מינוי משעמם. מטרות פחדניות

המינוי של אריק שיבק למאמן נבחרת ישראל מבטיח לנו עוד שנים משמימות. ההצהרה כי המטרה היא להעפיל לאליפות אירופה. היא תבוסתנית ומקוממת

יום שלישי 22 דצמבר 2009
דורון ברגר

 אף פעם לא חשבתי שאריק שיבק הוא מגדולי מאמני ישראל. עם כל הכבוד, אין לי שום הערכה (מקצועית) מיוחדת למי שמעולם לא זכה בגביע או אליפות בישראל, לא אימן את אחת משתי הקבוצות הגדולות של הכדורסל הישראלי ובפעמיים שיקבל על עצמו משימה גדולה (גליל שאחרי האליפות, הפועל תל אביב של הכסף הגדול בעיקן גוסינסקי), פשוט קרס. כך שחלילה, אני מזלזל בשיבק, אבל לא פרצתי משמחה אודות המינוי הצפוי.

אז נכון, היו לו שנים בינוניות פלוס בנבחרת הנשים ושנתון אחד מצוין עם הנבחרת הצעירה (מקום שני באליפות אירופה), אבל כאן בערך מסתכמים הישגי הענק של שיבק. להעפיל לגמר הפלייאוף ולזכות באליפויות בהולנד ובלגיה זה לא בדוק שיא השיאים של מאמן כדורסל בישראל.

 אפשר כמובן להבין את הבחירה בו להיות מאמן נבחרת ישראל. היא הגיונית. משעממת, אבל הגיונית. למה משעממת? כי באיגוד הכדורסל שוב הלכו על בטוח. צביקה שרף ומולי כבר היו. פיני גרשון ודיוויד בלאט סופר יקרים ואפי בירנבוים מורכב מידי, עם תיק אישי מורכב מידי לתפקיד באיגוד מורכב מידי. אז מי נשאר? שיבק.

באיגוד היו יכולים לעשות בחירה אמיצה יותר. למשל, להעניק את המושכות למאמן צעיר, כמו עודד קטש. קטש  יכול אומנם היה להיכשל, אבל מינוי שלו היה הרפתקני. אפשרות נוספת: מענק המושכות למאמן מדור הביניים, או לצמד מאמנים. ארז אדלשטיין ושרון דרוקר ביחד, שני פריקים של הכדורסל האירופאי, היו יכולים להיות שילוב קטלני. שיבק, עם כל הכבוד, הוא פשוט מאמן טוב מאוד, אבל לא יותר מזה.

כמה דקות אחרי מינויו כבר שוחררה ההצהרה שהצליחה להרתיח: "המטרה תהנה להעפיל לאליפות אירופה". סליחה? זו המטרה? ממתי להעפיל לאליפות אירופה זו המטרה? ישראל, למי שלא יודע כמעט ולא פספסה אליפות מאז סוף שנות השבעים. אי העפלה לאליפות תהווה כישלון. אין שום מטרה בלהעפיל לאליפות אירופה. העפלה לאליפות אמורה להיות רק אמצעי, בדרך אל המטרה – מאבק על כרטיס למשחקי לונדון 2012.

כמה מקורבים לשיבק כבר הספיקו להכין את הנסיבות המקלות. ישראל, כך נטען, היא נבחרת בינונית והדור הבא לא מבשר טובות. הפרשנים שכבר הכינו לשיבק את הקרקע לכישלון יודעים הרי את העובדות, אבל לא יעיזו שלא לפרגן מראש למאמן הבא.

העובדות הן שונות: בעמדת הרכז יש לישראל שני כשרונות  מבטיחים (גל מקל ויוגב אוחיון). יותם הלפרין משחק באחת הקבוצות הטובות באירופה. ליאור אליהו משחק גם הוא בקבוצה שקורעת ב-40 הפרש כל קבוצה מהליגה בה מאמן שיבק, ואם אני לא טועה, יש לישראל שחקן אחד שכבר משחק בליגה הטובה בעולם. תוסיפו אליהם שחקן יורוליג משתפר כמו גיא פניני, שחקן נשמה כמו מורן רוט, גבוה מוכשר כמו אלישי כדיר, את הניסיון של יניב גרין והמרץ של אורי קוקיה ותקבלו נבחרת שאומנם לא אמורה לזכות באליפות אירופה הבאה, אבל אין סיבה שלא תחלום על אחת משמונה הגדולות של אירופה.

וכל הישג אחר, יהיה עבור שיבק כישלון, גם אם הוא יחלוף על פני הנבחרת של לאמפה בדרך אליפות לאירופה.
 


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק