סיפור יפואי וגול טורקי

סיפור לשבת: מכבי קביליו יפו צומחת בצל זכרונות העבר מהקבוצה הבולגרית-ישראלית מכבי יפו. בחורף 1959 נערך "דרבי קטן" במגרש הפחים. שער של איצ'ה מנחם הבעיר את יפו. בהפועל ת"א לא שכחו עד היום

שבת 24 אוקטובר 2009
אשר גולדברג
 בחודש דצמבר יקיימו שחקני העבר של הפועל ת"א נשף מפואר, אליו יגיעו שחקנים של הקבוצה משנות ה-40 עד ה-70. סיפורי הנוסטלגיה יהיו החלק המרכזי במפגש שמעורר סקרנות רבה.

אחד הסיפורים שיועברו הוא על משחק הליגה שהתקיים בתאריך 24/01/1959, בין מכבי יפו להפועל ת"א. עוד "דרבי קטן" בסדרה, שקיבץ 6000 צופים במגרש הפחים הנוסטלגי.

מזג האוויר היה נפלא ואוהדים רבים הגיעו למגרש, היישר מסיור בלונה פארק הסמוך, או מהמסעדות הבולגריות הפזורות לאורך שדרות ירושלים.

שופט המשחק היה בחור צעיר מפ"ת בשם מנחם אשכנזי. הרכב מכבי יפו היה: ברנס, וארון, שטינוורצל, לוי, אביגדור, פארסיאדו, קונפורטי, גל, קלמי, ג'וג'יסיאן, כלב, קליש. האדומים עלו למשחק עם: חודורוב, כהן, גולדשטיין, לבקוביץ', סגל, טיש, מנחם, גלזר, סקל, ספוז'ניקוב.

במגרש התנהל מאבק שקול לצלילי הקריאות של אוהדי יפו יוצאי בולגריה: "היידה מכבי יפו".

הדקה ה-40 סיפקה את הדרמה עליה דיברו וכתבו שבועות רבים אחר כך. תאור האירוע הוא מעיתון "חדשות הספורט", על ידי בכיר כתבי הספורט יזהר (זוריק) ברנר.

"המגן זאב סגל הרחיק לעברו של איצ'ה מנחם, שעמד על הקו החיצון במחצית המגרש. מנחם פתח בכדרור מהיר, עבר מספר יפואים ונכנס לרחבת ה-16. החלוץ היפואי ג'וג'וסיאן נזעק לבלום, אבל מנחם ברגל ימין, בעט כדור אדיר, שאפשר היה לראותו רק מפרפר לו ברשת במרכז השער. השופט מנחם אשכנזי עצר ובתוך שניות רץ והורה על מרכז המגרש, 0:1 להפועל ת"א".

שחקני הפועל התחבקו סביב מנחם הכובש, כשמנחם אחר, אשכנזי, רץ לכיוון הקוון אפרייט, שנשאר עם הדגל מורם למעלה. בתום שיחה קצרה אושר הגול של איצ'ה מנחם, אבל ביציעים החלה מהומה, שהביאה לכניסת שוטרים ליציע.

מאמן יפו איציק שניאור, נכנס למגרש ודרש מהשופטים למגרש ודרש מהשופטים להביט בחור גדול ברשת הצדדית, משם לטענתו נכנס הכדור לרשת.

במחצית הגיעו למגרש שתי ניידות משטרה לתגבור, כשעל המגרש בלט שוער הפועל יעקב חודורוב, שמנע מאינשטיין קליש, בוכוס ג'וג'וסיאן ובובי קלמי לכבוש. שתי בעיטות של קלמי וג'ג'וסיאן פגשו בקורות של חודורוב, כמו גם ההפגזות של משה סקל וגדעון טיש, שהרעידו את קורות שערו של ברנס השוער היפואי.

בדקה ה-77 הגבהה מימין, הכדור משייט גבוה ונוחת בלב רחבת ה-16, שם ממתין לכדור חיים גלזר, אחיו של כוכב מכבי ת"א שייע. חיימ'לה מסדר את הגוף נכון ושולח את הכדור בבעיטת וולה, אל בין חיבורי הקורות, 0:2 להפועל ת"א.

השריקה לסיום של אשכנזי גררה התפרצות של מאות מאוהדי מכבי יפו אל כר הדשא, בניסיון לפגוע בשופט אשכנזי ובצמד הקוונים שלו. השוטרים הניפו אלות, אבל הקוון אפרייט נפגע ונלקח לבית החולים.

שחקני הפועל ת"א נתקעו במשך יותר משלוש שעות בחדר ההלבשה הקטן, מוקפים בשלוש ניידות משטרה. רק לאחר רדת החשיכה ואחרי שגשם החל לרדת, חולצו שחקני הפועל ת"א בריאים ושלמים.

איגוד השופטים כינס את הועדה המקצועית והוחלט לקבוע חוק חדש ששריר וקיים עד היום. לפני שריקת הפתיחה של שתי מחציות המשחק, חובה על הקוונים לבדוק את הרשתות ולדאוג שיהיו צמודות לדשא.

השער שזכה לכינוי "הגול הטורקי", היה נושא לשיחה שבועות ארוכים בין אוהדי מכבי יפו והפועל ת"א.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק