עורך ומגיש: מישל דיין

מישל דיין, שעזב לפני שנה את הפועל קריית שמונה אותה אימן, עשה שינוי בקריירה והפך להיות עורך הספורט ברדיו ירושלים החדש. תשמעו מה יש לו להגיד על מעמד המאמנים

יום שלישי 29 דצמבר 2009
שלמה חסיד

בדיוק לפני שנה עזב מישל דיין את הפועל קריית שמונה, בהחלטה מפתיעה של הבעלים איזי שרצקי. דיין צבר 13 נקודות בתום הסיבוב הראשון של הליגה, אבל שרצקי החליט למנות תחתיו את אלי כהן, הקבוצה הידרדרה מתחת לקו האדום וירדה ליגה. מאז לא שב דיין לאמן.

צריך לומר את האמת - הישג השיא של מישל דיין כמאמן  היה המקום השמיני, בו סיים עם הפועל אשקלון בעונת 2004/05. לפני כן הוא עלה ליגה עם הפועל ירושלים, מהליגה הארצית לליגה הלאומית, אבל בהתחשב בתקציבי הקבוצות בליגה השלישית, קשה לומר שמדובר בהישג חסר תקדים.

מאז אותו מקום שמיני (מתוך 12) עם הפועל אשקלון התנהלה הקריירה של מישל דיין בכיוון אחד, ולא הכיוון הנכון. הוא פוטר מהפועל אשקלון, שגם ירדה ליגה שנה לאחר מכן, ועוד באותה עונה חזר לאמן את הפועל ירושלים. גם איתה הוא לא נחל הצלחות בלשון המעטה ובסיום העונה ירד גם איתה לליגה הארצית.

בעונת 2007/08 הימר עליו אבו סובחי מבני לוד, שרצה לבנות קבוצה שתתחרה על העלייה לליגת העל. אלא שדיין הצליח קצת פחות. הקבוצה הסתבכה בתחתית והפסידה לכל מה שזז. דיין פוטר ומספר שבועות מאוחר יותר חתם בהפועל קריית שמונה מליגת העל.

אומרים על מישל דיין שהוא ירושלמי אמיתי. מזכיר מאוד את אורי מלמיליאן. איש עקרונות שלא מוכן שיתערבו לו בעבודה. ולכן הוא החליט על שינוי מפתיע בקריירה, כשהפך להיות עורך הספורט ברדיו ירושלים החדש, תחת הבעלים ג'קי בן זקן שהימר עליו כטאלנט ברדיו.

דיין מספר: "יש לי תוכנית יומית ברדיו שאני מגיש וערוך, והתוכנית הזאת זוכה לאחוזי האזנה יפים. כמו כן יש לי תוכנית עם אלי אוחנה שאנחנו מגישים ביחד כל יום שישי, ואני גם עורך בשבתות את שירים ושערים ברדיו שלנו. בסך הכול הכללי אני מאוד מרוצה".

ומה עם אימון?

"היו לי הצעות, גם מליגת העל, אבל דחיתי אותן. סכנין למשל רצו אותי, ועוד קבוצה אחת, אבל החלטתי לא לקחת את זה. מעמד המאמן הוא כיום בשפל, באשמת המאמנים. בעלי הקבוצות חושבים שאם הם שמים כסף הם גם יקבעו בצד המקצועי, ואני לא מוכן לזה. זו גם הסיבה שזה לא הסתדר בקריית שמונה, ועובדה שאחרי עזיבתי הקבוצה ירדה ליגה".

אז הכיוון שלך הוא התקשורת?

"הכיוון שלי הוא כרגע ליהנות ממה שאני עושה וזה מה שקורה איתי ברדיו. אם תבוא הצעה מתאימה אני אחזור ואם לא אמשיך לעשות את מה שאני עושה באהבה ובכיף".

רוני לוי, שעזב לא מזמן את מכבי פ"ת, ונחשב לחברו הקרוב של דיין אמר: "מישל הוא מאמן יוצא מהכלל, שזה לא אופייני לשחקנים ששיחקו בצד ההתקפי של המגרש. בדרך כלל שחקני הגנה הם שמבינים בטקטיקה, אבל דיין הוא טקטיקן ואיש מקצוע שיכול לקחת קבוצה בליגת העל ולהצליח בה. אני חושב שג'קי בן זקן יודע היטב מה יש לו בידיים, כי בעיר כמו ירושלים דיין הוא נכס רדיופוני, וזה כיוון נכון מבחינתם ללכת עליו".

ואתה לא רואה את מישל חוזר לאמן?

 "הוא בעצמו יודע מה טוב לו. אם הוא החליט לפנות לכיוון התקשורת, הוא יודע מה הוא עושה. לא אתפלא אם יחזור לאמן, אבל אם הוא יישאר בתחום התקשורת אני חושב שהוא יכול להיות פרשן מצוין".

אלי אוחנה, הנחשב לחברו הטוב ביותר של דיין, מפרגן: "תחום הכדורגל ותחום התקשורת זה אותו תחום. אנחנו רואים עיתונאים שהופכים לדוברים, ומאמנים שהופכים לפרשנים או עיתונאים, וזה תמיד היה ככה. מישל הבין שבתקופה הזאת עדיף לו להיות ברדיו ירושלים, ואם זאת ההחלטה שלו צריך לכבד אותו על זה".

אבל בירושלים כולם אוהדי בית"ר. איך מישל דיין, שהוא אדום, מתחבר לזה?

 "מישל מדבר עניינית ומקצועית, והקהל מבין שהוא בא ממקום אובייקטיבי. הוא רהוט, הוא מקצועי, לא רכילותי ולא מתעסק בתפל אלא בעיקר. אני מגיש איתו את התוכנית של יום שישי, התגובות טובות ואני מאוד נהנה".

נראה לך שהוא יחזור לאמן?

 "היו לו הצעות אבל הוא דחה אותן. הוא יודע מצוין מה הוא רוצה, זה לא העיקר להתחיל במקום מסוים, המקום הזה חייב להתאים לראש שלו.  הוא עוד ישוב, אולי".

צחי בזיז, יו"ר קבוצת הכדורגל של הפועל ירושלים בכדורגל, אמר: "דיברתי עם מישל כמה פעמים ועושה רושם שהוא נהנה מאוד מהעבודה ברדיו. התראיינתי אצלו ואני חושב שהוא עשה הסבה מקצועית ונשמע כאילו הוא תמיד היה איש רדיו. כייף להאזין לו, ואני חושב שהרדיו הרוויח איש מקצוע מעולה".

והוא לא יחזור להפועל ירושלים?

"מישל הוא הסמל הנצחי של הפועל ירושלים והוא תמיד אפשרות מבחינתנו. בינתיים הוא לוקח אוויר במקום אחר, ואתה לא יודע מה יהיה מחר".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק