אין רגע יותר גדול מזה

אין בכלל ספק שהרגע בו אוסיין בולט קבע את כל אחד משיאי העולם שלו ב-100 מטר הם הרגעים הגדולים ביותר בעשור האחרון. כמעט כל אחת מהתמונות שצילמה אותו מקרוב, יכולה להיבחר כתמונת העשור

יום חמישי 31 דצמבר 2009
אלן שיבר
לא הייתי שם כשאוסיין בולט קבע את שיא העולם ב-100 מטר באולימפיאדת בייג'ינג' 2008. גם לא כשהוא שבר את השיא שנה מאוחר יותר בברלין. אבל אין לי כלל ספק שלו הייתי שם, בברלין או בסין,  הייתי יכול להיות שותף לרגע הגדול ביותר של כל צלם ספורט. 

מה שבולט עשה, פעמיים תוך שנה, הוא בעצם שיאו של הספורט. אי אפשר למצוא רגע יותר גדול מזה, יותר שלם מזה ושמהווה שיא גדול מזה. כל מי שהיה באיצטדיון: הקהל, המשתתפים, אנשי התפעול, העסקנים, העיתונאים, הצלמים וכמובן בולט עצמו ידעו באותו הרגע שהם נמצאים ברגע השיא של הספורט.

בולט הצטלם נהדר. אתה רואה אותו מחייך ורוקד אחרי כל אחד מהשיאים שלו אבל בתור צלם ברור לך שהוא בעצם לא עושה פוזות למצלמה. בולט כמעט ולא נודע לנוכחות של המצלמות, גם לא של הקהל. הוא פשוט איש כזה. הרי הוא מחייך גם לפני ורוקד עוד הרבה לפני שהוא שובר את השיא. החיוך שלו לא מזוייף. גם לא האושר על פניו. הוא פשוט מספק את הסחורה בכל מה שקשור לאושר.

 לא מעט צלמים היו שם כדי לצלם את בולט מקרוב. לכן קשה עד בלתי אפשרי לבחור תמונה אחת שתהווה את תמונת העשור. שאלו אותי האם לו הייתי מעדיף לצלם תמונה אחת מיוחדת ומדהימה מאירוע פחות חשוב, רק כדי להיות היחידי שיש לו את אותה התמונה, אבל אני אומר שזאת שאלה על גבול הייחוד. גם אם יהיו 500 צלמים שיצלמו את בולט, אף תמונה לא תהיה דומה לשניה. כל אחת צולמה ממצלמה אחרת, כל אחת מזווית אחרת, כל אחת מחומר צילום אחר וכל אחת מספרת סיפור אחר.

אז מתי אני אהיה שם? שאלה טובה. מה שבטוח זה שאת הצילומים הטובים ביותר בעשור האחרון סיפק לנו האיש שגרם לכולנו להיות חלק מהשיא. 

אלן שיבר הוא אחד מצלמי עיתונות הספורט המובילים בישראל וצלם עיתוני "מעריב" ו-"ישראל היום"אוסייין בולט הוא אצן ג'מייקני שפרץ לתודעה באולימפיאדת בייג'ין 2008, שבה הוא שבר שלושה שיאי עולם ב-100 מטר, ב-200 מטר ובריצת השליחים 100X4. בבייג'ין הפך בולט לאצן הראשון בהיסטוריה ששובר את שיא העולם בכל אחד משלושת המקצועות באולימפיאדה אחת. בולט המשיך את הכושר הבלתי נתפס שלו באליפות העולם שנערכה לאחר מכן בברלין באוגוסט 2009 כאשר שבר שוב את שיאו העולמי ב-100 מטרים ובריצת ה-200 מטרים. הנתון המדהים אצל בולט הוא הפער העצום בינו לבין מתחריו. באולימפיאדת בייג'ין בולט שבר את שיא העולם עם 9.69 שניות בריצת ה-100 מטרים, כאשר ב-20 מטרים האחרונים בולט האט את ריצתו והניף את ידיו בשמחת הניצחון, מה שעוד יותר הבליט והעצים את הישגו ונתן תחושה שבולט עדיין לא אמר את המילה האחרונה.

צילומים: gettyimages

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק