כרוניקה של כישלון ידוע מראש

למרות שליגת העל מודל 2009/10 חלשה יותר מאי פעם, הפועל פ"ת, פעם הקבוצה של מועדון פאר בכדורגל הישראלי, נמצאת בדרך לליגה הלאומית גם בבוגרים וגם בנוער. אסף בילגורי מנסה להסביר מדוע

יום ראשון 25 אפריל 2010
אסף בילגו׫י

בהפועל פ"ת עומדים להשלים העונה דאבל - ירידת ליגה בבוגרים וגם בנוער, דאבל אותו הם השיגו לא מזמן. רק לפני 4 שנים הפועל פ"ת, אז בבעלותו של רונן אלעד הצליחה לשחזר את "ההישג" כאשר גם קבוצת הבוגרים וגם קבוצת הנוער, שבעבר היתה שם דבר בכדורגל הישראלי ירדו לליגה הלאומית, אך חזרו לליגת העל עונה לאחר מכן.

כדי להבין מדוע המועדון המפואר הזה שוקע במצולות הכדורגל הישראלי, לא צריך ללכת רחוק. הפועל פ"ת הושפלהȠבשני המחזורים האחרונים מול הפועל עכו ומכבי אחי נצרת, אולי שתי הקבוצות החלשות בליגת העל. את אחד השערים בשבת לזכות אחי נצרת כבש שחקן בשם יניב לוזון. לא, לא מדובר בצאצא של שושלת הלוזונים מעבר לכביש, אלא בשחקן שהוליך בזמנו את הפועל פ"ת לזכייה באליפות הנוߢר לצידו של יוסי שיבחון והצטיין בעונת העלייה של הפועל פ"ת לליגת העל רק לפני שנתיים. המהלך הראשון שביצע רונן אלעד מיד עם העפלתה של הפועל פ"ת לליגת העל, היה מכירתו של יניב לוזון לבני סכנין.

לפני שני מחזורי ליגה הפסידה הפועל פ"ת בבۙתה להפועל עכו. את השער השני של עכו כבש הבלם איציק כהן. כמו לוזון, גם איציק כהן הבלם כיכב בעונת העלייה של הפועל פ"ת והפך לחביב האוהדים, אך גם הוא נבעט מהמועדון בדלת הראשית. מדוע הוא נמכר? התשובה אצל פטרוני הפועל פ"ת. אבל בעצם מי הבוס בהפועל פ"ת? דני לוי? מאיר שמיר? גל חצור? תומר סיני? גם זה לא ברור.

בהפועל פ"ת ערכו ישיבות חירום בליל שבת, מיד לאחר ההפסד המביש לאחי נצרת. הם לא מבינים איך הם נמצאים במקום כל כך נמוך, למרות הרכש "המפואר" שביצעו. הפועל פ"ת מודל̠2009/10 שברה בקיץ האחרון את השיא של עצמה - לא פחות מ-39 שחקנים שונים שותפו במשחקי הליגה לאורך העונה. יותר מכל קבוצה אחרת בליגת העל ואולי אפילו בעולם. גל כהן, הקפטן של הקבוצה הזו הוא השחקן היחיד ששרד מהעונה הקודמת. על המשכיות ויציבות לא שמעו שם למעלה במלאבס?

אולם, כדי להבין באמת מדוע דווקא הפועל פ"ת תרד העונה לליגה הלאומית ולא הפועל ר"ג או הפועל עכו למשל, צריך רק להציץ ברשימת השחקנים שהצטרפו להפועל פ"ת בקיץ - עידן סרור, אלי ביטון, ראובן עובד, אלנתן סלמי, ג'ונתן אסוס וסאלם אבו סיאם. כולם שחקנים שאיבדו את דרכם ונמצאו בנקודת שפל בקריירה שלהם, אך דווקא הפועל פ"ת היתה זו שבחרה לתת להם הזדמנות. בעבר, הפועל פ"ת היוותה בית השבחה לשחקנים. שחקן שנתן עונה אחת טובה נמכר מיד למכבי חיפה, מכבי ת"א, בית"ר או הפועל ת&ɱuot;א. בהפועל פ"ת מודל 2009/10 שינו קונספציה, מבית השבחה הם עשו הסבה למוסד שיקומי. שחקנים שלא השתלבו בשום מקום מגיעים לקבוצה של דני לוי כדי להציל את הקריירה.

אבל מה עם האינטרסים של הפועל פ"ת? איך יכול להיות שמועדון כזה מפואר איבד לגӞרי את זהותו? בימים אלו מגבשים אוהדיה המסורים של הקבוצה הזו את איגוד האוהדים שהקימו. המיזם הראשון של האיגוד היה פרוייקט הנוער - כאשר המטרה היא להנחיל את המורשת של המועדון הזה, שפעם היה שם דבר בכדורגל הישראלי, בקבוצות הצעירות של האגודה. כפי שזה נראה כרӒע, האוהדים האלו הם התקווה האחרונה בהחלט והיחידים שיכולים להציל את המועדון הזה מסגירה.

תגובות

טלספורט בפייסבוק