עם כל הכבוד למתח

שיטת הקיזוז פשטה את הרגל עוד לפני שיצאה אל הפועל. זה פשוט לא יהיה הוגן שאלופת המדינה והיורדות ייקבעו באופן שכל קשר בינו וביו ӡפורטיביות הוא מקרי בהחלט

יום ראשון 11 אפריל 2010
דורון ברגר

 אחת האגדות הנפוצות בכדורסל הישראלי היא כי רק שיטת הפלייאוף יכולה להיות מונהגת בכדורסל הישראלי. אחרת, טוענים קברניטי איגוד הכדורסל, תזכה מכבי תל אביב באליפות כל שנה ולא יתפתח לעולם שום מאבק אמיתי על הכתר.

אלא שהעובדות כבר יותר מ-40 שנה מוכיחות אחרת, מכבי תל אביב זוכה באליפות כמעט כל שנה ואיבדה את האליפות רק פעמיים. את המקום הראשון בסיום הליגה הסדירה, היא דווקא הפסידה כבר שלוש פעמים. לפיכך, לולא הייתה מונהגת שיטת פלייאוף, הייתה מכבי תל אביב מאבדת את האליפות כבר 3 פעמים ב-17 השנה האחרונות, כך שהמרוויחה הגדולה בעצם משיטת הפלייאוף היא דווקא האלופה הנצחית.

מי שהחליט על שיטת הקיזוז בליגת טוטו בכדורגל הם ראשי ההתאחדות לכדורגל, אבל מי שבנה את השיטה הזאת הם המנכ"ל והסמנכ"ל, אורי שילה ורותם קמר. שניהם עורכי דין ושניהם חששו לפני כשנתיים מהנורא מכל - השתלטות של ארקדי גאידמק על הכדורגל הישראלי. שאף אחד לא יספר לכם אחרת, שיטת הקיזוז עלתה רק בעקבות החשש שארקדי גאידמק ימשיך לבנות כאן סגל מפלצתי בכל עונה והמתח ייגמר אי שם באמצע פגרת החורף. משום מה, שילה וקמר לא לקחו בחשבון שגאידמק עשוי לברוח יום אחד לרוסיה ולהשאיר אותנו עם כדורגל שפוי ביותר.

הפועל תל אביב נותנת עונה מצוינת, יש אומרים הגדולה ביותר שלה בכל הזמנים. הכדורגל שלה מלהיב, איתי שכטר וגילי ורמוט עושים יחדיו דברים שלא יאומנו, הבעיה שיש מי שעושה את זה טוב יותר. אחרי 30 מחזורים מכבי חיפה מובילה את הליגה ב-6 נקודות הפרש, כמעט ולא איבדה נקודות בביתה, ניצחה את הפועל תל אביב בחוץ וכמו הפועל הביסה את מרבית קבוצות התחתית דיי בקלות. ובכל זאת, בזכות שילה וקמר, מכבי חיפה נמצאת כיום מרߗק של משחק אחד רע מאובדן אליפות.

שיטות של פלייאוף וקיזוז יכולות להיות נהוגות כמעט בכל מפעל, אך לא בכדורגל. יש היגיון בשיטת משחקי פלייאוף במשחקי כדורסל, פוטבול, בייסבול או טניס,  פשוט משום שהם שונים מאוד מענף הכדורגל. 

הכדורגל הוא ענף הספורט היחיד שבו אתה יכול להיות יותר רע ולנצח. אין מצב בכדורסל שקבוצה שתשחק גרוע מול קבוצה שמשחקת תנצח בו, או שחקן טניס ביום חלש שמצליח לנצח את רוג'ר פדרר.

בכדורגל זה יכול לקרות - קבוצה יכולה להסתגר בהגנה, לאבד כדורים, שחקניה יכולים להיות מורחקים בכרטיסים אדומים ובכל זאת היא יכולה לגנוב תיקו בהתקפה מתפרצת או אפילו ניצחון. זו הסיבה שבכדורגל זה פשוט לא הוגן לעשות משחקי פלייאוף, כי אותה גניבת משחק יכולה להתרחש  מחזור או שניים מהסיום ולמנוע מהקבוצה הטובה לאורך העונה לזכות בתואר ש۞גיע לה.

ואגב, בליגה הלאומית המצב אבסורדי במיוחד. הפועל אשקלון, בעונה מגה קטסטרופלית, נמצאת פתאום שתי נקודות ממבחני העלייה. הפועל ירושלים, שהפסידה בשבועות האחרונים לכל מה שזז, עוד יכולה להישאר בליגה. 

אין בזה שום היגיון ועם כל הכבߕד למתח, את ההחלטה הזו חייבים לשנות בעונה הבאה.

תגובות

טלספורט בפייסבוק