זכרונות מדרבי הפרברים

סיפור לשבת: הדרבי הגדול של ת"א נשאר המשחק בין מכבי להפועל. היו גם דרבים קטנים נגד מכבי יפו ובית"ר ת"א. היה גם דרבי בין שמשון לבני-יהודה. "דרבי הפרברים הלוהט", זכרונות מהשכונה ומהכרם

שבת 05 דצמבר 2009
אשר גולדברג
 מאז 1929, כשמכבי ת"א והפועל ת"א נפגשו למשחק כדורגל, זכה העימות לתואר "הדרבי הגדול של ת"א". היו עוד מפגשי ענק מול קבוצות מת"א, שלא נפלו באיכות ובלהט מהדרבי הגדול. בית"ר ת"א, מכבי יפו, שמשון ת"א, בני יהודה ת"א היו כאן וסיפקו כותרות.

היה עוד דרבי שהתחיל בליגה העליונה בתחילת שנות ה-60. קראו לו "דרבי הפרברים". זה היה הדרבי בין שכונת התקווה עם קבוצת בני יהודה לשמשון ת"א, הקבוצה מכרם התימנים. המשחקים היו עמוסי עניין, יצרים וכדורגל ששימש לנושאי שיחה שבועות רבים לפני ואחרי המשחקים. השחקנים היו תושבי השכונה והכרם, בסימטאות הכירו כולם את כולם. בשוק הכרמל של כרם התימנים ושוק שכונת התקווה, הרעישו עולמות סביב הכדורגל, עוד לפני שאהוד בן טובים וגידי דמתי בעטו בכדור.

בני יהודה העפילה ראשונה לליגה הבכירה בשנת 1959 ושמשון ת"א עונה אחת אחריה. כוכבי הכדורגל הגדולים של חורף 1960 היו בתל אביב, השמות הנוסטלגים כמו יעקב חודרוב, שייע גלזר, גדעון טיש, אמציה לבקוביץ', בורוס ג'וג'וסיאן, רפי לוי, רחביה רוזנבוים ונח רזניק. אבל בסימטאות השכונה והכרם היו מלכים ונסיכים שמותיהם של יעקב גרונדמן, דני לוי, מרקו וברה עבוד, דני לוי, יוסף מהלל, יצחק מזרחי, אברם מזרחי, אמנון יפת ושמעון כהן.

בחודש דצמבר 1960, לפני 49 שנים התקיים בליגה הראשונה דרבי הפרברים מספר 1. שמשון אירחה את המשחק וראשיה סיכמו על הצגה כפולה. באיצטדיון המכביה עם מכבי ת"א. בהצגה הראשונה בשעה 12 בצהריים, הביסה מכבי ת"א בדרבי הקטן את בית"ר, 0:3. 

העיתונאי שסיקר את "דרבי הפרברים" בין שמשון לבני יהודה, בעיתון המיתולוגי חדשות הספורט, היה איש הכדורסל, ישראל פז, שכתב: "נדהמתי מזרימת הקהל העצומה. רבבת צופים הייתה במגרש כבר לפני השעה ה-12. הצפון הזוהר של ת"א, הפך לפרבר של כרם התימנים ושכונת התקווה. האלפים צעדו ברגל ברחובות דיזינגוף ובן יהודה, באווירה צבעונית ומלהיבה".

דרבי הפרברים הראשון ב-24 בדצמבר 1960 לעיני 12 אלף צופים, נכנס להיסטוריה בהרכבים הבאים. שמשון ת"א: רמי לוף, מישאל, מלכה, א.מזרחי, אלי כהן, מדר, קינדל, פאצ'י צדוק, יפת, מדינה ומלחי. הרכב בני-יהודה: באייער, מ.כהן, אזולואי, אלוני, דני לוי, אלדורץ, טסה, מהלל, זכי מזרחי, גרונדמן, ברה עבוד.

בדקה ה-12 הוכרע המשחק לטובת כרם התימנים, על-ידי הקיצוני הימני אמנון יפת, 0:1. בלילה היו המסעדות בכרם מפוצצות, וברחוב אצ"ל בשכונה היה שקט. בשכונת התקווה המתינו בסבלנות ובדריכות ל"דרבי הפרברים", שהתקיים ב-9 בדצמבר 1961, בעונה שאחרי הפסד במכביה. 

8,500 צופים מילאו את המגרש בשכונה בדרבי, המרפסות והגגות הסמוכים. מאמן הנבחרת הלאומית, גיולה מאנדי, נכח במשחק. לפני השופט, אברהם בן-רובי, נצבו בשורה השחקנים נרגשים. בני-יהודה: מרקו עבוד, תם, אזולאי, גרונדמן, דני לוי, אלוני, ברה עבוד, טסה, מזרחי, מהלל ושמעון כהן.  שמשון ת"א: שמחי, מלכה, משעל, מזרחי, א.כהן, מדר, א.יפת, פאצ'ה צדוק, בצלאל, מ.יפת ושמעון כהן.
 
בשערה של בני יהודה ניצב מרקו עבוד (בצילום מימין), שעבר הסבה מקצועית מחלוץ לשומר הרשת. בהתקפה שיחק האח "ברה", חלוץ שהיה מהיר יותר מהכדור. "ברה" עבוד היה מראשוני המקצוענים ושיחק במשך 4 חודשים בגלאטסראי הטורקית, לפני ששב לשכונה.

יעקב גרונדמן (הפולני היחיד) היה מנהיג הקישור האחורי ולצידו בשכונה בלט יוסקה מהלל (הרי בפלאפונטה) בשל דמיונו המופלא לזמר האמריקאי. בשמשון ת"א בלטו שמעון כהן, ששוחרר מהפועל ת"א, לצידם של מרדכי (פאצ'י) צדוק, "אבם" מזרחי והבלם הנפלא, אלי כהן.

בני יהודה הייתה טובה בהרבה וניצחה 0:2. בדקה ה-18 נפל "שער העונה" של 1961/62 לפי התאור של העיתונאי אברי בן-שלום. "מישאל איבד כדור לברה עבוד, שמיהר תוך ריצה להרים כדור מצוין בקשת לקו האחורי, שם הצטרפו חבריו באיחור בשל מהירותו של עבוד. לכדור הגיע יוסף מהלל, שפגש וב במרחק 24 מטר משערו של שמחי. הכדור נעצר מהטיל מהאוויר רק ברשת העליונה, 0:1 ושאגות אדירות בשכונה".

הניצחון הושלם בדקה ה-34, כשזכי מזרחי מסר לגרונדמן שתוך ריצה בעט פנימה את השני.  בהמשך יצרו ה"שמשונים" מספר מצבים משלהם על-ידי צדוק, מדר ויפת שמצאו את מרקו עבוד "מתאבד" על הכדורים באוויר ועל הקרקע.

רוב הצופים, כמנהג הימים ההם, מיהרו להצגות בבתי הקולנוע של אלנבי, חן, מיגדלור, אסתר ומוגרבי. בחצות המתינו אלפים ליד בית הדפוס של עיתון "חדשות הספורט" ורכשו אותו. העיתון הוכנס אחרי הקריאה בגאווה לכיס האחורי של המכנסיים. הכותרת נשארה מגולגלת כלפי חוץ: "ניצחון ראשון לבני יהודה בלאומית על שמשון ת"א.


גרונדמן (עם היד למעלה) על הדשא

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק