מאמנים סוג ג'

למי הכוונה? תחליטו בעצמכם מי עונה לקריטריונים האלו. לשחקנים נמאס משעות וידאו ודוגמאות הזויות, שלא ייושמו לעולם מברצלונה, ליברפול, ארסנל, צ'לסי והיונייטד שחלפו מהעולם. המאמנים מקדישים יותר לוידאו מאשר על כר הדשא

יום רביעי 06 ינואר 2010
אשר גולדברג

 אחד משחקני ליגת העל שאל אותי אתמול בשיא הכנות: "תגיד לי, איפה משחק צ'אבי אלונסו"? בלי היסוס יריתי: "זה ברור. בריאל מדריד". 

השחקן חייך והוסיף כבדרך אגב: "עד לפני שנה כמעט בכל הרצאה וסרט וידאו של המאמן, צ'אבי אלונסו כיכב באזורים שונים של המגרש והיה הדוגמא איך מעבירים את כובד המשחק במסירה קצרה או ארוכה קדימה. בוידאו זה נראה מצויין, על המגרש הצלחנו פחות. אתה יודע למה? כי אני לא צ'אבי אלונסו".

הכדורגלן הבכיר הוסיף: "משיחות עם חברים מקבוצות אחרות, הדוגמאות של המאמנים מליגת העל, שמנסים להביא דוגמאות מברצלונה, מהיונייטד, מצ'לסי ומליברפול הן הזויות. הם בקושי נוסעים ל-3 ימי השתלמות ופתאום מדגמנים לנו, איך צריך לשחק והדוגמא היא של תלמיד מכיתה ח' עם חומר של אוניברסיטת הווארד".

ואכן מתברר כי במקום לעבוד באימונים בקבוצות קטנות יותר ולשפר את השחקנים שיש לך, המאמן יוצא מחובתו בשני מישורים ומזהיר את השחקנים ערב המשחק מכוכבי היריב, מכדורים נייחים ומפנדלים,  וחושב שזה  שווה ניצחון.  אבל המציאות שונה.

מאמני ליגת העל הם לא מהזן עם ה"טעם של פעם". הכל הופך היום למשטר צבאי. על שחקנים נאסר לשחק בשכונות או בימי שישי עם החבר'ה. נאסר אליהם להרגיש את הכיף של הכדורגל ומחייבים אותם להפוך למכונות.

מבט אל שורת המאמנים מראה שמאמן שכשל שקבוצתו מתרסקת לחלוטין, מאמן שנמצא בתחתית או שמגורש על ידי האוהדים, אינו חושש, ןאינו מעונש מקצועית ללכת וללמוד. הוא ישר נחטף למועדון אחר כאילו לא קרה כלום. אין יותר בושה והחרפה נעלמה.

היום הדולר, היורו והשקל, הם שקובעים את פני הליגה ולכן גם הכדורגל הוא הבושה והחרפה, עד כדי כך שאפילו במשחק של 3:4 מול בלומפילד מלא, מי שראה וצפה במשחק, יוצא עם טעם רע. כי למעשה בבלומפילד כלום לא קרה. לא ראינו ביצועים נוסח צ'אבי אלונסו, לא כידרורים של מסי, לא של טורס, רונאלדו או סטיבן ג'רארד.

ראינו בעיקר הברקות שיכולות לקרות גם בליגה ב', וכשאין במדבר פרח, גם העשב היבש זוכה לכאילו תהילה ולמעט משחקי הקבוצות הגדולות, שעוד מרגשות את אחרוני חובבי הכדורגל. האוהדים בישראל מביעים אי-אמון בכללי והאצבע המאשימה היא: אל אותם מאמנים. כן אתה, אליך, כי  אתה מאמן סוג ג'. 

תמונות: גטי אימג'.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק