אלופת מצרים התלהבה מביתר

סיפור לשבת: ב-1943 רעשה ארץ ישראל מביקורה של אלופת מצרים, נ.ס.ק קהיר. למרות איסור של ההתאחדות במצרים וארץ ישראל, היו כאן חמישה משחקים: שלושה נגד בית"ר ת"א. היה גם עונש כבד

יום שישי 11 דצמבר 2009
אשר גולדברג

באמצע מלחמת העולם השניה, בקיץ 1943, ביקרה בתל-אביב נבחרת הצבא המצרי. האורחים החביבים קיימו חמישה משחקים נגד מכבי והפועל ת"א ונגד נבחרת תל-אביב. ההתאחדות לכדורגל התעלמה ולא אפשרה למצרים לשחק נגד בית"ר ת"א.

בחודש יולי 1943, במברק מקהיר למצודה ברחוב המלך ג'ורג' בתל-אביב, הציעה אלופת מצרים נ.ס.ק קהיר (נשיונל ספורט קלאב קהיר) לקיים באוגוסט וספטמבר חמישה משחקים בארץ ישראל. בתל-אביב, בירושלים ובחיפה.

ההתאחדות הישראלית ביקשה מההתאחדות בקהיר שלא לאשר לאלופה שלהם להגיע למשחקים. מודעות על ביטול המשחקים נתלו, ולמרות זאת קבוצת נ.ס.ק קהיר עקפה את ההוראות והתייצבה בתל-אביב.

הוחלט כי האורחים יופיעו במשחקים בשם "אלופי קהיר". האורחים החביבים מקהיר סיירו ביפו והפתיעו בצילומים שלהם בכיכר דיזנגוף. חובבי כדורגל רבים, ביניהם אנגלים ממחנות הצבא הסמוכים לאצטדיון המכבייה, צפו באימון של קהיר ובאימון של בית"ר ת"א. פציעה של לוניה דבורין גררה הזעקתו של שחקנה המצטיין של נס-ציונה, אברהם בוקסר להרכב. איגוד השופטים פסל את המשחק ולכן הוזמן הקצים הבריטי ג'ון תומאס לשפוט את המשחק.

איצטדיון המכבייה היה מלא בעשרים אלף צופים נלהבים. יהודים, ערבים ובריטים, שחלקם נאלץ להשתמש בסירות לעבור בין הגדה הימנית למשאלית של נחל הירקון.

הרכב בית"ר ת"א: מזרחי, מנשרוב, פנץ, בוקסר, רבינוביץ', גמבש, זליבנסקי, בוגדנוב, שפיגל, פוקס וורמש. הרכב נ.ס.ק קהיר: "ג'אסה, שעייר, קאמס, עטיה, סלחי, האדי, מונייר, ג'וינדי, מקוואי, סאוואץ וראפאת. כוכבה של קהיר היה המקשר המפורסם ג'וינדי, כושי מסודן שלמד באוניברסיטת קהיר.

שחקני קהיר היו טכניים ומשחקם היה נעים לעין וזכה לתשואות רבות. בדקה ה-29 רעם האצטדיון אחרי שארנסט וינברגר, שכולם הכירו בכינוי "וורמש", הגביה לאברהם בוגדנוב (ספיטפייר) שמהאוויר הרים הרשת, 0:1 לבית"ר ת"א.

נתן פנץ נפצע ודידה על רגלו, כשבדקה ה-67 היה ג'וינדי בתוך חבורה צוהלת. הוא חלף על פני ארבעה שחקני הגנה ומול בנימין מזרחי גלגל לרשת את השיוויון.

פארוזי, מאמן קהיר ששיחק ב-1934 בהרכב מצרים נגד נבחרת ארץ ישראל בהם ניצחו המצרים 1:7 בקהיר ו-4:1 בת"א, נראה משוחח צמוד לגדר עם כוכב מכבי תל-אביב שישב ביציע, פרי נויפלד, ששיחק לפני הגעתו לארץ ישראל במצרים. נויפלד החמיא לכובש על שערו האיכותי.


דבורין משמאל. וורמש מימין

פנץ, שהיה בין המגינים שג'וינדי כדרר על פניהם, עלה מיד להתקפה ובדקה ה-70 הוכשל ברחבה על-ידי עבדול האדי. פנץ בעט את הפנדל פנימה, למרות זינוק מרהיב של השוער המחליף פורוק.

על המגרש התנהל משחק מצוין עם מצבים בתוך שתי הרחבות. בדקה ה-76 הוכרע המשחק על-ידי לייזר שפיגל המצוין, שחדר למרכז הרחבה וקבע 1:3 לת"א. שחקני קהיר זכו לפנדל משלהם בעקבות הכשלתו של ראפאת על-ידי יום-טוב מנשרוב, בעיטתו של באסר סלחי נהדפה על-ידי מזרחי בזינוק מוקדם.

שחקני קהיר היו מאוד פופולארים בארץ ישראל, אלפים הגיעו למשחקים הנוספים שקיימה האלופה המצרית נגד נבחרת ירושלים, נבחרת "שבאב אל ערב" ואיסלמיק חיפה. מאמן קהיר ביקש משחקים נוספים נגד בית"ר ת"א. 7,000 צופים התקצבו בימק"א בירושלים וראו משחק בעל שיפוט לא הוגן עבור בית"ר ת"א, בו ניצחו המצרים 0:2.

פאזי סיפר כי ידידו מוכתר, מגדולי כדורגלני מצרים ואחד הכובשים הגדולים שלה, פגש אותו ערב היציאה לישראל ואמר לו: "את כל הקבוצות שם אפשר לנצח. תיזהרו רק מבית"ר ת"א, היא דבר אחר שלא רואים כמוהו".

בתאריך 1 בספטמבר 1943, לעיני 18 אלף צופים, מפגש שלישי במכבייה. בית"ר ת"א מבליטה את לוניה דבורין, שפיגל, פאנץ', בוגדנוב ומזרחי ומנצחת 1:4 את נ.ס.ק קהיר.

החטא ועונשו:

 ההתאחדות לכדורגל החליטה להעמיד לדין את בית"ר ת"א בעקבות קיום המשחקים, למרות האיסור המוחלט.

בית"ר נקנסה ב-50 לירות ארץ ישראליות, 6 חודשי הרחקה ממשחקים בארץ ישראל והרחקה משנה אחת של משחקים בינלאומיים. 2,000 מאוהדי הקבוצה הגיעו לאסיפת מחאה בקולנוע "מוגרבי". נשלחו מכתבי מחאה לאנשים שונים והוגש ערעור. רק אחרי 4 חודשים פורסם הערעור שאיפשר בנוסח לא ברור לבית"ר ת"א לחזור ולשחק כדורגל.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק