להחתים את גוטמן ועכשיו

בהפועל תל אביב, משום מה, עדיין מתמהמהים עם ההכרזה , שנראית הדבר הכי טבעי והכי מתבקש שיכול להיות. למה בדיוק ממתינים שם עם חתימת החוזה של אלי גוטמן? לכישלון שלו?

יום שלישי 22 דצמבר 2009
שלומי לויה

 קשה להבין מדוע הנהלת הפועל ת"א לא מכנסת מסיבת עיתונאים מכובדת, כמיטב המסורת, ומודיעה קבל עם ועדה על החתמתו של המאמן שלה, אלי גוטמן, על חוזה ארוך טווח. ראינו את מה שעשית עד עכשיו. כל הכבוד על העבודה והתוצאות, קח את המפתחות של הקבוצה ותמשיך להוביל אותה כראות עיניך המקצועיות בשנים הבאות.

אבל בהפועל, משום מה, עדיין מתמהמהים עם ההכרזה הזו, שנראית הדבר הכי טבעי והכי מתבקש שיכול להיות. למה בדיוק ממתינים שם, לכישלון של גוטמן?

לתזמון יש משמעות גדולה ופעולות שלא נעשות היום, עלולות להתברר כבלתי אפשריות או מאוחרות בעתיד. משיכת זמן גם יכולה ליצור משקעים וחבל כי נדמה שהחיבור בין גוטמן להפועל עובד מצוין והמאמן נקלט במערכת בצורה אופטימאלית. גוטמן מתחיל לפתח היום סוג של זהות באדום, דומה לזו שהייתה לדרור קשטן ולשידוך הזה חייבת להיות המשכיות.

מנתץ את תדמית הבונקריסט
 
גוטמן, אחרי שנים לא פשוטות במועדונים בהם היו ממנו הרבה מאוד ציפיות, אבל הרבה פחות הישגים והצלחות, חוזר לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי בהפועל ת"א. הוא בנה בוולפסון מכונה משומנת, ולא פחות חשוב, מאומנת היטב, שטביעות האצבעות שלו ניכרות בה היטב. הפועל של היום מתאימה לאלי גוטמן כמו כפפה ליד ואלי גוטמן הוא האיש שמתאים וראוי להמשיך להכתיב את המדיניות המקצועית גם בשנים הבאות.

גוטמן עם הסגל המוכשר שליכד סביבו בהפועל מנתץ העונה את תדמית הבונקריסט שדבקה בו, בצדק או שלא בצדק ומחדש את הקרדיט של מאמן כדורגל מקצועי, יסודי ורציני, שלומד וחושב כל הזמן וגם יודע להעביר את הידע הזה לשחקנים שלו.

הפועל ת"א משחקת כדורגל מרהיב, שפעמים רבות זר לקוד הגנטי של המועדון. תשכחו את ה-0-1 המפורסם, החלום הרטוב של כל אוהד כדורגל אדום. הפועל מצליחה תחת פיקודו של גוטמן לפרק ולדרוס קבוצות, כפי שלא הצליחה לעשות במשך שנים. תנסו בבקשה להיזכר מתי הפועל ת"א כבשה שביעיות וחמישיות וסיפקה כדורגל כל כך איכותי בשנים האחרונות כמו שהיא עושה השנה.

הוסיף את אלמנט ההרתעה
 
גוטמן הצליח לספק לקבוצה שלו ערך מוסף, שהוא קריטי בקבוצת כדורגל שרוצה להגיע להישגים – את אלמנט ההרתעה. קבוצות חוששות לפגוש השנה את הפועל והן לוקחות בחשבון במשחקים מולה גם אופציות של תבוסות. יש לאדומים של גוטמן את הכלים ההתקפיים לפרק ולרמוס והיא עושה שימוש נכון בכלים האלו. בדרבים, גוטמן בדרך כלל מצליח להעלות חיוכים על השפתיים של האוהדים עם ניצחונות בשרשרת. בכלל, נדמה שמכבי והפועל התחלפו בתפקידים בשנים האחרונות. הפועל הפכה למכבי של פעם במובן הטוב של המילה.

וזה בלי להזכיר את ההצלחה הכבירה של הפועל באירופה. מי היה מוכן לחתום על כך שהפועל ת"א תצליח בכלל לדגדג את היריבות שמולן הוגרלה. ומי שהיה אומר לכם לפני תחילת הבית שהפועל תסיים אותו במקום הראשון, בכלל היה מופנה לחדר האשפוז הקרוב למקום מגוריו. אבל יש מציאות והיא מראה שהפועל עשתה את זה בגדול. הישג של האדומים מתעצם נוכח ההישגים הדלים של הכדורגל הישראלי ברמת הנבחרות ולנוכח המאזן העגום של מכבי חיפה בליגת האלופות. אין כאן מקום להיכנס להשוואה כי מדובר בקבוצות אחרות בקנה מידה אחר, אבל עדיין זה לא מפחית מאומה מהגאווה שסיפקה הפועל לאוהדים שלה ולקידום הכדורגל הישראלי. הפועל תמיד תיזכר כקבוצה הישראלית הראשונה שניצחה קבוצה גרמנית.

יודע להתגבר על מבוכות ולקדם מקצועית ומנטאלית שחקנים

גוטמן גם הצליח להתגבר על שתי פרשיות מביכות: פרשת הצעירה ופרשת עמרי קנדה. כל אחת מהפרשות האלו הייתה יכולה לרסק קבוצות כדורגל, אבל גוטמן יצק יסודות כ"כ חזקים במועדון שלו, שהמבנה והחיבור של האדומים שרד גם את הזעזועים האלו.

כמו כן, גוטמן יכול היום להתהדר בקידום וגידול דור של שחקנים שחייב לו המון. בראש ובראשונה, איתי שכטר. הכישרון של החלוץ הוא לא דבר חדש, אלא שגוטמן הצליח להגיע גם למגעים בתוך הקופסא והפך את שכטר לכח מחץ, מכונת שערים שבאירופה שמו עליו עין. גם שלומי ארבייטמן עשה השנה התקדמות ומבקיע בצרורות במכבי חיפה, אבל אם אתם שואלים את עצמכם מי יגיע לאירופה מוקדם יותר יש לכם ספק מה התשובה? גם גילי ורמוט, סוג של וירטואוז, פרץ מהביצה אצל גוטמן ומציג היום רגעים של קסם שהם כדורגל במיטבו. גם ורמוט הוא שחקן עם אופק אירופי שבהחלט יכול לקבל הזדמנות שנייה באירופה.

ניזכר גם שהפועל וגוטמן ספגו ביקורת לא מעטה על קליטתם של שני שחקני הפועל כפ"ס, דאגלס דה סילבה ואביחי ידין. הנשמות הטובות הקשו כיצד הפועל מתחזקת בשחקנים מקבוצה שירדה ליגה. נדמה שהיום כולם מבינים עד כמה גוטמן והפועל קלעו בול. דה סילבה הוא מנהיג ההגנה, שגם דרכו לקבוצה בכירה מעבר לים נראית סלולה ואילו ידין תפס פיקוד על הקישור האחורי והגיע גם לנבחרת ישראל. ועוד לא הזכרנו את ביבארס נאתכו, דני בונדר, ערן זהבי ואחרים שתחת גוטמן מוציאים מעצמם הרבה וזה הרי המדד החשוב ביותר בו נבחן מאמן – עד כמה הוא מצליח להוציא מהחניכים שלו.

והמסקנה המתבקשת – החתמה ועכשיו

בכל מקום עבודה עם אופק מחשבה ועם אסטרטגיה ברורה לקידום היעדים והחזון של הארגון, גוטמן היה מקבל לא היום, עוד אתמול, הצעת עבודה לפרק זמן ארוך טווח. מהר, לפני שמועדון אחר ישים עליו יד ויפרק את כל מה שנבנה בשנים האחרונות במתחם וולפסון. גוטמן אמור לנצח על המקהלה בבלומפילד עוד הרבה זמן. יש לו לאן לקדם את המועדון והוא רחוק ממיצוי בקבוצה. צו השעה הוא מתן גושפנקא לעבודה המצוינת של גוטמן בהפועל בדמות חוזה ארוך טווח.

עוד נציין שגם החיבור של גוטמן עם יוסי אבוקסיס, הוא יוצא מהכלל ואם בהנהלה בונים את אבוקסיס לתפקיד המאמן הבא של הפועל, אין שום סיבה שהציוות עם גוטמן יפורק ויגיע מישהו אחר עם תפיסת עולם אחרת ורצונות אחרים, שגם לא בטוח שירצה את אבוקסיס לצידו במערכת.

כל עובדות תומכות בהארכת החוזה של גוטמן והפקדת הצד המקצועי בידיו לתקופה ארוכה. גם בהנהלה מבינים את זה ועכשיו צריך לעשות מעשה

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק