לא היה כמוהו, וגם לא יהיה

הישג העשור שייך למייקל פלפס. האמריקאי שזכה בשמונה מדליות זהב באולימפיאדה אחת, הפך לאחד הספורטאים הנערצים בעולם. איתן אורבך, גדול שחייני ישראל בכל הזמנים, עדיין נפעם

יום חמישי 31 דצמבר 2009
איתן אורבך

 העשור שחלף, ללא ספק, היה שייך לשחיין הגדול בהיסטוריה, שהוא כמובן מייקל פלפס.

אין כמוהו, לא היה כמוהו, וגם לא יהיה. מעבר ליכולות הפיזיות הנדירות שלו, מה שמייחד אותו זה היכולת המנטאלית. כל העבודה אצלו זה בראש. להיות שחיין ברמה שלו זה אומר לקום כל יום בשש  בבוקר, לעוד יום סיזיפי מתחת למים. רק אתה והכאב הבלתי נגמר. כשכל חבריך מנהלים אורך חיים רגיל. וזה שאתה כבר מסודר בחיים. מי צריך את זה בכלל? כנראה שרק פלפס.

פלפס גדול ממרק ספיץ'. אין מה להשוות את התקופה שבה ספיץ קטף 7 מדליות אולימפיות, לזו הנוכחית. התחרות היום רצחנית, התנאים מטורפים, זה בכלל לא אותו ענף. אז לקום היום, ולשבור את שיאו האלמותי שלל ספיץ ולהביא 8 מדליות אולימפיות? זה לא אנושי.

הרגע הגדול של האולימפיאדה האחרונה, מבחינתי, היה הרגע שבו פלפס עזר לאמריקאים להביס את הצרפתים במרוץ השליחים. בלי המקצה הזה פלפס לא היה שובר את שיאו של ספיץ, וכל ההיסטריה היתה נעלמת. ובכל זאת הוא פתח מבערים, והראה לצרפתים העדיפים  רוח ספורטיבית מהי.

עושה לי רושם שאנשים מחוץ לתחום השחיה לא מסוגלים להבין את גודל ההישג של פלפס. מדברים שטויות על היתרון שהעניק לו בגד הים שלו. אני שמח בשבילו שבגד הים הזה נפסל, וחוזרים למתכונת הישנה, כי עכשיו זה רק יבליט את היתרוונות העצומים שלו על פני שאר מתחריו. פלפס כאן כדי לשלוט בבריכה בשנים הקרובות. זו עובדה שאין לערער עליה.

ולגבי מי שטוען שהסמים הם שעשו את פלפס לכזה גלדיאטור בלתי ניתן לעצירה, אני יכול להרגיע אותם. הבדיקות היום כל כך קפדניות, עד שברור לי לגמרי שהשיא שלו, כמו גם של האצן יוסיין בולט, אמיתי לגמרי. לא משנה כמה הסמים יהיו מתוחכמים, הבדיקות מגלות את הכול, בטח באולימפיאדה.

איתן אורבך הוא השחיין הישראלי היחיד שהעפיל למשחה גמר אולימפי במשחה ליחידים


 
מייקל פלפס נולד ב-30 ביוני ב-1985. הוא זכה בשש מדליות זהב באולימפיאדת אתונה ב-2004, אך את הפריצה הגדולה שלו עשה באולימפיאדת בייג'ין עם שיא של זכייה בשמונה מדליות זהב, שיא שספק אם יישבר שוב. פלפס שבר בסין שבעה שיאי עולם ושיא אולימפי אחד ובכך שבר את שיאו של מרק ספיץ האגדי מאולימפיאדת מינכן. מייקל פלפס הוא האלוף האולימפי עם מספר הגדול ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים בכל ענפי הספורט עם 14 מדליות זהב ו-16 מדליות בסך הכול. פלפס מתמחה בעיקר במשחה הפרפר, שבו הוא רשם את שיאי העולם בתחילת דרכו, אולם הוא שולט היטב בארבעת הסגנונות ולכן גרף הצלחה כל כך כבירה באולימפיאדה האחרונה. התוצאות המדהימות של פלפס, גרמו להשוואה הבלתי נמנעת בינו לבין מרק ספיץ', שזכה בשבע מדליות זהב באולימפיאדת מינכן ב-1972, אולם האולימפיאדה המדהימה בבייג'ין, בה שבר פלפס כל שיא אפשרי, הפכה אותו לדעת רבים לשחיין הגדול בהיסטוריה.

צילומים: GETTYIMAGES

   

  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק