פציעות, השמנה ושלל תארים

נכון, היא השמינה בכמה קילוגרמים והחשש של מרטינה הינגיס התבדה לחלוטין. נכון, היא מדורגת רק 81 בעולם, אבל סרינה וויליאמס היתה עד לא מזמן הפדרר של טניס הנשים

יום ראשון 21 ינואר 2007
דורון ברגר

דקות לאחר ההעפלה לרבע גמר אליפות אוסטרליה נשאלה סרינה על יריבתה הבאה, שחר פאר. סרינה חייכה והסתפקה ב"SHIT היא בכושר מצוין". מחר בלילה, תעשה סרינה את הנסיון המי יודע כמה בשנים האחרונות לחזור אל הצמרת העולמית שעד לא מזמן היתה לנחלתה הבלעדית.

סרינה ויליאמס חגגה בספטמבר האחרון 25 שנים. למרות גילה הלא מבוגר, היא נחשבת לאחת השחקניות הותיקות בטניס הנשים המשופע בשחקניות צעירות. לזכותה כבר שבעה תארי גראנד סלאם בהם שתי זכיות באליפות אוסטרליה, כאשר בתחילת המילניום נראו היא ואחותה, ונוס, כטניסאיות שאינן ניתנות כמעט להכנעה.

סרינה ג'מייקה ויליאמס נולדה במישיגן, לריצ'רד ואורסין וויליאמס. היא היתה לצעירה מבין חמש אחיות. האב ריצ'ארד חלם להפוך לפחות אותה לכוכבת עולמית בטניס והפך שתיים מבנותיו לכאלה. סרינה ו-ונוס המבוגרת ממנה בשנה החליפו ביניהן את המקום הראשון והשני מספר פעמים בילודתן. האב רשם את בנותיו לאקדמיית הטניס של ריק מאסי, בה למדו אצל  ג'ניפר קפריאטי ומרי פירס, ובגיל 16 בסבב הבוגרות היא כבר ניצחה את פירס בדרך אל המאייה הראשונה, כשאת 1999 היא מסיימת במקום ה-99 בעולם.

שנת 1998 היתה טובה עבור סרינה בעיקר בטורניר הזוגות המעורבים, כשזכתה בטורנירי ווימלבדון וטורניר ארה"ב יחד עם בן המין החזק. סרינה העפילה לשלבים השלישי והרביעי בווימלבדון ואליפות ארצות הברית ביחידות והיתה רחוקה מקום אחד מ-20 הראשונות בעולם כבר בגיל 17.

לאחר מספר ניצחונות על צמרת הטניס העולמי (לינדסי דבנפורט ומרי פירס הובסו על ידה) ואחרות, הגיע הרגע הגדול של סרינה כזכתה בסוף 1999 באליפות ארצות הברית הפתוחה גם ביחידות וגם בזוגות. היא סיימה את 1999 במקום הרביעי בעולם ויחד עם ונוס איימו השתיים על השליטה בענף שהיתה באותן שנים שם מרטינה הינגיס, נערה שוויצרית, שלא צפתה את העומד להתרחש.

גמר אליפות ארצות הברית בשנת 2000 הפגיש את סרינה מול ונוס, אולם הוא גם הוביל לשלל ספקולציות. מספר כלי תקשורת טענו כי האב מסדר מראש את הניצחונות של הבנות. הינגיס הפיצה בכלי התקשורת כי סרינה ו-ונוס משודרגות מידי מבחינה גופנית והקהל בטורניר אינדיאן וולס אף שרק לה בוז כשאחותה פרשה מולה בטורניר בשלב חצי הגמר.

אבל מבחינה מקצועית, איש לא יכל לה. לשיא הגיעו הדברים בסוף שנת 2002 לאחר שלוש זכיות רצופות בטורניר גראנד סלאם כשסרינה הצהירה שהיא עומדת לזכות גם באליפות אוסטרליה בשנת 2003. העם האמריקאי המתין חמישה חודשים לראות את סרינה זוכה ב-2003 בטורניר במלבורן ובכך להשלים זכייה רצופה בארבעה טורנירי גראנד סלאם.

ובדיוק בשיא חלה ההידרדרות. ההמשך בשנת 2003 היה רע הרבה יותר מבחינה מקצועית. פציעה בברך מנעה מסרינה לשחק במחצית השניה של 2003. כסף אמנם לא היה חסר לה לאחר שזכתה לחוזה מצד 40 מיליון דולרים בלבד מחברת נייקי, אך מקצועית הפגיעה היתה קשה מידי. היא התקשתה להצליח בטורניר הגראנד סלאם בשנת 2004 והידרדרה עד למקום השביעי בעולם. היא הדהימה את העולם בזכייה באליפות אוסטרליה בשנת 2005, אך גם זכייה זו לא לא עזרה לסרינה שהמשיכה לסבול מפציעות שגרמו לה גם להשמין, ואת שנת 2005 היא סיימה במקום ה-11.

ההידרדרות נמשכה בשנת 2006 כשהצופים נדהמים לעיתים מהשומן הרווי בשריריה. עוד פציעות ועוד הפסדים בשלבי המוקדמות הובילו אותה למקום ה-40 בעולם. סרינה הבטיחה לחזור לעצמה, אבל בינתיים ללא הצלחה יתרה. הברך לא הפסיקה להציק והיא כלל לא השתתפה בשנה שעברה בטורנירי הרולאן גרוס ו-ווימלבלדון. באליפות ארצות הברית היא הגיעה לשמינית הגמר בלבד.

כיום, סרינה שרזתה מעט (שוקלת 61 קילוגרמים) מדורגת במקום ה-81 בעולם, אך בדירוג בשבוע הבא היא תעלה כמה עשרות מקומות. כמה עשרות? זה כבר תלוי לא רק בה, אלא גם בשחר פאר.

צילומים: רויטרס

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק