הדרבי הכי גדול של פתח תקווה

סיפור לשבת: הפועל ומכבי פ"ת, שהיו השבוע במוקד חילופי מאמניהם, נפגשות לדרבי של תחתית. ב-1956 היה מפגש השיא בין השתיים, כשמכבי הייתה במקום הראשון. משחק וסיפורים בטעם של פעם

שבת 28 נובמבר 2009
אשר גולדברג
השבוע היו הפועל פ"ת ומכבי פ"ת במוקד ההתעניינות בעקבות התפטרות מאמניהם (נראון ורוני לוי) ומינוים של פרדי דוד ושביט אלימלך. השניים יובילו בשבת את קבוצותיהם לדרבי של אם-המושבות.

ראשי המועדונים גייסו לצורך המשחק את סיפורי העבר והתקשורת המקומית חגגה את סיפורי העבר, בהם הדרבי הפריד בין חברים ומשפחות, בין מעמד האיכרים (מכבי) לפועלים.

בחודש פברואר 1956 ביקרה בארץ הקבוצה האוסטרית קאפפנברג, שקיימה באם המושבות שלושה משחקים שהיו מפגשי השקט שלפני סערת הדרבי. קאפפנברג סיימה בתיקו 2:2 עם הפועל פ"ת, גברה על מכבי פ"ת 1:2 ועל נבחרת העיר פ"ת 0:1. השחקנים נפרדו באמירה: "להתראות בדרבי".

המחזור העשירי התקיים בתאריך ה-16.2.1956, כשמכבי פ"ת במקום הראשון עם 16 נקודות. להפועל פ"ת, השלישית בטבלה, היו 13 נקודות בליגה של שתי נקודות לניצחון. שחקני שתי הקבוצות ויתרו על יום עבודה בשישי וניסו להתרחק מהאוהדים. אספות השחקנים שהתקיימו היו נרגשות. שחקני הפועל פ"ת, שהחזיקו בתואר האליפות ב-1955, השתעשעו בבית הפועל במשחק פינג-פונג. המכבים התכנסו בבית האיכר והשמיעו קולות של אפשרות לזכות בתואר האליפות.

6,000 צופים מילאו את היציעים, רובים הגיעו מוקדם לתפוס מקום טוב ביציעי העץ הרעועים של מגרש מכבי פ"ת ברחוב שטמפפר. המקדימים ראו דרבי של ליגת המילואים ונהנו משבת חורפית שטופת שמש. 

שחקני מכבי פ"ת צפו מקומת חדרי ההלבשה בדרבי המילואים. משה לבקוביץ' פלט לעברו של השוער, חיימקה בוך: "תראה את מספר 7 של הפועל, שלמה נהרי. הוא עושה קרקס מההגנה שלנו".  בוך לא התייחס לאמירה.
הפועל פ"ת גירסת שנות ה-50

מעבר לכביש של רחוב שטמפפר, במרחק 120 מטר, התאספה הפועל פ"ת במגרשה ברחוב אברבנל. במקום נוצרה מהומה, כשהקשר אשר זליקוביץ' ניהל ויכוח סוער עם ההנהלה ולא הסכים לדברי ההנהלה לעלות למשחק. המאמן משה ורון ביקש את שלמה נהרי, ששיחק באותו זמן בליגת המילואים.

בהפסקה נאמר לנהרי, שכבש 2 שערים, להתייצב אצל משה ורון. נהרי טס והגיע לחדר ההלבשה לבוש בבגדי הכדורגל. ורון חיבק את השחקן שהגיע מהפועל רעננה ומסר לו את החולצה מספר 7: "אל תתרגש, סטלמך וקופמן יעזרו לך".

שופט המשחק גבה הקומה, אהרון ורנר, ההוביל את שתי הקבוצות למרכז המגרש. מכבי פ"ת שיחקה בהרכב הבא: חיים בוך, משה טורקניץ', ישראל בן-דרור, זיגי זילברשטיין, דב שניידמסר, דרור רבינזון, אמנון כרמלי משה לבקוביץ', אליעזר שפיגל, גדי נאדל, שלום ברנרד.

הפועל פ"ת שיחקה בהרכב: אבשלום שמחי, ראובן יפת, דודו קרמר, אורי קרני, שמואל סגל, יהודה רביוב, שלמה נהרי, נחום סטלמך, צביקה מרקוס, בועז קופמן, זכריה רצאבי.

שתי הקבוצות אימצו את הפתגם שהחל להשתרש באותם ימים בכדורגל שלנו: "ההגנה הכי טובה היא ההתקפה".

ליזר שפיגל (אבא של גיורא) הוכיח בגיל 33 שהוא עדיין מהטובים בליגה. בדקה ה-7 סידר לו הצעיר משה לברקוביץ' מצב מול שמחי, 0:1 למכבי אבלשום פ"ת. הצהלות ביציעי מכבי הושתקו על-ידי נחום סטלמך, בשני מהלכי כדורגל קבוצתיים בדקה 14 ואחר-כך בדקה ה-35, כשסטלמך מכניע באומנות את חיימק'ה בוך, שוערה המצטיין של מכבי. לבקוביץ' הספיק לבעוט כדור אדיר לעבר שער הפועל פ"ת אך במחצית התוצאה 2:1 לפועלים.

השער השני של סטלמך היה נושא השיחה בהפסקה וההתלהבות ממבצעו של מספר 8, שכדרר ממחצית המגרש ועבר חמישה שחקנים כאילו היו עצים של פרי הדר בפרדס הסמוך.

מכבי פ"ת הציגה כשרון חדש, שחקן טכני ולוחם בשם גדי נאדל. נאדל לא ספר את הבלם, אורי קרני, ואת המגנים סגל וקרמר. בתוך 3 דקות, 61 ומיד אחר כך בדקה ה-64, היו עליו ערמה של חבר'ה על הדשא בזכות צמד שערים מרהיבים שעשו מהפך, 2:3 למכבי.

הפועל הייתה עדיין בהלם כשלבקוביץ' חטף כדור, מסר לספיגל שסידר לשלום ברנרד האלגנטי שער בדרבי, 2:4 למכבי פ"ת. קריאות העידוד של אוהדי מכבי הושתקו מעט בדקה ה-72, כשצביקה מרקוס, הכישרון הצעיר והמבטיח, מסר לבועז קופמן שהכניס מתח למשחק וכדור לרשת של בוך. מכבי עדיין ביתרון, 3:4.

הדרבי הפך לקשוח וכניסות חזקות הדדיות גרמו לשופט ורנר להזהיר את סגל, קרמר, רביוב וקופמן. כמו את שניידמסר, בן-דרור, טורקניץ' ורבינזון.  בדקה ה-81 תושבי פ"ת שמעו את הצעקות מהמגרש ברחוב שטמפפר. שלמה נהרי הפך לגיבור היום והשווה את התוצאה ל-4:4, תוצאה שחילקה את הנקודות בין הצדדים..

במשחק צפה אברהם שפירא, השומר המפורסם של המושבה בתחילת דרכה. שפירא אמר: "הסגן שלי, אבשלום גיסן, היה גאה בקבוצתו. אתם יודעים שהוא היה הקפטן של מכבי פ"ת ונפל ב-1921 בהגנה על המושבה".

הלוואי דרבי כזה בשבת לתשומת לבכם, אלימלך ופרדי דוד.


מכבי פ"ת של שנות ה-50

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק