השער הבאמת גדול של כל הזמנים

עם כל הכבוד לשער של אלירן עטר, השער של שלמה לוי בשנת 1960, נחשב בעיני רבים לשער הגדול ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי. סיפורו של השער שלא צולם ושהלהיב קרוב ל-50 אלף צופים ברמת גן

יום שני 21 דצמבר 2009
אשר גולדברג

אלירן עטר, זכה בשנה האחרונה ללא מעט כבוד בזכות השער האדיר בעונה שעברה לרשת מכבי נתניה. ההגבהה של איציק עזוז ובעיטת המספרת המופלאה של עטר לשערו של שטראובר, מלהיבה רבים ולא מעט מחובבי הספורט ממשיכים לטעון כי מדובר בשער הגדול ביותר בכל הזמנים בליגת העל.

אבל עם כל הכבוד לשער של עטר, הכדורגל הישראלי ידע כמה שערים יפים יותר,  ולדעתי ולדעת רבים אחרים, השער הגדול ביותר של הכדורגל הישראלי נכבש לפני 49 שנים, מרגלי שלמה לוי. 

שלמה לוי החל את הקריירה בקבוצת הנוער של מכבי תל אביב שעימה זכה באליפות המדינה, ולאחר מכן עבר להכח תל אביב. את שערו הראשון בליגה הראשונה  כבש במדי מכבי חיפה, שבה שיחק 3 שנים, אחריהם עבר להפועל חיפה שבה  זכה פעמיים בתואר מלך השערים. באחד המשחקים נגד מכבי חיפה כבש רביעיה. שלמה לוי עבר להפועל רמת גן, עלה איתה ללאומית והיה שותף לאליפות המדינה בה זכתה בשנת 1964. משם עבר למכבי חדרה ולאחר מכן עזב את ישראל לשחק בקנדה בקבוצות כדורגל בליגה  המקומית. 

לוי כבש שישה שערים ב-15 הופעות בנבחרת ישראל. אבל השער בשנת 1960 היה הענק מכולם. מדובר היה בשער ממשחק במסגרת הסיבוב הראשון של מוקדמות מונדיאל 1962 בצ'ילה. נבחרת ישראל שיחקה בניקוסיה נגד קפריסין ותחת המאמן גיולה מאנדי סיימה בתיקו 1:1 בזכות שער משווה של בועז קופמן. בתאריך 27 בנובמבר 1960 הגיעו למעלה מ-45 אלף צופים באיצטדיון ר"ג למשחק הגומלין. השופט היגוסלבי זיבקו באייץ' עמד במרכז המגרש וישראל התייצבה בהרכב: יעקב ויסוקר, מרדכי בנבנישתי, צבי מויססקו, אהרון אמר, אמציה לבקוביץ', יוסף גולדטיין, שלמה נהרי, אברם מנצ'ל, נחום סטלמך, דני שמואלביץ' ושלמה לוי.

סופת רעמים וברקים בישרה את פתיחת המשחק ואת הלחץ הישראלי. בדקה ה-14 נכבש שער ראשון לישראל בבעיטה מפריצה של שלמה לויף 0:1 לישראל. ישראל כמעט והכפילה את היתרון בדקה ה-27 מבעיטת עונשין מ-11 מטר,  של אהרון עמר, שחמקה החוצה. בדקה ה-30 זה קרה. כדור קרן מהצד הוגבה לרחבה ע"י נהרי במרכז רחבת העונשין, אלא שהכדור היה חזק מידי ועשה דרכו לקצה רחבת ה-16. 

כמעט כל השחקנים היו בתוך הרחבה ואז שלמה לוי נראה מתאזן גבוה מעל כולם, הניף את רגל ימין בתנועת מספריים ואחריה את רגל שמאל שפגשה את הכדור בתיזמון מושלם. הבעיטה היתה חדה ומהירה והכדור נתקע בתוך הרשת העליונה של השוער הקפריסאי. אלפטירידיס. שלמה לוי נפל על הקרקע ועל הדשא הבוצי הספוג במים. 45 אלף הצופים שאגו והריעו במשך דקות ארוכות. כל שחקני ישראל, כולל השוער יעקב ויסוקר חגגו עם לוי את השער הנדיר. כל מי שראה את השער של לוי לא ישכח ממנו כל שניה. כבר אז היה ברור שמדובר כנראה בשער המאה.

ניסים קלדרון, היסטוריון ומומחה הפועל פ"ת סיפר: "זה שער שדומה לשער של עטר. כדור לא טוב שהוגבה לשחקן שעושה מספרת שבאה משום מקום. אני לא אשכח איך כל הקהל הריע. העובדה שהאיצטדיון היה מלא גרמה לשער הזה להראות גדול עוד יותר. השער של עטר היה גדול אבל השער הזה היה אחד הגדולים ביותר שראיתי בישראל".

שלמה לוי הוא קרוב משפחתו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר, גברי לוי שנכח במשחק. גברי לוי סיפר: "אני זוכר שלשלמה היו המון שערים יפים. הוא היה אוהב לבעוט במספריים. הוא היה מגיע לבית שלנו ומראה לבן שלי גיא, איך בועטים בעיטת מספרת. הוא פשוט היה מומחה בבעיטות האלה".

ישראל כבשה עוד ארבעה שערים במשחק. בדקה ה-34 ע"י שלמה נהרי, בדקה ה-61 כבש סטלמך. לוי השלים שלושער בדקה ה-76 ובדקה ה-88 חתם סטלמך את התוצאה אחרי שהטעה את השוער הקפריסאי. האורחים כבשו שער כבוד מרגלי שלוס בדקה ה-89. 1:6 בסיום לישראל, שהעפילה לשלב הבא במוקדמות בדרך לעוד מפח נפש.

שלמה לוי נפטר, בגיל 69,  בשנת 2003 לאחר מחלה קשה.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק