איזה בוקר של כיף

הרגשה מצויינת להתעורר לבוקר מיוחד, שבו שברת את אחד השיאים הגרועים ביותר בתולדות הכדורגל האירופי ואולי אף העולמי. השלווה והרוגע תפסו גם את אייל כהן בחזרה מר"ג

יום רביעי 09 דצמבר 2009
אייל כהן

בוקר טוב חיפה, או יותר נכון בוקר מצויין מכבי חיפה. בדרך כלל בסיפורי אגדות, תמיד מתחילים עם קולות הציפורים המצייצות, ריחות הסחבלים, הפרחים ואפילו קולות הגלים המתנפצים בעיר תיירותית פורחת, צוהלת ושמחה, שמנוהלת על ידי מלך נחמד ואדיב.

אולם באגדה האורבנית בעיר הנמל הצפונית קולות וריחות אלה לא נשמעו הבוקר הזה. בדרך כלל ביום טוב בחיפה נשמעים בעיקר צופרי האוניות, שפורקות הסחורה, וכמובן הריחות הנעימים שהם בעיקר מהמפעלים במפרץ שמזהמים כאן כל חלקה טובה ואולי גם מדי פעם צצות להן זעקות מובטלים והעניים ששוטפים את העיר ואף אחד למעשה לא שומע.

אבל צבע אחד כן מבצבץ לו - הצבע ירוק, שביום שלישי האחרון, הוא הפך לכתם שחור כמו עשרות ליטרי נפט שדלפו להן מאוניית ייבוא ענקית במפרץ הפרסי. אין ספק כי לעכל את הבושה שאלופת ישראל תרמה לדפי ההיסטוריה ייקח (מעט) זמן. קשה להפנים זאת, במיוחד לאוהד שמלווה את הקבוצה שנים רבות, זו פשוט חרדה שצריכה זמן לעבד נתונים ולהתפרץ. עכשיו זה רק ההלם, הסערה (בוודאי) עוד תגיע. 


בוקר של כיף במדבר החיפאי השומם

קשה כעת להעביר אצבע מאשימה על גורם זה או אחר במכבי חיפה. נשאלת השאלה, האם המאמן אשם? השחקנים? ההנהלה? הקהל? כישלון שכזה בליגה הטובה באירופה ואולי אפילו בעולם כולו, היא כישלון לדעתי ובעיקר של כל הכדורגל הישראלי. כישלון ששוב לא הצליח לעמוד באף משימה הירואית של מעמד גבוה ונכסף, היינו בועה, היינו בלתי נראים, או כמו ההישג אמש, היינו אפסים,  ממש דיראון עולם.

"המלך הוא עירום" - אין ספק כי הבושה הזאת תלווה את מכבי חיפה תקופה ארוכה, למעשה היא תלווה אותם עד שתגיע למעמד זהה, ששם היא תתמודד שוב מול האריות שידביקו לה את הסטיקר  עם הסיפרה 0 מול הפנים. האמת, לפעמים טוב שהבלון מתפוצץ בשלב זה של העונה, כי מכבי חיפה עוד מסוגלת לתקן את העיוות, לפחות בליגה המקומית, ששם היא אימפריה לעומת הרמות ההיא בחברה הגבוהה.

כ-15 אלף אוהדים (!) החליטו לא להופיע למשחק האחרון של מכבי חיפה בליגת האלופות וזה אומר דרשני. כמעט מעל שליש אוהדים שרכשו את המנוי היקר החליטו לוותר עליו. אני לא מאמין שישנה עוד קבוצה אחת באירופה, שמשתתפת בליגה הטובה בעולם שגם אם היא לא מצליחה, היא תאבד כמות כזאת נכבדה במשחק אחד (מדובר רק על 3 משחקי בית בלבד). 


קהל מכבי חיפה. כ-15 אלף איש נעדרו מהפרידה לחרזי

ולסיום, חשיבה לעתיד: כל סטודנט מתחיל שלומד מנהל עסקים, יודע כבר בהתחלה כי לניסיון יש ערך חשוב. למעשה לניסיון יש ערך אפילו חשוב יותר מיוקרה או הצלחה זמנית, כי ההבדל ביניהם היא הדרך. אותה הדרך שמכבי חיפה הייתה גאה להכריז כל משחק בליגה הטובה בעולם, שעלה פי אלף אלפי הבדלות מהניסיון שהיה בתחתונים.

והנה יש גם אויר אופטימי בכל הזיהום שהצטבר בר"ג. אלון חרזי, הקפטן האגדי של מכבי חיפה תלה את הנעליים. אדם משכמו ומעלה, שיחסר מאוד לנוף הכדורגל הישראלי, משאיר עבורנו זיכרונות מתוקים ומעט חמוצים. חרזי חייב להישאר במפעל הכדורגל, כי הנכס ששמו ניסיון ועבודה קשה  עוד יניב תוצרת פורייה בעתיד. 

תמונות: גטי אימג'.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק