דווקא שום. דווקא עכשיו

עם כל הכבוד לניצחונות על ראפיד וינה, הקריירה של אלי גוטמן עדיין לא המריאה לגבהים שמאפשרים את מינויו למאמן הנבחרת. ההזדמנות צריכה להינתן או למאמן זר או לווינר הכי גדול מבין מאמני ישראל

יום שני 09 נובמבר 2009
דורון ברגר
 זה החל ביום שישי האחרון. מיטב פרשני הכדורגל החלו בלובי כללי למינויו של אלי גוטמן למאמן נבחרת ישראל. הניצחון ההרואי על ראפיד וינה 0:3  שהגיע רק שבועיים אחרי החמישייה בבלומפילד, הביא את מיטב פרשני הכדורגל לקבוע – גוטמן הוא האיש הנכון במקום הנכון. 

אחד הציע אותו עם אלישע לוי,  אחר הציע אותו עם אייל ברקוביץ', אחרים טענו כי קריירת סולו של גוטמן בנבחרת היא הפיתרון של הכדורגל הישראלי.

רק לפני ארבע שנים סומן מאמן אחר כמועמד הבולט לזכות בתפקיד הרם. גיא לוזון פירק לחתיכות את פרטיזן בלגרד (חמישה בחוץ) והיו כבר מי שטענו שהוא האיש שצריך להחליף את אברהם גרנט בתפקיד. שנתיים אחרי כך, אותם פרשנים שלחו את לוזון לאמן בליגה השנייה, והעונה שמו שוב מוזכר כמועמד, הפעם לנבחרת הצעירה.

יש לי הרבה כבוד לגוטמן. כל מי שצפה בחלק מאימוניו לא יכול שלא להתרשם מהרמה הגבוהה המוצגת שם. גוטמן גם לא נכשל באף קבוצה בה אימן. אבל, וזה אבל לא קטן, הוא לא בדיוק הצליח בעשור האחרון. הקריירה שלו מאז האליפות עם הפועל חיפה  היא לא בדיוק מטאורית. בתואר האחרון הוא זכה, כאמור,  בשנת 1999. מאז לזכותו אפס אליפויות, אפס  גביעים ואפס גביעי טוטו. עוד נרשמו לזכותו , כמה גיחות לקפריסין ואימון בכמה קבוצות בדרוג השני בישראל .
גם בהפועל תל אביב גוטמן לא רשם בשנה וחצי האחרונות הצלחות ענק. הוא נשאר עם הקבוצה בליגה, בעונה הראשונה, והעפיל בקושי לגמר הגביע.

בעונה שעברה הודחה הפועל בשלב מוקדם מגביע אופ"א, והצליחה אומנם להתמודד על האליפות, אבל השיגה אפס ניצחונות על מכבי חיפה. כך שבינינו, הנבחרת עוד יכולה לחכות.
כי עם כל הכבוד לגוטמן, אם כבר מאמן ישראלי, ואם לא ממנים מאמן צעיר, יש רק מאמן בכיר אחד שעוד לא זכה להזדמנות. בסוף שנות השמונים אימן יצחק שום בהצלחה אדירה את בית"ר תל אביב, לאחר מכן עסק בענייני הנבחרת וכשחזר לאמן קבוצות, הוא רשם בעיקר הצלחות. 

נכון, הוא איבד אליפות עם מכבי חיפה בהפרש שערים, אבל המאזן שלו בתשע שנים הוא מופלא: שני דאבלים, אליפות הליגה השניה, שלוש העפלות לליגת האלופות והעפלה עם הפועל תל אביב לשלב הבתים של גביע אופ"א בו הצליחה הקבוצה לאחר כמה ניצחונות, ביניהם אחד ענק בחוץ על פאריס סן ז'רמן, להעפיל לשלב שאחרי שלב הבתים. 

אז נכון, שום הפסיד השבוע למכבי נתניה ונכון גם שבית"ר ירושלים עדיין לא ממש הרשימה העונה. אבל למי ששכח, בית"ר החלה את ההכנות שלה, שניות לפני שריקת הפתיחה, הקבוצה לא ביצעה רכש משמעותי וגם היום עתידה לא ברור כי בעל הבית מבוקש ברוסיה ומי יודע היכן מבלה עכשיו המאמץ הראשי. ואגב, היא הפסידה השבוע בחוץ למכבי נתניה, לא בבית להפועל רעננה.

ביומיים האחרונים שום כועס ובצדק. הוא דורש כבוד כי באמת מגיע לו. הוא דורש הערכה כי הוא אכן ראוי לה. אולי שום כועס גם כי גם הוא יודע שהוא כנראה לא יהיה המאמן הבא של נבחרת ישראל. כי מה לעשות, שממרום גילו ומעמדו הוא עדיין לא מחובר לצמרת העסקנים. הוא הרי עסוק מידי בלאמן כדורגל

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק