מועדון בדרך לאבדון

כל הכוכבים נמכרו, מחלקת הנוער מתאמנת במגרשים שכורים, האיצטדיון עומד לההרס ואפילו צבעי הכחול לבן המוכרים, הוחלפו במדים שחורים. התבוסה להפועל ת"א היא עוד מסמר בארון הקבורה הכחול. הפועל פ"ת לאן?

יום רביעי 11 נובמבר 2009
אסף בילגורי

הכדורגל הישראלי מדשדש במקום כבר שנים והעתיד נראה אפור, אבל לפחות מבחינתי הסיפור העצוב ואפילו הטראגי של הכדורגל הישראלי, הוא סיפורה של הפועל פ"ת. מועדון הפאר, שמחזיק בשיא שספק אם יישבר של חמש אליפויות רצופות, עם מחלקת נוער מפוארת שסיפקה לליגה שלנו שחקנים כמו ואליד באדיר, אדורם קייסי, יוסי שיבחון, טוטו תמוז ורבים אחרים, דועך במהירות ועקביות מדהימה, לעבר תהומות הנשייה של הכדורגל הישראלי וקורס תחת הניהול הכושל והמחפיר של קברניטי הקבוצה.

אלו שעוד העיזו להצהיר בתחילת העונה על "מקומות 1-4", כאילו לזרות עוד קצת מלח על פצעיהם של האוהדים השרופים ביותר, שאפילו הם החליטו העונה לעשות מעשה ולהחרים את משחקי הבית של קבוצתם האהובה, שהפכה להיות הבדיחה העצובה של ליגת העל. התבוסה 7:1 להפועל ת"א, המחפירה בתולדות המועדון הזה, היא עוד יתד בארון הקבורה של הפועל פ"ת - פעם מועדון פאר, היום מועדון מפורק, ללא נכסים, ללא אוהדים וללא עתיד.

אין אף קבוצה בליגת העל ולדעתי בכל הליגות המקצועניות בישראל, שהחליפה בעשור האחרון יותר שחקנים מאשר הפועל פ"ת, שמנהליה (מי?) והמאמנים אשר מתחלפים אצלה כמו גרביים, מצהירים ומקשקשים בכל עונה על "בנייה מחדש" ו"הצערת הסגל". כדוגמא לתהליך "הצערת הסגל" החליטו קברניטי הקבוצה לוותר בתחילת העונה על גיא ליפקה, המגן הימני המוכשר והמבטיח של קבוצת הנוער והנבחרת הצעירה, לטובת מכבי חיפה. במקומו של ליפקה, החזירו בהפועל פ"ת את אלי אברבנל, שבפברואר יהיה בן 33. ככה בונים עתיד ו"מצעירים" את הסגל בהפועל פ"ת מודל 2009/10.

הפועל פ"ת פגשה בשלושת המחזורים האחרונים את הפועל עכו, הפועל רעננה והפועל ר"ג, שלוש העולות החדשות, מהן היא חילצה בקושי 2 נקודות לרפואה. פ"ת חטפה שביעיה מהפועל ת"א, הקבוצה הרצינית הראשונה אותה היא פוגשת והיא עדיין לא פגשה את מכבי חיפה ואת יריבתה העירונית לדרבי, אותו היא מפסידה באורח קבע בשנים האחרונות, למעט הדרבי האחרון בעונה שעברה ועדיין היא מקדימה בשלוש נקודות בלבד את הפועל עכו, שמתחת לקו האדום. אז מול מי תיקח הפועל פ"ת נקודות? בדרך לטיפוס התלול למקומות "1-4", על פי דבריו של דני לוי בתחילת העונה.

הפועל פ"ת מעולם לא הצטיינה בשמירה על שחקני בית ובדאגה לאינטרסים שלה עצמה, אך הקיץ האחרון שבר כל שיא אפשרי בהתנהלות מועדון תקין, שרוב התקציב שלו מורכב מכסף ציבורי והציבור במקרה של הפועל פ"ת סובל עד מאוד. למעשה אם לא מחשיבים שחקני נוער וצעירים שעלו לבוגרים, גל כהן ושניר דורי היו השרידים היחידים מהסגל ששיחק בעונה שעברה ובקושי השאיר את הקבוצה בליגה. ככה זה שהסגל שלך בנוי משחקנים מושאלים שבאים להשתפשף על חשבון הפועל פ"ת כמו אבי ריקן, חן עזריאל, ג'וניור ויסה, שמעון אבו חצירה ואחרים. שחקנים שנתנו את הנשמה עבור הקבוצה בעונה שעברה כמו אייל שן ואורי אוזן, היו הראשונים שהתבקשו לקצץ במשכורתם וכמובן התפזרו כמו היתר לקבוצות ליגת העל, ששמחו לקלוט אותם. 

אם לא די במכירת הכוכבים הסיטונית עד כדי מחשידה, התככים, האינטרסים החבויים והעסקנות שמזהמת את המועדון המפואר הזה, בהפועל פ"ת עלו על עוד רעיון גאוני, שהצליח לנתק עוד יותר את הקבוצה מזהותה וממה שהיא מייצגת. צבעי הכחול לבן, שמזוהים עם הפועל פ"ת מאז ומעולם, הוחלפו העונה במדים שחורים, שמשקפים את העתיד של המועדון הזה: שחור משחור. אוהדי הפועל פ"ת שנהגו לפצוח בשיר הקבוע שלהם בשער 4: "כחול זה הצבע, כחול זה בלב.." ייאלצו להחליף את השיר ולפצוח בשירת "שחור זה הצבע, שחור בלב".

אותם אוהדים מסורים, שמילאו את האורווה בעונה שעברה והלכו עם הקבוצה לכל מגרש, גם בעונה שבה שיחקה בליגה הלאומית, דרשו בתחילת העונה למנות נציג מטעמם לדירקטוריון העמותה, על מנת ליצור שקיפות בקבוצה, שניהול תקין הוא ממנה והלאה, אך מלבד הבטחות שווא, לא נעשה דבר בכיוון הזה ומלבד חרם מנויים עליו הכריזו האוהדים בתחילת העונה, הם די חסרי אונים למול חבורת העסקנים שמנהלת את הפועל פ"ת ומובילה את המועדון לדרך ללא מוצא.

במבט על העתיד של המועדון הזה, אני מנסה למצוא שביב או קמצוץ של אופטימיות אבל לא מצליח. "איצטדיון האורווה", שמשמש כבית של הפועל פ"ת מאז מגרש האליפויות באברבנל, עומד להיהרס ובמקומו ייבנו ונבנים כבר עכשיו וילות יוקרה. מתקני האימונים של מחלקות הנוער של המועדון, שנבנו בכפר סירקין, אינם שייכים להפועל פ"ת, שהתרוקנה לגמרי מנכסיה והיו לה כאלה יותר מלכל מועדון אחר בישראל. המושיע של הפועל פ"ת לא נראה באופק, ואל תתפלאו אם המועדון הזה יילך בעקבות מכבי יפו או הפועל יהוד. כי מועדון שלא זוכר את עברו, איו לו עתיד.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק