זיכרונות מפעם

לא צריך להסתנוור מהניצחון על הצהובים על הירוקים. מכבי ת"א נמצאת בתהליך של בנייה, יציקת היסודות והיא עדיין לא מספיק טובה, אבל מכבי ת"א הופכת בעצמה לאתגר וייקחו אותה היום יותר ברצינות

יום שלישי 01 דצמבר 2009
שלומי לויה

 אוהדי מכבי ת"א לא זוכרים מתי התעוררו עם חיוך רחב על השפתיים, כמו הבוקר, כמה שעות אחרי הניצחון על האלופה והמובילה, מכבי חיפה. זו הייתה הרגשה מוכרת, טעם של פעם, בזמנים בהם מכבי ת"א הייתה כוח דומיננטי בצמרת הכדורגל הישראלי, שהתמודדה בכל שנה על תואר ונשמה במשך עונה שלמה אוויר פסגות.

מכבי ת"א של היום רחוקה מהימים ההם. כרגע היא מסתפקת בלהסתכל לקבוצות הגדולות של הכדורגל שלנו בלבן של העיניים. את הדרבי מול הפועל היא סיימה עם עוד מפח נפש לאוהדים שלה ועוד הפסד כמיטב המסורת בשנים האחרונות, אבל דווקא מול מכבי חיפה היא הצליחה להחזיר קצת מהכבוד והגאווה. הצהובים עדיין לא ברמה של שתי הראשונות וזה לא ישתנה גם עם חזרתו הצפויה בשבועות הקרובים של מאור בוזגלו.

כל הליגה, אפילו בהפועל ת"א, החזיקו למכבי ת"א אצבעות על מנת שתעשה את מה שלא הצליחה עד כה אף קבוצה בליגת העל שלנו לעשות – לקחת נקודות ממכבי חיפה ולנסות לייצר קצת יותר עניין בליגה, שנדמה היה שהולכת להיות די צפויה עם סוף ידוע מראש. אותה מכבי ת"א, שקיבלה שלישייה מהפועל חיפה ולא יכלה להפועל עכו, מנעה ממכבי חיפה למלא את הציווי של הנשיא שלה: "תראו להם מי הבוס" והכניסה קורטוב של עניין לליגת העל והכל, כמובן, בזכות החישובים המבוססים על הפחתת הנקודות המתוכננת בהמשך העונה.

שקט, בונים פה

לא צריך להסתנוור מהניצחון על הצהובים על הירוקים. מכבי ת"א נמצאת בתהליך של בנייה, יציקת היסודות והיא עדיין לא מספיק טובה על מנת לתת פייט אמיתי במשך עונה שלמה למכבי חיפה ולהפועל ת"א. ייקח זמן עד שבקרית שלום יצליחו לסגור את הפער האיכותי משתי המובילות. שתיהן, נזכיר למי ששכח, עדיין מתמודדות עם העומס שכרוך בהשתתפות במסגרת האירופאית מבלי שהדבר מפריע להן להיות שתי הקבוצות הדומיננטיות בישראל.

נזכור שלבלומפילד עלתה אתמול מכבי ת"א כאנדרדוג מובהק. בכדורגל, כמובן, הכל יכול לקרות (עיינו ערך אלקורקון), אבל אף אחד לא היה מרים גבה אם מכבי חיפה הייתה משיגה את ניצחונה ה-11 ברציפות. מכיוון שהעונה לא מדברים במכבי ת"א על אליפות ונותנים לצעירים להשתפשף בלי הרבה לחץ על הכתפיים, יש גם הישגים נקודתיים כמו המשחק של אתמול. הוא חשוב לביטחון, הוא חשוב למסורת, הוא יחזיר אוהדים ליציעים, אבל אסור להתרפק עליו ולהמשיך לעבוד וליצור המשכיות.

אגב, כמו השנה, גם בעונה הראשונה של אלי כהן במכבי ת"א, שהגיע אחרי עונת הנפל של הגלאקטיקוס, לא היו הרבה ציפיות ממכבי ת"א. ואז, כשהלחץ לא מבעבע מתחת לרגליים ואין יותר מדי מה להפסיד, מכבי ת"א ניפקה עונה סבירה ביותר יחסית לציפיות.

כמו כן, באותה שנה צמחו ולבלבו שני מגינים צעירים, יובל שפונגין מימין ואורי שטרית משמאל. בתל אביב כבר היו בטוחים שלפחות בצדדים בהגנה אפשר להיות שקטים לשנים ארוכות. הציפיות והתקוות התבדו וההבטחות נמצאות היום על הספסל עם סימן שאלה גדול לגבי העתיד.

מכבי ת"א חשקה בשנתיים האחרונות בדדי בן דיין, אבל בסוף הביאה בקיץ לצד שמאל של ההגנה את יובל גפני שתפס את המקום של אורי שטרית ובמשחקים האחרונים שטרית מוצא על הספסל גם את יובל שפונגין, התקווה הגדולה, שאיבד את מקומו בהרכב לדור מלול.

זה המקום להגיד כמה מילים טובות על אבי נמני, שלא התעלם מהדעיכה ביכולת של שפונגין ולא היסס להוריד את אחד הבאנקרים בהרכב שלו לטובת מלול, שבינתיים והדגש הוא על בינתיים, עושה עבודה טובה מאד ומשכיח את שפונגין. שפונגין צריך לקבל היום החלטה על המשך עתידו. האם הוא משנס מותניים ונותן פייט כדי לחזור להרכב ולהזכיר את אותו שחקן שגם הגיע לנבחרת ישראל, או שהוא יוצא החוצה לקבוצה אחרת כדי לצבור דקות משחק.

בכל אופן, יש הבדל גדול בין מצב שבו נותנים לך לרוץ וטעויות מתקבלות בסלחנות למצב שבו יש על מה לשחק ויש מה להפסיד. אין הרבה שחקנים שמסוגלים לעמוד בלחצים הכרוכים בלהיות שחקן במכבי ת"א כשמשהו מונח על הכף.

מחלות ילדות של קבוצה צעירה

הרבה שחקנים צעירים, רובם תוצרת בית, משחקים העונה בהרכב של מכבי ת"א. כיף היה לראות אתמול את ליאור ז'אן כגרזן בלתי ניתן לעבירה בקישור האחורי ואת ניסו קפילוטו במרכז ההגנה, בתצוגה שגרמה להרבה אנשים לשכוח מהשם איגור טומאסיץ'. גם לתמיר כחלון ולשירן ייני היו את הדקות הטובות שלהם. דווקא אחד מהיותר מנוסים ושממנו מצפים להביא את הברק וההברקות, איביצ'ה אילייב, היה מאופק ולא הורגש יותר מדי.  מאיוקה כבש שער מצוין, אבל בשני מצבים אחרים העדיף להיות אנוכי ולא למסור לשחקנים בעמדה טובה יותר, אבל גם את זה כמובן ניתן לייחס לחוסר בשלות. עם לירן שטראובר בשער יש על מי לסמוך. לירן ניפק במחצית הראשונה שתי הצלות גדולות, ובלעדיו הדברים היו נראים אחרת.

בקבוצה צעירה גלומים בכך יתרונות כמו מחויבות והשקעה, אבל גם מחלות ילדות של קבוצה צעירה כגון חוסר יציבות ויותר מדי פיקים ביכולת תוך כדי אותו משחק.

כך למשל, אחרי מחצית ראשונה טובה בב"ש, עם שלושה שערים שגמרו את המשחק, מכבי ת"א עלתה למחצית השנייה כדי להעביר את הזמן ולא כדי לדרוס את היריבה שלה והיא בהחלט הייתה יכולה לעשות מהפועל ב"ש קציצות. גם נגד מכבי חיפה אתמול, אחרי מחצית ראשונה משובחת, עם הצטרפות של הרבה שחקנים לרחבה ושער יתרון, במחצית השנייה, הצהובים נסוגו אחורה והשאירו את היוזמה לירוקים. אפשר היה לראות את אבי נמני מסמן לשחקנים שלו יותר מפעם אחת לצאת קדימה ולא להסתגר ולהזמין התקפות ירוקות, שאתמול לשמחתם ומזלם של הצהובים לא הסתיימו בשער, גם תודות למשחק הגנה נכון וצפיפות בהגנה.

מבט לעתיד

הניצחון על חיפה העלה אצל רבים את השאלה: "איפה היו השחקנים האלו והלחימה הזו עד כה"?, שאלה שגם במכבי ת"א בטח בודקים לעומק. חוץ מזה, וגם זו קלישאה חבוטה אם כי נכונה, נגד מכבי חיפה, קבוצה של ליגת אלופות, עם אתגר להיות הקבוצה הראשונה שלוקחת ממנה נקודות, לא צריך לדבר בכלל על מוטיבציה.  אחרי שני ניצחונות רצופים, מכבי ת"א הופכת בעצמה לאתגר וייקחו אותה היום יותר ברצינות. מעניין יהיה לראות איך הילדים של נמני יעברו את מבחני האופי הבאים.
 

 


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק