען חברו, צ'יפ אולמן, נשיא מועדון הריצה "ריבר סיטי" בעיירה פרקסבורג, שבמדינת וושינגטון.

 "באופן שבו הוא נפל, אני בטוחה שהוא חווה התקף לב. הצליל שנשמע כשראשו נחבט בקרקע היה נוראי. הוא דימם אך לא זז. הוא היה נראה בכושר מעולה, רזה ולרגע לא פיקפקתי ביכולותיו", העידה אחת המשתתפות שהייתה עדה להתמוטטות של בראון וניסתה לסייע לו מבלי הועיל.

 אך התעלומה הגדולה היא מותו של ג'ון פנלון, צעיר הנפטרים, שהיה ספורטאי פעיל וללא שום עבר של בעיות רפואיות. הצעיר מווטרפורד, שנהג להתאמן עם חברתו לקראת המירוץ, הספיק לחצות את קו הסיום ואז המתמוטט ומת.

 מאמן הריצה, קית' הנסון, אמר לסוכנות " Associated press" כי לטעמו מזג האוויר היו אופטימליים לריצה, אך דר' ג'ני אטאס, שהובילה את הצוותים הרפואיים בשטח, לא פסלה את האפשרות כי מדובר במוות כתוצאה מהיפותרמיה, אך הוסיפה שזה בהחלט ייתכן, כי גם רץ מנוסה, יסבול מבעיות לב "תורשתיות".

 דר' סטפן פריבאט, מומחה לרפואת ספורט מוושינגטון ורץ מרתון בעצמו, הוסיף ואמר: " לא הייתי מקל ראש בריצת חצי המרתון. באופן כללי, זה לא משהו שאמור להרוג אותך, אבל מוות של שלושה רצים באותו המרוץ הוא בהחלט עניין מוזר ובלתי סביר".

 בכל מקרה, מדגישים הרופאים בארה"ב ומארגני המירוץ, כי כל הנבדקים חתמו על אישור רפואי וכי יש לנקוט משנה זהירות בהרשמה למרוצים ארוכים ומפרכים שכאלה, ובכל מקרה, המרוץ השנתי של דטרויט, יתקיים גם בשנה הבאה. בהחלט, האירוניה שוב זקפה את ראשה ונטלה דווקא את חייהם של שלושת הגברים הבריאים, אך ההצגה, כמו תמיד, חייבת להימשך, וסיפורו ההרואי של פידיפידס, ימשיך ללוות את רצי המרתון, גם בשנים הבאות. 

צילום: GETTYIMAGES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק