כשמכבי נטרפה עי הזאבים

סיפור לשבת: בספטמבר 1954 סיירה נבחרת מכבי באנגליה.המון סיפורים ובעיקר הפסדים שהכותרת הייתה הפסד בשיעור 10-0 לוולבס (הזאבים). ארסנל הסתפקה ברביעיה בהייבורי

שבת 19 דצמבר 2009
אשר גולדברג
 שנות ה-50 היו שנות הזוהר של משחקי הידידות בכדורגל, עשרות קבוצות מאירופה ודרום אמריקה הגיעו לישראל ומילאו את היציעים. קבוצות מכבי והפועל ת"א הרבו לטוס לאירופה, שהפכה ליעד של סיפורי אגדות על כדורגל שחובבי הספורט בישראל קראו אך ורק בעיתונים. בספטמבר 1954 הוזמנה מכבי ת"א הדאבליסטית ( אליפות וגביע ) למסע באנגליה.

מכבי ת"א, שנהגה במסעותיה הקודמים באירופה לצרף שחקני חיזוק ממועדונים אחרים, הסכימה כי הקבוצה תקרא "מכבי ישראל ". מאמן הצהובים ג'רי בית הלוי נפרד מקפטן הקבוצה והכוכב הגדול ביותר של מכבי ת"א דאז, אלי פוקס שעבר לאמן ולשחק במכבי חיפה.

בית הלוי בחר בעשרה שחקנים ממכבי ת"א:  אברהם בנדורי, נח רזניק , יצחק שניאור, ישראל חליבנר, צבי סטודינסקי, אברהם טוריקה, שמואל ישראלי ,יוסף מירמוביץ, ושייע גלזר.
חמישה שחקנים נלקחו ממכבי אבשלום פ"ת: חיים בוך, דב שניידמסר, מרדכי לבה,ישראל בן דרור  ואליעזר שפיגל,  ג'וני הרדי הוזמן ממכבי חיפה, וממכבי רחובות עלה לטיסה יחזקאל הר- מלך.


בישראל, כמו באנגליה, עדיין עסקו בסיכומים ובסיפורים מהמונדיאל שהסתיים מספר חודשים קודם לכן בשוויץ,  בו זכתה גרמניה המערבית.  המשלחת המכביסטית נחתה בלונדון כשעשרות עיתונאים וצלמים הגיעו לפגוש את הכדורגלנים מארץ ישראל.
בתמונה: בנדורי (מימין)  קליוט וג'רי בית הלוי

הקפטן יוסף מירמוביץ' נבחר לדבר עם התקשורת האנגלית, מול הבזקי המצלמות אמר מירמוביץ': "כל כך הרבה תקשורת ? זה נראה כאילו ארסנל באה לישראל ולא מכבי ת"א ללונדון,  באנו למולדת הכדורגל להראות שגם בת"א יודעים לשחק במשחק ההמונים". 

לונדון הייתה גשומה וקפואה, הישראלים רעדו מקור, וכבר ביום למחרת דאגו יהודים עמידים מבירת אנגליה להביא למלון מעילי גשם.
 
קפטן קלאו מלטרון כפקיד קבלה

המשלחת המכבית התאכסנה בבית מלון נאה במרכז לונדון. כאשר השחקנים ניגשו עם הדרכונים לדלפק הקבלה, התרגשות גדולה הייתה במקום.  לייזר שפיגל הגיש את דרכונו וזיהה את פקיד הקבלה הגבוה. היה זה קפטן ג'רי קלאו, קצין בריטי ששירת באמצע שנות ה40 בפלסטינה. 

שפיגל הנרגש סיפר כי קלאו הבריטי היה ממפקדי כלא לטרון שבדרך לירושלים. האיש אשר שלח אותו יחד עם עוד 251 אסירי אצ"ל (ארגון צבאי לאומי) לגלות ארוכה באריתריאה שבאפריקה.
 
 לייזר שפיגל שיחק בשנות ה-40 בבית"ר ת"א יחד עם איציק שנאור,השניים נמנו על לוחמי המחתרת שלחמה באנגלים. הקצין הבריטי שאל בנימוס על מדינת ישראל והבטיח להגיע להייבורי למשחק מול ארסנל.

בצילום משמאל: טוריקה (מימין) ושניאור

מכבי קיימה אימון ראשון תחת גשם שוטף במגרשה של הקבוצה היהודית " וינגט". המגרש היה מוצף מים והישראלים שנעלו נעלי כדורגל ללא פקקים החליקו ללא הפסקה.  בית הלוי אסף לבסוף את הנעליים מהשחקנים ויחד עם אנשי קבוצת ארסנל התייצבו בהייבורי בחדרו של הסנדלר של התותחנים. הסנדלר המצטיין הדביק לנעליים פקקים מיוחדים, הוא היה נדיב והוסיף לכמות עוד 4 זוגות שכוכבי ארסנל השאירו אצלו.

הצלמים הרבים המשיכו בעבודתם ומדורי הספורט היו מלאים בתמונותיהם של גלזר,בנדורי, שניידמסר,רזניק ובעיקר של ג'וני הרדי הבלונדיני שהגיע ממכבי חיפה.

מתברר שהארדי נולד ברחוב סמוך להייבורי לפי העיתונות הלונדונית.  תמונה בה מצביע הארדי על בית מסוים בלטה בעיתון. האמת הייתה שהארדי נולד בחיפה ובשנות ה-40 ירדה משפחתו לקהיר בירת מצרים. לחבריו סיפר הארדי כי בילה חופשה בת מספר חודשים בלונדון וכילד התגנב לאימוני ארסנל, אותה אהד .

היה גם כדורגל בהייבורי, לעיניי 47 אלף צופים, למרות הגשם השוטף שהתנהל לאורך כל המשחק  הקהל האנגלי לא הפסיק לשיר. שייע גלזר סיפר: "הפסדנו רק 4-1 שההגנה היתה ביום טוב של שניאור. הגשתי את הכדור בסיום לשופט ורעדתי מקור  הוא אמר לי - יום נחמד הלא כן.
התקשורת פירגנה למחרת למכביזם והגזימה שכתבה " התותחנים נזקקו למאמץ רב יותר מאשר נגד ניוקאסל".

לבית המלון הישראלי הגיע קפטן נבחרת אנגליה וקבוצת וולבס, בילי רייט, שאפשר לבית הלוי ולמספר שחקנים לצפות באימון קבוצתו וסייר איתם באצטדיון "מוליניו "

27 אלף צופים באו למשחק בין מכבי לוולבס, משחק אותו לא שכחו עד היום. וולבס שיחקו כאילו הם בגמר הגביע האנגלי בוומבלי. הישראלים רעדו מקור וכבר אחרי 19 דקות פגשו שלושה כדורים את הרשת בנוסף לשלושה כדורים שננעצו בקורות. 

בצילום מימין: חליבנר, בן דרור ורזניק (הגבוה מכולם)

את מקומו של השוער אברהם בנדורי שנפצע, תפס שוער מכבי פ"ת חיים בוך. שייע גלזר ניצב לבד על קן האמצע והחליף מילים עם רייט שחבריו אינם מרחמים על האורחים מישראל. התוצאה הסופית היתה 10-0 משפיל לזכותה של וולבס, השחקנים האורחים  ישראל חליבנר וטוריקה עוד הספיקו לטעון ששני שערים היו באופסייד. העיתונאי בילי ססקטש כתב: " מכבי נטרפה על ידי הזאבים".

ג'רי בית הלוי הודיע כי למען שימור התוצאה, הוא יעשן מעכשיו סיגריות מסוג "מטוסיאן 10"
שהייתה פופולרית מאוד בימים ההם. בין הקניות הסיורים וצפייה במשחקיהם של  טוטנהאם וארסנל, הפסידה מכבי לקבוצות  הליגה השנייה האל סיטי ונוטס קאונטי בתוצאות 4-0 ו-4:2.

שייע גלזר סיכם את הביקור באנגליה כהרגלו בהומור:" התוצאות מראות שצריך לתת יותר כדורי מסירה לסנטר פור ( חלוץ מרכזי )".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק