הצעירים עוד צריכים ללמוד

למרות שלא מעט מאמנים צעירים הצליחו להרשים, אלכס פרגוסון הצליח להוכיח גם בעשור האחרון שהוא הטקטיקן מספר אחת והאיש שיודע להוציא את המיטב משחקניו. זאב זלצר בוחר את מאמן העשור

יום חמישי 31 דצמבר 2009
זאב זלצר
יש לא מעט כישרונות שמאמני כדורגל צריכים להתברך בהן. יש את הטקטיקנים ויש את אלה שמזהים את השחקנים שנמצאים בכושר הטוב ביותר. לאלכס פרגוסון יש את הכל אבל יש לו עוד תכונה אחת שהופכת אותו למנג'ר מושלם.

אלכס פרגוסון יודע איך לקבל שחקנים למערכת ולקדם אותם. מספר פעמים בעשור האחרון עזבו את יונייטד שחקנים גדולים, שהיו גם שחקנים מרכזיים. אבל פרגוסון ידע לרכוש את השחקנים הנכונים, לגדל אותם ולהפוך אותם לשחקנים המובילים בכדורגל העולמי. כך היה בעבר עם שחקנים כמו רוד ואן-ניסטלרוי או דייגו פורלאן. כך היה כמובן עם כריסטיאנו רונאלדו.

זה לא פשוט לדעת איך לקלוט שחקן במערכת. צריך לדעת מתי לתת לו את ההזדמנות, מתי לתת לו לנח, מתי לתת בראש ומתי להחמיא. פרגוסון עושה את זה בצורה מושלמת ובזכות זה יונייטד הצליחה להיוות בכל העשור בצמרת. בכדורגל האנגלי בפרט והאירופאי בכלל.

שורת ההישגים של יונייטד מרשימה. נכון, היא זכתה רק באליפות אירופה אחת בעשור האחרון, אבל זה לא פשוט לזכות ב-3 אליפויות רצופות באנגליה ולהוסיף עוד מספר גביעים לארגון. יונייטד היא למעשה הקבוצה אחת משתי הקבוצות האנגליות היחידות שהצליחו להיות בצמרת הליגה האנגלית בכל העשור האחרון. 

פרגוסון התגלה לאורך כל העשור כטקטיקן מעולה. הוא יודע להכין את הקבוצה למשחקים גדולים ולמשחקים פחות חשובים. השחקנים נלחמים בשבילו והוא נמצא שם עבור השחקנים. זה היה עשור בו לא מעט מאמנים צעירים נראו כמי שעשויים להשתלט על הכדורגל העולמי.  רוברטו מנצ'יני האיטלקי, זוז'ה מוריניו הפורטוגלי ופפ גווארדיולה הספרדי נראים כמרשימים מאוד. אבל הרזומה שלהם עדיין לא מפואר כמו זה של פרגוסון ובינתיים גם הם לא הוכיחו הצלחה לטווח הארוך. 


 אלכס פרגוסון, שקיבל את תואר הסר היוקרתי, נולד ב-31 בדצמבר ב-1941 בגלאזגו. המנג'ר הסקוטי מאמן את מנצ'סטר יונייטד מאז 1986.

 לפני שהגיע פרגוסון ליונייטד, פרגי החל את קריירת האימון שלו בקבוצות איסט סטירלינשיר וסט. מירן, לפני שעבר לאברדין, בשורותיה הוא נחל הצלחה גדולה. 

פרגוסון אימן באופן זמני בלבד את נבחרתה הלאומית של סקוטלנד, בעקבות מותו של המנג'ר דאז ג'וק סטיין. פרגוסון, שמאמן את היונייטד במשך 24 שנים ברציפות, הוא המנג'ר השני שמחזיק הכי הרבה זמן כמאמן אותה קבוצה, שני רק למאט באזבי האגדי. 

פרגוסון לקח תארים רבים ביונייטד, שהגיע תחת הדרכתו לשיאה בעונת 1999 עם הזכייה בטראבל המפורסם - אליפות, גביע ואליפות אירופה. פרגי חתום על טיפוחם של שחקני בית שהפכו לאגדה כמו ראיין גיגס, פול סקולס, דייויד בקהאם ואחרים. 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק