רק בישראל זה יכול לקרות

אף אחד (כמעט) לא מבין כיצד יכול להיות שמוטי איוניר יושב בטלביזיה ומפרשן את השחקנים שהוא מאמן בנבחרת הצעירה. ובכל זאת הוא ממשיך

יום שלישי 17 נובמבר 2009
שלמה חסיד

הרבה גבות הורמו כאשר מינה ערוץ הספורט את מוטי איווניר לתפקיד הפרשן בתוכנית סיום המחזור, כיוון שחלק מהשחקנים משחקים אצלו בנבחרת הצעירה, ואחרים מועמדים להצטרף. ובכל זאת העניין הושתק, עד ששוב הוא עלה לדיון בעקבות כישלונו של איווניר בנבחרת הצעירה. כעת הגיע הזמן לעסוק בסוגיה לעומק. לצורך כך כינסנו פאנל מומחים לעניין.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, לשעבר, גברי לוי,  אמר אתמול  ל-TELESPORT: "אני לא מבין איך איווניר ממשיך ומפרשן בטלוויזיה ועוד בתוכנית שמדברת רק על כדורגל ישראלי (ליגה משלנו). זה פשוט חמור. זה פשוט מביך. זו פשוט שערורייה מצד איווניר ומצד אלה שמאפשרים לו לפרשן. לוי המשיך ותקף את ראשי ההתאחדות לכדורגל: "זה פשוט לא יאמן מה שהם עשו שם. גם איווניר, גם אלי אוחנה וגם אלון חזן ממשיכים לפרשן ודואגים לשבח כל הזמן את ההתאחדות לכדורגל והעומד בראשה, אבי לוזון, בלי שום בושה. זה כל כך שקוף וזה כל כך מביך".

דני לוי, היו"ר התוסס של הפועל פ"ת, גם כן עצבני: "כל מה שקורה בהתאחדות דורש ועדת חקירה. הפרשנות של איווניר זה עוד בדיחה בקומדיה של טעויות שמתרחשת שם. לנו לא מרשים להעסיק את דני ניראון כי אין לו תעודת פרו, ובוני גינצבורג שאין לו תעודה כזאת מועסק בהתאחדות, אולי כי יש לו ג'וב בטלויזיה".

נראה לך שיש קשר?

 "ועוד איך. כל המאמנים פרשנים האלה, התפקיד שלהם קודם כל ליחצ"ן טוב את ההתאחדות, עובדה שכל המאמנים שם הם גם פרשנים".

שלומי ברזל
, עורך מדור הספורט ב"הארץ" מסכים: "לא יאומן שכמעט כל המאמנים המועסקים בהתאחדות עובדים כפרשנים באמצעי התקשורת השונים, להוציא את טל בנין שמתרחק מעיתונאים. זה לא תקין ולא מריח טוב. אני אוהב לדבר עם אוחנה או איווניר על כדורגל, אבל נראה לי פסול שהם ישתתפו בתוכניות שמכסות את הנעשה בהתאחדות".

אז אתה נגד שאיווניר יפרשן את שחקני הצעירה?

 "ברור. הרי אם הוא יגיד משהו על שחקן שלו בטלויזיה, מחר הוא לא יוכל להביט לו בעיניים באימון. בעייני זה פסול מעיקרו. עוד דבר שרק אנחנו בכדורגל שלנו מרשים לעצמנו, ולא יכול להתרחש באף מקום אחר".

חיים ברעם, הפובליציסט הנודע, חושב קרוב לברזל: "אין זה סוד שאנחנו חיים במדינה חולה עם כדורגל במצב ממאיר, כאשר זה רק אחד התסמינים של המחלה. איווניר הוא פרשן לא רע. מאז שהחל לפרשן את בארסה הוא קצת נגמר מהבונקריסטיות שלו, אבל לתת לו לפרשן את השחקנים שלו?".

אז גם אתה מתנגד לכך?

"יש פה בעיתיות לשמה. איווניר צריך לגזור על עצמו שתיקה בענייני כדורגל ישראלי, כמתחייב מהיותו סוג של מאמן לאומי".

העיתונאי זוהר בהלול מתפלץ נוכח הפרשנות של מוטי איווניר: "אם דבר כזה היה קורה במדינה ערבית, או במדינה נידחת, שמאמן נבחרת יושב בטלויזיה ומפרשן את שחקניו, כולנו היינו צוחקים מהבטן ואומרים שפה זה לא יכול לקרות. ואני אומר: רק בישראל זה יכול לקרות. ממש כמו בתוכנית /של ארז טל".

ואין סיכוי שזה התנהלות תקשורתית תקינה?

"זה נוגד כל היגיון תקשורתי או היגיון בכלל. מה זה פה? קשטן יפרשן את בניון? מרדונה את מסי? אין לזה אח  ורע בשום מקום".

היחיד מאלה ששוחחנו איתם וגילה הבנה היה המאמן, שייע פייגנבוים. שייע סיכם: "גם בתור מאמן וגם בתור שחקן אתה צריך להיות ענייני. אתה צריך להסביר ולא צריכה להיות נגיעה של ניגוד עניינים. הבעיה מתחילה אם נכנסים אינטרסים אישיים. כאן מתחילה הבעיה. אפשר לסמוך על איווניר שירצה להצליח גם כמאמן וגם כפרשן,  ובתור שכזה עליו לדבר כדורגל נטו ואז הוא ימנע מחיכוכים מיותרים. הקהל יודע לזהות אינטרסים. אי אפשר לעבוד על אנשים. אם אתה משבח מישהו שמשחק רע, אתה זה שיוצא מטומטם".

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק