הישראלי שאימן את ניגריה

סיפור לשבת: וינסנט אניימה לא יודע שב-1960, אימן הישראלי ג'רי בית הלוי, את הנבחרת הלאומית של ניגריה. ההפסדים והניצחונות של הצ'יף הישראלי באפריקה, וסיפורי משה דיין, יאשין ובן צבי

שבת 26 דצמבר 2009
אשר גולדברג
שנת 1960 הלהיבה מבחינת הישגי הכדורגל. ב-10 באפריל דיברו בכל בית בישראל על ניצחונה של הנבחרת הלאומית בבלגראד על יוגוסלביה, 1:2, מצמד שערים של רפי לוי. בחודש מאי הביסה ישראל בר"ג את אנגליה הצעירה, 0:4. 

צבי ברים, "האיש החזק" בכדורגל הישראלי, זימן למשרדו בתל אביב לפגישה שקטה, את ג'רי בית הלוי, המאמן הלאומי של נבחרת ישראל בתחילת שנות ה-50, ואיש מכבי ת"א. "ההתאחדות לכדורגל של ניגריה פנתה למשרד החוץ בירושלים וביקשה לשלוח ללאגוס מאמן לנבחרת ניגריה. ג'רי, אתה תהיה הצ'יף הישראלי הראשון שיאמן נבחרת אפריקאית". 

השכר השנתי עמד על 1800 ליש"ט. לג'רי, רעייתו, ושני בניו הועמד רכב חדש, דיור מפואר ונהג. משפחת בית הלוי זכתה לקהילה ישראלית ענפה, בזכות השהייה בלאגוס של אנשי סולל בונה, מקורות, ומשרד החקלאות.

באוקטובר 1960 זכתה ניגריה בעצמאות מידי האנגלים. החגיגה הלאומית בניגריה כללה משחק ידידות באיצטדיון החדש שנבנה בלאגוס נגד גאנה. המשחק נחשב אז לדרבי הגדול של אפריקה. 
65 אלף איש וכל צמרת השלטון, לא עזרו. גאנה הביסה את ניגריה 0:3, ושריקות בוז ענקיות גררו גם כותרות בעיתונים, "סלקו את האיש האחראי לכישלון". 

בית הלוי דרש וקיבל תנאי אימון משופרים. קבע 2 אימונים ביום ומשחקי אימון נגד נבחרות של קבוצות מהצבא האנגלי. המשחק הבא נקבע נגד מצרים. מי שהפתיע בביקור ערב המשחק היה שר החקלאות והרמטכ"ל לשעבר, משה דיין. ג'רי הבטיח לדיין לנצח את מצרים ועמד במילה. ניגריה ניצחה 1:2, כשנשיא ניגריה לחץ ביציע המרכזי את ידיו של השגריר חנן יבור.

הכותרת בעיתון הראשי של ניגריה הייתה "יש לנו נבחרת". הקבוצה הרוסית דינמו מוסקבה ביקרה בלאגוס, בית הלוי ביקר באימון הרוסי, וזיהה את השוער לב יאשין. יאשין הביט בבית הלוי ופלט, "יו יו, יזראל, תל אביב". בעזרת מתורגמן העבירו השניים זיכרונות על המשחקים במוסקבה ובר"ג בין רוסיה לישראל. יאשין זכר היטב את השער שספג בישראל מראשו של נחום סטלמך, מפגש בו ניצחו הרוסים, 1:2. ניגריה סיימה עם דינמו מוסקבה בתיקו 2:2 ובהמשך גברה על אספניול, 0:1.

נבחרת ניגריה יצאה לגומלין באקרה נגד גאנה, והכותרות הפכו לחיוביות, "מתחילה להתגבש נבחרת". ניגריה סיימה בתיקו 2:2 נגד גאנה במשחק מצויין. הכותרות היו הפעם, "הוא אמנם מישראל, אבל תנו לו להמשיך בדרכו". 

ביקור ממלכתי נוסף מישראל, הפעם נשיא המדינה יצחק בן צבי, שאמר לג'רי: "אתה הספורטאי שלנו באפריקה". הנשיא סיפר לג'רי כי את גביע המדינה העניק לקפטן הפועל ת"א דני גולדשטיין, שגברה על הפועל פ"ת 1:2. 

מוקדמות אליפות אפריקה נפתחו. לא ברור מה יודעים וינסנט אניימה ודלה איינוגבה על המוקדמות שלפני 49 שנים. 65 אלף צופים בלאגוס ראו את בית הלוי מוביל את ניגריה, לניצחון מרשים על אלג'יריה, 1:2. 

בית הלוי הפך לדמות מוכרת בניגריה. הוזמן לחתונות של שחקניו, ביקר בבתי חולים, וחרש את המדינה בחיפוש אחר שחקנים לנבחרת. המשפחה התמקדה בעיקר במסעדות ובתי קפה, וגם שני הבנים והאישה התגעגעו לתל אביב. 

למשחק הגומלין באלג'יר לא טס המאמן אחרי שלא קיבל אשרת כניסה למדינה הערבית. בהיעדרו של בית הלוי, שיחקה ניגריה רע ובחוסר משמעת. אלג'יריה הובילה 0:2 כשויכוח עם השופט גרר ירידת שחקני ניגריה מכר הדשא, ופיצוץ המשחק. ההתאחדות של אפריקה הענישה את ניגריה, וסילקה אותה מאליפות אפריקה.

ב-1962 חלו שינויים בהנהלת ההתאחדות לכדורגל בניגריה. יו'ר חדש מונה לתפקיד, מוסלמי שהודיע לבית הלוי "איתך לא אדבר על פוליטיקה, רק על כדורגל". השנתיים בניגריה הסתיימו, ומשפחת בית הלוי החליטה לחזור לישראל, לתל אביב. בית הלוי ישב שנה בבית, וב-1963 קיבל קריאה לשוב למכבי ת"א. עידן "תינוקות ג'רי" נפתח. 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק