מלך המונדיאלים פונטיין בישראל

סיפור לשבת: באפריל-מאי 1959, ביקרה בישראל ריימס אלופת צרפת. בהרכב הצרפתי היה ז'יסט פונטיין, מלך שערי המונדיאלים. ששיאו 13 שערים עדיין קיים. פונטיין ולוניה דבורין בבר של מלון

שבת 31 אוקטובר 2009
אשר גולדברג
 בסוף חודש אפריל 1959, נחתה בישראל אלופת צרפת ריימס, שהוזמנה במסגרת חג הפועלים ב-1 במאי, לסדרה בת שלושה משחקים, שני משחקים נגד הפועל חיפה ומשחק נגד נבחרת הפועל בר"ג.

השם הלוהט בריימס ובעולם כולו היה החלוץ ז'יסט פונטיין, אשר קנה תהילת עולם שנה קודם לכן, כאשר במונדיאל 1958 בשבדיה  זכה בתואר מלך השערים, עם 13 כיבושים. פונטיין שבר את שיאו של שנדור קוצ'יש ההונגרי, שכבש 11 שערים במונדיאל 1954 בשווייץ.

הצרפתים התאכסנו במלון הירקון בת"א, שהפך למוקד עלייה לרגל. ריימס כבר חשבה על המשחק בשטוטגרט, בגמר אליפות אירופה לקבוצות, מול ריאל מדריד של די סטפנו וקופה, שחקנה של ריימס אשר נרכש על ידי הבלאנקוס.

בין האורחים במלון היה היהודי קלוד דהאן, מאמנו הראשון של פונטיין במרוקו והאיש שהקנה לו את היסודות של כיבוש שערים ואהבה למשחק הכדורגל.

דהאן היה ידידו של לוניה דבורין, שסיים לאמן את הפועל ב"ש, והזמינו לאימוני ריימס, תוך שהוא מכיר לו את פונטיין, שהתרשם מדבורין איש הכדורגל, איתו ניהל שיחות על כדורגל, בעיקר על תפקיד החלוץ המודרני.

ריימס קיימה בקרית אליעזר שני משחקים מול הפועל חיפה, שמאמנה היגוסלבי זלטקו צ'יקובסקי חיזק את מערך ההגנה במגן השמאלי והבלם של הפועל ר"ג חנוך מורדכוביץ', שישמור על פונטיין.

חובבי הכדורגל בחיפה מילאו את קרית אליעזר, כשצ'יקובסקי, מישל פורטל, מישל בן דוד, יצחק אשכנזי, אברהם גינזבורג, יאנגו סימנדיריס וכמובן מורדכוביץ', לא הצליחו למנוע מפונטיין לכבוש למרגלות הכרמל. ריימס ניצחה פעמיים. 1:2 במשחק הראשון ורק 0:1 במשחק השני, בו בלטו בעיקר חבריו של פונטיין פיאנטוני ווואנסן.

לקראת המשחק בר"ג נגד נבחרת הפועל ישראל, קיימה ריימס אימון בוקר בר"ג, אליו נהרו אלפים.

זוכר אני (אשר גולדברג) את עצמי ואת חברי מכיתה ז'2 בבית הספר אלחריזי, יחד עם תלמידים נוספים מכיתות ח', עושים את הדרך מתל ברוך באופניים בשיירה ארוכה, על מנת לחזות בפונטיין וחבריו מתאמנים.

פונטיין וחבריו, כך זכור לי, נשאו בסיום האימון את מאמנם אלברט באטה על הכתפיים, להקפה של חצי מגרש, לפני שהתפנו לחתום על פיסות נייר ומחברות שהוגשו להם.

38 אלף צופים באו לר"ג בראשון למאי, רובם היישר ממצעד ענק של ראשי מפא"י וההסתדרות, ברחובות ת"א.

בני הנוער לא שילמו עבור כרטיס כניסה כי היה קל "להתפלח" מבין הגדורות הפרוצות שהיו באיזור שעליו יוקם כעבור עשרות שנים קניון איילון.

ריימס לא הלהיבה והמשחק הסתיים בתיקו ללא שערים, שגררה כותרת בעיתון חדשות הספורט: "תיקו מכובד לישראלים נגד ריימס".

בקוקטייל הסיום במלון הירקון, ניגשו המאמן אלברט באטה ופונטיין ללוניה דבורין וביקשו את חוות דעתו המקצועית על המשחק. דבורין שהיה כדורגלן עבר בבית"ר ת"א ובנבחרת ארץ ישראל, העביר ביקורת מקצועית מלומדת ועמוקה על המשחק הבלתי משכנע שגילתה ריימס בשלושת משחקיה בארץ.

 באטה ופונטיין הקשיבו לדבריו הקולחים של דבורין ובסיום הערב הזמין באטה את לוניה להיות אורח המועדון. דבורין בן ה-42 שהה 12 ימים בריימס והתאמן עם הקבוצה. דבורין התרשם ממהלך שהיה נהוג בריימס, כאשר כל האסיפות המקצועיות ערב משחק הוקלטו וכבר למחרת הושמעו לשחקנים, שלמדו משגיאות שביצעו מול היריב.

בגמר אליפות אירופה בשטוטגרט לעיני 85 אלף צופים, הפסידה ריימס לריאל מדריד 0:2, משערים של מאטאוס ודי סטפנו. פונטיין שכבש בשלבים המוקדמים עשרה שערים, נעצר בגמר על ידי בלמה האורוגוואי של ריאל חוזה סנטה מריה.

במשאל ענק לפני פתיחת מוקדמות מונדיאל 2010 בדרום אפריקה, התבקשו עשרות שחקני עבר מצרפת, לבחור את השחקנים הגדולים ביותר ולהשוות בין כוכבי העבר, לבין הכוכבים של העשור האחרון.

הצרפתים בחרו בפונטיין, אשר לבש את מדי הנבחרת 20 פעמים בלבד, לפני שנפצע ונאלץ לפרוש. פונטיין כבש במשחקים אלו 30 שערים, ממוצע של 1.5 גולים למשחק!

שיאו של פונטיין 13 שערים במונדיאל אחד, שריר וקיים מאז 1958. 

שיאו של פונטיין הושג כך:

צרפת-פרגוואי 3:7 (שלושער)
יוגוסלביה-צרפת 2:3 (צמד)
צרפת-סקוטלנד 1:2 (שער)
צרפת צ.אירלנד 0:4 (צמד)
ברזיל-צרפת 2:5 (שער)
צרפת-גרמניה 3:6 (רביעייה)

במונדיאל בשבדיה דיברו על ברזיל ופלה, במקביל לסיפורי הגולים של פונטיין, שאגב היה הראשון שכבש מול גילמאר הברזילאי.דהאן פונטיין ודבורין

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק