למטרות יחסי ציבור בלבד

ברשות המסים יודעים שלא ימצאו כלום בפרשת פנאן, אבל הם ממשיכים לחקור כדי להרוויח אינצ'ים בעיתונים. שלמה חסיד מסכם שבועיים של פרשה עם סוף ידוע מראש

שבת 31 אוקטובר 2009
שלמה חסיד

ביום שני ימלאו שבועיים להתאבדותו הטראגית של מוני פנאן ז"ל. שבועיים ימים, בהם התקשורת עסקה בצורה אינסופית בפרשת הבנק שלו. ואחרי שהפכנו בסיפור והפכנו, כלום לא מצאנו. לא עובדות מרשיעות, לא מסמכים, וגם לא עדויות. עם מה שנאסף עד עכשיו אי אפשר ללכת לבית משפט, וספק רב מאוד אם בסוף החקירה ימצאו משהו.

ובכל זאת העניין מסרב לרדת מסדר היום. הנה קטש מוזמן לבניין הגבוה שממול עזריאלי, וכמובן מכחיש שידע משהו. לפני זה היה הנפלד, אחריו שרף, בהמשך רגב, וביום ראשון שמעון בכבודו ובעצמו יפסיד יום עבודה כדי לעשות פורפרה מכל החוקרים.

וכך יעברו להם שבועות ארוכים, והסיפור הזה ישקע לתהומות הנשיה. הריח הרע יתפוגג לאטו, מכבי תזכה בעוד אליפות, הספנסרים שאולי יעזבו יוחלפו באחרים, והשופטים ימשיכו לעשות כבוד לאלופה הניצחית, הפעם כנראה בלי הריבית של מוני.

כל הטור הזה לא היה בא לעולם, אלא בשביל לומר משפט פשוט: מספיק לעבוד עלינו עם חקירה בכאילו. הרי החוקרים לא יודעים מה הם בודקים, הנחקרים בחיים לא יפלטו דבר מה בעל ערך, והקוראים כבר קרובים לאבד עניין בעלילה הפתלתלה, וכבר משוועים לפרשה חדשה עם גיבורים אחרים. 

במס הכנסה חוקרים כי הם חייבים לעשות את זה על פי הספר, ובינתיים הם לא מפספסים הזדמנות לעשות לעצמם יחסי ציבור, והכול בחסות תקשורת משועממת שחייבת למלא את האינצ'ים הפנויים בעיתונים. ואם עד היום מי שהתחמק מתשלומי מס נחשב לתותח של החבר'ה, מהיום הוא מוקצה, כמו מוני.

כעיתונאי אני יכול להעיד שלפחות עשר שנים אני מכיר את הסיפורים על מעשיו של פנאן. הרבה לפני שהתחלתי לסקר את מכבי זה נודע לי, ובהתחלה די התפלאתי שהעניין לא דלף. אחר כך כשעברתי לתל אביב הבנתי את השיטה: מי שרוצה שיתוף פעולה מצד מכבי, חייב לרקוד לצלילי החליל הבוקעים מנוקיה. אחרת הוא יידע אחרון על הזר שמוחלף, לא יזכה להיכנס לחדר ההלבשה בסיום המשחק, או לקבל תגובה מדרק שארפ שניה אחרי הצ'אקה שסידרה לפיני את הקריירה.

כשהתקרבתי עוד יותר למכבי והכרתי את מוני אישית, הופתעתי לגלות שהבן אדם מלא בטוב לב. אולי הוא בנקאי, אולי חלפן, ואולי היו לו עסקים מהתחום האפור, אבל באחד על אחד לא נתקלתי ביותר מדי אנשיים עם לב רחב ומבט אוהב כמו האמא תרזה של השחקנים, מוני ז"ל.

וחוץ מזה עוד עניין לסיום: ב-16 השנים של פנאן במכבי רק שתי אליפויות הוכרעו עם ריח מסריח. זה קרה בפרשת הפיצה, וכשטפירו בכה לסמי בכר. חוץ מזה מכבי תמיד הפגינה עליונות. הייתי מצפה מהחוקרים לבדוק נקודתית את שני המקרים האלה, ואם יתגלו ממצאים חותכים לפרסמם ברבים. אחרת יש להפסיק לבחוש בעניין הזה, כי הסוף הרי ידוע מראש.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק