שנת המבחן

עם ירושלים הוא זכה בגביע והתפטר, בדינמו מוסקבה התקשה להשאיר חותם. בשבוע שעבר הביס עם בני השרון את מכבי ר"ג, אך השבוע הושפל בעפולה. האם בני השרון תהיה זו שתקפיץ את דן שמיר בחזרה לצמרת?

שבת 07 נובמבר 2009
שלמה חסיד

עד לפני ארבע שנים נחשב דן שמיר ליורש החוקי של פיני גרשון ודיוויד בלאט. ה"חנון" הירושלמי עם העיגולדים, שהצליח להתברג לתפקיד עוזר המאמן של השניים במכבי, הפך חיש מהר לבן חסותם, בעיקר בגלל שליטתו בשוק השחקנים, זריזות אצבעות על מקשי הלפטופ וחוש הומור מתחכם. בינתיים שמיר ממשיך לקבל קבוצות, גם תודות ליחסי ציבור מעולים וקשרים בצמרת, אבל אם גם השנה הוא יכשל בבני השרון, עלולה המניה שלו לצנוח בבורסת המאמנים. 

שמיר, למי שלא זוכר, החל את דרכו באולם הישן של הפועל ירושלים ברחוב שטראוס בבירה, שם בלט כמאמן ילדים, וחיש מהר הפך להיות בן טיפוחיו של יורם חרוש, שהיה אז מאמן הבוגרים. חרוש אמר עליו ל-
TELESPORT: "כששמיר מונה למאמן הפועל ירושלים אמרתי להם שיש לשמור עליו בחירוף נפש, ומיד אחרי המשבר הראשון שיהיה יש לכנס מסיבת עיתונאים ולהודיע שמחתימים אותו לעוד כמה שנים. בפועל זה לא קרה. כולם זוכרים את התאקל שהיה לו עם מאיר טפירו, וחבל ששמיר לא זכה להישאר בהפועל ירושלים עד היום, כי אני חושב שזה יכל מאוד להועיל גם לו וגם לירושלים. אין לי בכלל ספק שלדן שמיר יש את כל הכלים להיות אחד המאמנים הבולטים בארץ".

אלא שלא כולם בירושלים חושבים כמו חרוש. רמי מנדל, פרשן רדיו ירושלים, למשל, חושב הפוך: "לכל אורך הקדנציה של שמיר בירושלים טענתי שצריך לפטר אותו, כי זה גדול עליו. הוא לא יותר מפרוטקציונר פוקסיונר, ותפקיד מאמן הפועל ירושלים גדול עליו בכמה מספרים. לא יכול להיות שיבואו הנה להתגלח עלינו".

 אז אתה טוען שהכול אצלו יחסי ציבור?

 "גם בזה הוא שוגה לפעמים. ישר אחרי שירושלים לקחה את הגביע ממכבי תל אביב הוא עלה אצלנו בשידור ואמר שאני צריך להתפטר מהרדיו ומהמקומון, כי טעיתי לגביו. הוא רק שכח שיותר ממה שירושלים ניצחה את המשחק, מכבי הפסידה אותו בסדרת החלטות תמוהות שעלו לה בהפסד של עשרים נקודות הפרש ברבע האחרון".

מירושלים היגר שמיר לרוסיה, שם עבד כעוזרו של דיוויד בלאט בדינמו. עיתונאי רוסי מהספורט אקספרס שעימו שוחחתי, התקשה אתמול לזכור מי היה בשנה שעברה עוזרו של בלאט: "שמיר? תן לי 24 שעות לברר את זה עם אנשי הקבוצה. יכול להיות שהייתה לו השפעה, ושדיוויד בלאט האציל עליו סמכויות אבל יכול להיות שלא. בכל מקרה על הקבוצה עברה שנה קשה, עם משבר כלכלי שהכה בכדורסל הרוסי חזק, ועם משבר כזה קשה מאוד לדבר על הצלחה. אפילו מאמן משופשף כמו בלאט מתקשה לנווט את הספינה בימים סוערים כאלה, קל וחומר העוזר שלו".

אלא שהרומן בין בלאט לדינמו נקטע, ושמיר שוב לא התקשה למצוא לעצמו קבוצה, הפעם בני השרון. משה רונן, ממקורבי הקבוצה, אמר: "אין ספק שלדן שמיר יש כדורסל, אבל הבעיה שבנו פה קבוצה לא מספיק טובה, ואני מתקשה להאמין שהיא תסיים בין ארבע הראשונות. אין לנו מספיק ישראלים טובים וכאן זה לב הבעיה. לדעתי נסיים במקום השיבעי או השמיני, כשכל מקום אחד מעבר לזה יהיה הישג בולט".

אז מה תהיה התחנה הבאה של דן שמיר? עושה רושם שלא צריך לדאוג לו. באחרונה שמיר שוב נראה באזימוט של מכבי תל אביב, וכמו בימים הטובים הוא מספר את הבדיחות המשובחות שלו, ומפגין זחיחיות וארשת פנים של מישהו שמבין במה הוא מתעסק. אם מכבי תצלול גם השנה לתהומות, כבר יהיה מי שילחש על אוזניו של דיוויד פדרמן שאולי הגיע הזמן להחזיר הביתה את המומחה לשוק השחקנים.

ניקולה וויצ'יץ', חברו הטוב של שמיר, מסכם ומפרגן ביד רחבה: "אני חושב שהוא מקצוען. אני זוכר שבמשך שלוש השנים שעבדנו יחד במכבי הוא עבד רצוף וללא הפסקה, וזה מה שקנה את הבוסים. שמיר בחור צעיר והוא עוד יקבל את הצ'אנס שלו להיות היורש של פיני ודייויד".
 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק